Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Стартира вземане на кръв в Бургас за създаване на лечебна плазма

Вече не е необходимо бургазлии да пътуват до други градове, за да даряват, което ще улесни и ускори процедурата по получаването на плазма от нуждаещите се пациенти тук
Ключови думи: кръвна плазма, УМБАЛ Бургас, кръвен център

УМБАЛ Бургас започва да взема кръв от дарители, преболедували КОВИД за създаване на лечебна - рековалесцентна плазма. Вече не е необходимо бургазлии да пътуват до други градове, за да даряват, което ще улесни и ускори процедурата по получаването на плазма от нуждаещите се пациенти тук. Това ще се случи и без никакви разходи за дарителите – не е необходимо предварително да си правят тестове за антитела, които да заплащат. Нужно е само да разполагат с документи, че са преболедували КОВИД – ПСР тест, или други документи.

Заради много призиви от дарители и институции набирането на плазмата да става в Бургас, болницата направи необходимото, което действащите наредби и разрешителни позволяват. Кръводаряването ще се случва в Бургас, същия ден кръвта ще замине за РЦТХ – Стара Загора, там ще се изследва за антитела и ще се изработи плазмата. Тя ще се върне обратно в Бургас и ще се ползва за нуждите на бургазлии. Тъй като се дарява цяла кръв, останалата част от кръвта ще се използва за еритроцитен концентрат, който също помага в лечението на хора, нуждаещи се от кръвопреливане. Така всеки кръводарител ще може да помогне на няколко души.

Два са методите за получаване на рековалесцентна плазма – първият е плазмофереза - чрез извличане директно на плазма от дарител, без да се ползва останалата част от кръвта му. Това се случва със специална апаратура, процедурата продължава над 40 минути, а преди това се правят изследвания, което отнема време на дарителите – понякога и 2 дни – в единия са изследванията, на другия - даряването. Това бави процедурата и за ден могат да минат малко дарители, а нуждата от плазма е голяма. Според сега действащите наредби на МЗ този метод може да бъде прилаган само в кръвни центрове, какъвто в Бургас няма.

Вторият начин е чрез стандартно кръводаряване, което трае по-малко от 20 минути, предварителни изследвания не са необходими – кръвта се изследва после. Това ускорява процедурата, могат да минат повече дарители на ден, да се помогне на повече хора, да се използва и другата част от кръвта, обясни завеждащият Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас д-р Людмила Желязкова. Тъй като съществува мнение, че първият начин – т.е. плазмоферезата е по-щадящ и дарителят отново може да даде плазма след седмица, това не е съвсем така. „Даряването на плазма е продължителна процедура и отнема цял ден на дарителя. Той трябва да бъде изследван, самата плазмофереза е продължителна, което също губи време. Организмът трябва да се възстанови и даряването само след седмица също е изтощаващо за организма“, посочи тя.

Кръвонабирането от преболедували плазма ще започне в Бургас от 2 декември. Осигурен е коридор с предимство на тези дарители. Графикът е следният: 2,4,8,10,14,16,18,22,23,29,31 декември – от 7.30 до 10.30 ч. Дарителите трябва да са здрави, на възраст от 18 до 65 години, да са минали 40 дни от положителния им ПСР тест, да не пият лекарства в момента.

6
Коментара по темата
6.
Дарител
26.11.2020 13:37:10
Прав е номер 3, обаче да обясня как стоят нещата на практика. За да дариш плазма, първо трябва да отидеш до друг град. Което е време и пари. Второ - във Варна например искат първо да те изследват, след което си отиваш, което са два пъти разкарване и губиш два дни. Искат и задължително ПСР - а тук прочетох, че може и други тестове да представиш. Оттук - пари за ПСР, пари за антитела, пари за пътни. След като преминеш всичко това, лягаш да ти точат плазма. 50 минути. Бил съм и кръводарител - 15 минути. Хората са много мили и любезни и обясниха точно това - че организацията им е такава, че трябва сутрин да взимат плазма, а следобед да я обработват. Т.е. следобед не се взема. Наистина минават часове. При стандартното кръводаряване се взема много бързо кръв и не се губи време. За да се възстанови организмът, трябва да мине доста време и течности да се пият много, иначе вторият път просто може да не успееш да дариш плазма. И двата начина са добри, всеки нека сам да избира кой е най-подходящият за него и кой му е удобен, защото и това не е маловажно. Важното е, че независимо дали даваш цяла кръв или плазма, помагаш на други хора!
5.
До 3
26.11.2020 13:32:03
Да, така, но докато се чакат административните чиновници в МЗ да разрешат това за Бургас, много хора си отиват. И всеки ден е от значение! Добре, че хората са намерили начин и са организирали това кръводаряване.

Отделно - за ден могат да минат не повече от 4-ма дарители на плазма, а на кръв - повече от 30. Сметни сам на колко души можеш да помогнеш за ден. С другата част от кръвта си също помагаш - спасяваш животи на хора, които имат нужда от нея.
По-добре да се започне така сега, отколкото да чакаш, защото губиш време, хората губят и антитела.
Освен това никой не спира бургазлии да отиват в Пловдив, Варна и София и да чакат по няколко дни, за да дарят само плазма.
А и практиката показва, че рядко дарилите веднъж отиват да дарят отново. И е мит, че организмът не се изтощавал - това не е така.
4.
Hah
26.11.2020 12:49:43
Замразяват плазмата и после е продават ! Пак схема
3.
Трол
26.11.2020 12:17:29
Чудесно, обаче когато се извлича плазма един човек може да дари много повече, от колко ако се точи кръв.
2.
Бай Иван
26.11.2020 10:13:35
И мозъкът ще ти изчезне... А, ма то изобщо го нямало!
1.
1дй
26.11.2020 09:39:21
Ако си дам кръвта ще ми изчезнат ли антителата да не се разболея пак
  Добави Коментар
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна