Тишев: Обещанията за тотална промяна във финансирането на здравната система потънаха като вода в пясък
Заявките за реформа в здравеопазването потънаха като вода в пясък. Това обяви бургаският депутат от „БСП за България“ Николай Тишев по време на започналите снощи парламентарни дебати на второ четене върху държавния бюджет за 2021 г.
Според народния представител, средствата в този бюджет не са насочени към провеждането на смислени антикризисни мерки и политики, нито пък за осъществяване на необходимите и дълго отлагани структурни реформи. Бюджетът нямало да помогне и на най-засегнатите от COVID-19 групи в нашето общество.
Тишев направи и по-дълбока дисекция, свързана с финансовата рамка.
По отношение на образованието депутатът заяви: „Колеги, увеличението на работната заплата на българския учител не може да бъде цел или приоритет. Това може да бъде мярка, а не цел. Цел може да бъде повишаване на качеството на образованието, или намаляването на функционалната неграмотност на българските деца, или увеличаването на техните знания. И не само да го заявим като цел, а да кажем ние какви проценти гоним тук, какво увеличение търсим. А иначе така просто подхвърлено: образованието е приоритет, без да има нищо конкретно в бюджета, ние това не го приемаме.”
По отношение на здравеопазването бургаския депутат обясни: „Ясно е, че ще се борим с пандемията, ама какви цели си поставяме: повишаване на здравеопазването ли, или пък по-добър достъп до лекар, до специалист, до аптека на българските граждани и пациенти? Това, че увеличаваме парите в сферата на здравеопазването, по какъв начин води до подобряване на обслужването на българските пациенти? По никакъв, защото това е една нереформирана система, а всички знаем, че колкото и пари да налеем в една нереформирана система, те няма да стигнат. И тук, между другото, настоящият финансов министър (Кирил Ананиев – б.а.) в качеството си на здравен такъв, беше заявил, че ние ще предложим, пък ще приемем тотална промяна на здравноосигурителния модел в България, или ще променяме тотално финансирането на здравната система. Нищо подобно! Тези заявки, обещания потънаха като вода в пясък.”
Николай Тишев не подмина и пенсионната система: „Заложили сте 5% увеличение. Ама това не е увеличение, това е компенсация. Швейцарското правило компенсира пенсиите, то не ги увеличава. Затова ние всяка година повтаряме, че трябва да има актуализация, която е истинско увеличение, съответно това увеличение е и справедливо за всеки един от пенсионерите.”
Депутатът от БСП обърна внимание и “на една област, която пък никога не е приоритет в бюджетите на настоящото правителство, и това са общините”.
“Особено в настоящата ситуация, общините са най-потърпевши. За разлика от държавния бюджет, където ние ще го завършим на няколко процента дефицит тази година, - общинските дефицити за 2020 г. са двуцифрени. От друга страна, общините са на първа линия в битката с COVID-19. Къде са компенсациите в държавния бюджет за българските общини? Няма ги. Ето например с очакваното ново затягане на мерките и ограничения натискът в общините от местния бизнес отново ще се увеличи, т.е. пак ще искат намаляване и отлагане на местни данъци и такси, което е нормално. Но откъде ще ги вземат в приходите си общините тези пари“, попита Тишев.
„И в тази връзка този бюджет не е адекватен към нуждите на българските общини“, обяви Тишев и заключи, че затова в БСП не одобряват точка първа, която представлява общата рамка на бюджета.
Никой от управляващите не репликира.
ГЕРБ на този етап отказват да участват в дебатите върху бюджетите за разлика от коалиционните им партньори от „Обединени патриоти“, които показват някаква активност.