Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първият щам на COVID-19 изчезва, антителата пазят от ново заразяване около една година

Имунитетът от COVID-19 не е безкраен, предупреди вирусологът проф. Радостина Александрова
Ключови думи: Радостина Александрова, коронавирус, COVID 19, имунитетът, коронавируси, ваксини

Този коронавирус, който тръгна от прилепите, вече не се среща. Но циркулират други три щама в Европа, които са стабилни и затова няма да се наложи промяна във ваксините, които вече са създадени. Това каза в „Денят започва“ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

Според нея имунитетът не е безкраен. Защитата от коронавируси трае около година, добави тя. 

„В миналото хората са изграждали колективен имунитет при челен сблъсък със съответния патоген, защото не е имало други възможности. В наше време това става с помощта на ваксини, особено при опасни вируси като COVID-19“, заяви проф. Александрова. 

Няма данни, че коронавирусът е станал по-смъртоносен, но в момента виждаме последиците при хората, които са били заразени преди 2-3 седмици, добави тя. 

„Има голямо разпространение на COVID-19, което в момента се опитваме да ограничим. За съжаление има млади починали. Никой не е застрахован“, предупреди вирусологът. 

„Напоследък излязоха няколко интересни статии в най-авторитетните списания в науката. В едното от тях се разказва какво се е случило в Ухан (Китай) след голямото затваряне, продължило няколко месеца“, добави тя.  

„Там се правят PCR тестове на почти 10 млн. души и се оказва, че никъде не откриват хора с вируса, освен в 300 души, които са асимптомни и и при 107 души при които това е втора позитивна реакция.  Те са карантинирани заедно с около 1000 души, с които са били в контакт. Клинични прояви обаче е нямало“, разказва ученият. 

„Колеги от холандският институт за здраве изказаха хипотеза, че са възможни вторите положителни реакции да са в резултат на това, че е е останал вирус. Има описани случаи на инфекция, доказано е чрез геномен анализ на COVID-19, че вторият вируса, който я е предизвикал, е различен от първия. Не е ясно защо това се случва“, добави тя. 

„Възможно е да става дума за хора, които имат проблем с имунната система. Някои колеги пък смятат, че тази втора инфекция ще помогне за изграждане на по-траен имунитет. Има обаче случаи, при които клиничната картина при новото заразяване е по-силно проявена. Дали става въпрос за втора инфекция или е възможно вирусът да остане по-дълго у хората не е ясно“, изтъкна вирусологът от БАН. 

„В южното полукълбо мина много лек на грипа. Там грипният сезон приключи. От СЗО казаха, че протичал доста леко“, каза още проф. Радостина Александрова.
 

2
Коментара по темата
2.
gggg
02.12.2020 08:59:33
ЛЪЖИ, ЛЪЖИ И СЛЕД ТЯХ ОЩЕ ЛЪЖИ! ВСЕКИ ДЕН, ВСЯКА ВЕЧЕР! ИЗМИСЛЕНА "НОВА" НАУКА, "НОВОГОВОР"! СТРЕС, СТРАХ!
1.
Питанка
02.12.2020 08:56:03
Защо няма да ваксинират тогава изкаралите КОВИД, нали мямат дълготраен имунитет и отново могат да се разболеят?
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила