Има ли дългосрочно решение за Бургас? Недовършеният яз. „Раков дол” щял да бъде водно чудо за Югоизточна България
Нашите предци стратегически навремето са мислили за изграждането на нови язовири. Един от тях е спрял да се изгражда по време на демократичните промени – яз. „Раков дол” в Странджа. Навремето той е бил предвиден да се построи на два етапа – първият е за 240 млн. куб. м – огромен ресурс, втори етап – 400 млн. куб. м, което е едно водно чудо в Югоизточна България. 30% от водите на яз. „Раков дол” са предвидени за град Бургас, 30% - за напояване на цялата долина южно от Стара планина и северно от Странджа и 30% са предвидени за индустрията. Ако искаме да бъдем град с перспектива, който да привлича стратегически важни инвеститори, ние трябва да покажем ресурс от достатъчно вода, за да обезпечим големи индустриални мощности. Сега времето е подходящо и има възможност да се кандидатства по новия План за възстановяване, чрез който ЕК осигури ресурс за България. Един от четирите стълба предвижда средства за тази цел. Ние сме готови да помогнем, да съдействаме административно.
Това предложи на днешната извънредна сесия кметът Димитър Николов в стратегически план за водните ресурси на Бургас, извън спешните мерки.
Градоначалникът зададе и въпроси към ВиК-Бургас – за да не бъде подлагано никога повече Южното Черноморие на риск от безводие – как инж. Ганчо Тенев вижда плана за в бъдеще чрез другите язовири – „Младежко”, „Ясна поляна”, „Индже войвода”, недоизградения „Раков дол”. Можем ли да съдействаме за нови сондажи или да пречистваме морска вода, попита кметът.
Директорът на ВиК-Бургас инж. Ганчо Тенев обясни, че яз. „Раков дол” е обследван, но там има много тежки метали и се налага доста сложно пречистване. А местните водоизточници, които Общината проверява, могат да решат проблема на 10%. „Всичко е въпрос на цена, може да се пречиства и морска вода, но цената е неимоверно висока, а ние сме длъжни да осигурим според закона социално поносима цена за населението”, каза инж. Тенев. От думите му стана ясно, че аз. „Индже войвода” може да бъде единственото по-лесно решение.
Кметът Николов посочи, че са обследвани всички възможности. „При нас в архивите няма документи за прединвестиционни проучвания на водните ресурси и водните басейни на територията на Бургаска област. Ако има, може би трябва да се търси в МОСВ или ВиК-Бургас”, обясни Николов.
„Експертната комисия, която стартирах, обследва и яз. „Мандра”, но се оказа, че водата не отговаря на изискванията на Наредба 9 по отношение на съдържание на манган, окисляемост, цветност, мътност и т. н.Становището на експертите е, че може да бъде използвана за битово водоснабдяване, но преди това трябва да бъде пречистена със съвременна технология за филтрация. Яз. „Мандра” е със сериозен обем – 93 млн. куб.м и анализите, оценките и пробите са предоставени на ВиК-Бургас”, каза той,
Николов припомни, че на територията на Община Бургас има няколко сериозни ремонта, които ще бъдат извършени от ВиК-Бургас.
Общинските съветници днес приеха да бъде отправени запитвания до МРРБ, МЗХГ и МОСВ за сроковете и начините преодоляване на водната криза в Бургас. Те поискаха всеки месец от екоминистерството да предоставят на нарочен брифинг или писмено доклад – докъде е стигнала работата по Плана за предотвратяване на водната криза, който бе представен днес.
Първо инвестиционните и експлоатационните разходи са много високи и произведената питейна вода ще струва не по-малко от 10 лв/м3!
Второ - Черно море попада в Натура 2000 и изграждането на съоръжения за обезсоляване трябва да извърши на не по-малко от 500 м от морето, а водовземането да се извърши на 200-300 м. навътре, а може и повече!
Водите му се използват за промишленото водоснабдяване на завода и наистина е необходимо сериозно пречистване, за да стане водата годна за пиене!
Бих насочила комисията да потърси инж. Владимир Кемилев от Камарата на инжене- рите и инв.проектиране/КИИП/ регионал- на колегия София. Той ръководеше гео- ложките сондажи тогава за бившия Бургаски окръг. Би могъл да помогне.
Бургас вече е на девето място по средна работна заплата, ДЕВЕТО, представяте ли си?
Градове, като Враца, Габрово, Стара Загора, са много напред, а да не говорим за София, Пловдив и Варна...
Гласувайте за човек и личност, които ще докарат тук, в Бургас добре платени работни места, за да имаме самочувствие и да живеем що-годе прилично, но все пак народът го е казал: рибата се вмирисва откъм главата!
Когато станем богати като арабските страни тогава.
Аз за 10 години управление на Николов и ГЕРБ не съм видял и един сериозен инвеститор да стъпва в Бургас. Напротив, всички бягат със 100, бягат млади и стари трудоспособни българи от града. Бургас се превърна в една дълбока провинция, която сега явно ще остане без вода тамън след изборите през 2021 година.