Обявиха новите почетни граждани на Бургас
Новите почетни граждани на Бургас бяха обявени онлайн от председателя на Общинския съвет в Бургас проф. Севдалина Турманова. Всяка година връчването на званието ставаше в официална церемония по време на тържествена сесия на Общинския съвет. Пандемията от коронавирус наложи Бургас да празнува Никулден по нетрадиционен начин - виртуално.
Тази година почетни граждани станаха Нейчо Попов /посмъртно/, Петър Иванов, Стоян Апостолов, Деви Симеонов /посмъртно/ и плувецът Цанко Цанков.
"Да се помолим на покровителя на нашия град св. Николай Чудотворец да сбъдне молитвата ни за здраве и живот за всички нас, защото именно това са най-големите човешки ценности", казва в празничното си слово проф. Турманова.
Нейчо Попов е артист, роден в Бургас през 1924 г. Запомнящи са ролите му в „Мъже в командировка“, „Бялата стая“ и др. Той е заслужил артист. Умира на 49 г. в Бургас, часове преди участието си в спектакъл. Нейчо Попов е сред основателите на сатиричен театър „Алеко Константинов“, където работи като актьор и режисьор. През целия си живот изтъква факта, че е бургазлия, което често припомняше и покойната му съпруга великата Стоянка Мутафова.
Петър Иванов е носител на редица национални и международни награди. Най-големият му успех е през 1980 г. в Предвиза /Чехословакия/, където става световен шампион. На олимпиадата в Москва през 1981 г. е шести. За постиженията си в свободната борба получава званието заслужил майстор на спорта.
Стоян Апостолов е участвал на ралита в редица европейски страни. Десеткратен шампион е на Рали крос за България. Продължава да се състезава и в момента. Заедно със съпругата си – Елена Апостолова, създават традиционния за града ни „Рали за жени 8-ми март“. След загубата на съпругата му през 2012 г. състезанието носи името „Рали за жени Елена Апостолова“.
Архитект Деви Симеонов е бил началник отдел „Архитектура и благоустройство“ и главен архитект на Градски народен съвет – Бургас. През това време е извършил сам или в колектив проектирането на редица сгради и градоустройствени обекти. Негови са Застроително-регулационните планове на редица села, вилни зони, жилищни комплекси и градски пространства в Бургас и окръга. Арх. Симеонов бе избран за почетен гражданин в деня, в който си отиде от този свят.
Цанко Цанков е сред най-младите почетни граждани на Бургас. Многобройни са успехите му в плуването. Цанко влиза в историята като шампион на България в най-много индивидуални дисциплини – 9. Майстор е на спорта от 2014 г. и е удостоен с Почетния знак на ММС. Безспорно обаче е постижението му, с което се превърна в първия човек, преплувал акваторията на Бургаския залив, заради което получава прозвището „Властелинът на Черно море“. Това преплуване е най-дългото в Европа, тъй като е с цели 11 км по-дълго от протока Ла Манш, а в световен мащаб се нарежда на 4-то място. На 22.08 2020 г. Цанко записва името си със златни букви в историята на плуването със световен рекорд за 12-часово непрекъснато плуване на 50-метров басейн от 50 км и 600 м, с което пододобрява постижение от преди 22 години.
Вижте виртуалната церемония на Общинския съвет в Бургас.
Олимпиадата в Москва беле през 1980 година, а не през 1981. Тя няма как да е високосна.
Защо споетисти да не стават Почетни граждани? Говоря за Олимпийски и Световни шампиони. Много по-достойни са от някои така наречени интелектуалци и културтрегери със съмнителни качества.