Кампания по кръводаряване за плазма стартира в Бургас, хирург е сред първите дарители
Кампанията за вземане на кръв в Бургас за създаване на рековалесцентна плазма стартира тази сутрин, но опашка от желаещи да даряват засега няма.
Хирургът д-р Георги Гендов, който бе сред първите дарители, сподели пред бТВ, че се надява неговата плазма да е ценна за тези, които се борят в момента с COVID-19.
„Болниците в Бургас отправят призив за кръводарители, които са преболедували COVID-19. Събраната кръв ще се изпраща в Стара Загора, където ще се преработва за създаване на лечебна кръвна плазма. Това се налага, защото най-голямата по територия област в страната няма собствен кръвен център“, обясни водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Близките на болни досега се налагаше да пътуват до София, Пловдив или Варна за плазма. С решението да се изпраща кръв в Стара Загора ще се съкратят значително не само времето за транспорт, но и разходите за пациентите.
Така се случи, че се наложи да даря кръв за мой близък, но тъй като се оказа, че съм преболедувал заболяването, моята плазма може би ще е ценна за тези, които се борят в момента с инфекцията, заяви д-р Генов.
„Около половин час ми отне процедурата и след това се върнах веднага на работа. Чувствах се добре и нямаше причина да си стоя у дома“, добави той.
„Винаги има смисъл да помогнете на някой, дори и да не го познавате. В такива времена трябва да си помагаме“, подчерта хирургът от УМБАЛ – Бургас.
Началникът на Отделението по трансфузионна хематология в бургаската болница д-р Людмила Желязкова пък обясни, че тази кръв, която се взема по време на кампанията, независимо дали ще се произвежда или не рековалесцентна плазма, се изнася до медицинския център в Стара Загора в определени дни и часове. Там тя се обработва на съответните биопродукти и се връща при нас по график, добави тя.
„За да не губим време, имаме възможност да вземем този продукт в момента, в който от ЦТХ Стара Загора ни кажат, че той е изследван и готов за употреба. Вчера имаше пациент, на който нямаше как да бъде осигурена рековалесцентна плазма. Обадихме се във всички ЦТХ, където се произвежда, но се оказа, че няма такъв продукт за съответната кръвна група, готов за употреба“, заяви д-р Желязкова.
„Когато хората дават кръв в Бургас, това ще стане по-лесно, защото няма да пътуват, няма да правят разходи за изследване на антитела. Ние ще им вземем кръв като стандартно даряване. След което тя ще се изследва в Стара Загора за антитела“, обясни тя.
„Ако имаме достатъчен брой кръводарители в дните на транспорта, ще се уговаря извънреден транспорт, за да може кръвта да бъде доставена в Стара Загора за преработка. Надявам се до 1-2 седмици да имаме депо с достатъчно количество плазма от всички кръвни групи“, изтъкна шефката на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ – Бургас.
Кампанията продължава до 10:30 часа през ден. Пациентите, преболедували COVID-19 са с предимство пред останалите при кръводаряването.
Кой ще дава плазма след като има шанс да се зарази човек и ще бъде по слаб след дарението .
И в квъвния център е монопол !!
И преди , и сега кръвта, която се дарява тук, в Бургас ,се изпраща в Ст.Загора и от там я връщат като плазма за лечение на Ковид.Ако добият достатъчно плазма, ще има и за Бургас, ако не-няма да има !
"Новото" е, че сега приемали преболедували и то с предимство?!
А преди това какво им пречеше?Нали те са преболедували, т.е. здрави хора?
Хващай се на работа и стига си чакал на готово от държавата.