Сексолог: Психиката ни има важна роля да сме устойчиви срещу COVID-19, самотата е убиец
Психиката ни има важна роля да сме устойчиви срещу COVID-19, а самотата е най-големият убиец. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия сексологът доц. д-р Румен Бостанджиев, който е преподавател в Бургаски свободен университет.
„Идеята, че хората като няма какво да правят, създават деца не е модерна. Все пак съвременния човек взима съзнателно решение кога да има наследници“, добави той.
„Има обаче доста проучвания по света, които показват, че принудителната социална изолация, която затваря двойките в едно пространство дълго време, може да катализира конфликтни ситуации, които да излязат от контрол. Затова има данни, че нараства домашното насилие“, заяви сексологът.
„В семействата, в които хората са били прекалено ангажирани и не са оставяли време един за друг, в тази ситуация може да открият нова възможност за близост, за нежност, за ласки и накрая може и дете да се появи. Там, където тлее напрежение, има нужда от подкрепа“, добави той.
„В този период голяма част от хората откриха възможност, която преди не се забелязваше. Става въпрос за професионална психотерапевтична помощ на двойки с проблеми в общуването“, изтъкна д-р Бостанджиев.
Възможно е да се помага на конфликтни двойки включително и чрез консултации онлайн, добави той.
„Твърде много се коментира в публичното пространство т.нар. външен щит, т.е. как да се защитим от коронавируса, като следваме трите Д – дезинфекция, дистанция и дисциплина. Много малко обаче се говори за вътрешния щит“, заяви доцентът.
„Науката от 20 години има доказани факти за това, че нашата психика има огромна роля в това да бъдем устойчиви не само спрямо вируса, но към всякакви други рискови фактори. Ясно е, че самотата е най-големият убиец, защото ни пречи да се справим със стреса в натоварения живот и когато сме изолирани, сме още по-уязвими и то не само спрямо вируса“, добави той.
„Все още не ценим душата и това колко важни са междуличностните отношения. В книгата си „Огледалото на промяната“, която излезе наскоро, се опитах да разкажа истории, които съм чувал в кабинета си. Не разкривам информация за самоличността на пациентите си“, разказва известният сексолог.
„Тези истории засягат всеки един от нас и могат да бъдат разрешени по един добър начин и то като творческо решение на самите хора, които търсят помощ. Ролята на фамилният терапевт е да катализира процес, при който тези хора, които са се хванали за гушите, могат да променят нещата и да затанцуват танго“, каза още той.
или живеем по закона на джунглата.
Населението от селата бавно но стабилно започна да се изнася в градовете. Централизацията беше улеснена от гениалните строителни обекти на клетъчно пространство – панелките. Бързо и практично комперсиране на пространството и се получава многохиляден град на относително малка площ. Каква е обаче разликата между къща и панелен апартамент за един средностатистически гражданин. Предимствата на къщата са многократно повече, както в психологическо отношение така и в дистанцирането.