Трима бивши US президенти готови да се имунизират публично срещу COVID-19
Трима бивши американски президенти ще си поставят ваксина срещу COVID-19 и са готови да го направят публично пред камерите, за да създадат у американците по-голяма увереност за безопасността на инжекциите.
Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън се надяват това тяхно решение да отправи мощно послание към нацията, пише CNN.
„Това, на което нямам доверие, е заразяване с COVID“, каза Обама в свое интервю за SiriusXM, цитиран от CNBC. Неговият коментар идва на фона на редица анкети, според които американците са скептични за имунизацията си срещу новия коронавирус. Това застрашава усилията на САЩ за овладяване на пандемията, която до момента е отнела най-малко 1.4 млн. живота по целия свят.
По думите му той е готов да получи от препарата, веднъж щом водещият експерт по инфекциозни заболявания д-р Антъни Фаучи отбележи, че е безопасен. Очакванията на бившия държавен глава са ваксина да бъде предоставена първо на най-застрашените. „Ако сте в напреднала възраст, ако имате съпътстващи заболявания, ако сте работник на първа линия, ако сте медицински работник, ако сте в хранителен магазин… трябва да приемете ваксината“, каза още той.
Преди седмици Джордж Буш, 43-тият американски президент, се е свързал с д-р Фаучи, за да го попита как може да помогне за популяризирането на предстоящата масова ваксинация и е изразил готовност да се имунизира пред камерите на медиите. Семейство Буш има дълга история в призивите си към американците да преодолеят страховете си. Например майката и бащата на президента летяха с пътнически самолет дни след терористичните атаки на 11 септември 2001 година, за да промотират безопасността на полетите.
Прессекретарят на Бил Клинтън, Ейнджъл Юрина отбеляза, че той също е съгласен да приеме препарата публично. „Президентът Клинтън определено ще приеме ваксината възможно най-скоро, въз основа на приоритетите, определени от властите в областта на здравеопазването. И той ще го направи в публична обстановка, ако ще помогне на американците да направят същото“, каза Юрина.
Нежеланието или отказът от ваксина е нарастващ проблем в САЩ много преди началото на пандемията. Медицински експерти посочват като доказателство за това изследване от 1998 г., свързващо ваксините срещу морбили с аутизъм при децата. Според специалистите това само е окуражило антиваксърите, известни с противопоставянето си на ваксинациите и разпространението на дезинформация.
Добави Коментар