Бюрократщина: След починал личен лекар сам търсиш нов
В COVID кризата много изключително ценени общопрактикуващи лекари загубиха битката с вируса. 4 семейни лекари от Пловдивска област са починали от COVID-19, а в цялата страна - 15. Оказва се, че починалият медик веднага бива заличен от регистрите, пациентите му сами трябва да намерят друг личен лекар и това не става автоматично.
Регистрацията на нов общопрактикуващ лекар отнема между 4 и 6 месеца, за да поеме лечение на пациенти, обясни председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Костадин Сотиров пред БНТ. Няма възможност нает или заместващ лекар да поеме практиката на починалия си колега, тъй като трябва да премине през цялата процедура на регистрация.
"Всеки общопрактикуващ лекар се грижи средно за около 19 пациенти с доказан положителен PCR тест в домашно лечение, но това са само една четвърт може би от болните с COVID. Другите са такива, които са с антигенен тест. Може би два пъти по толкова са тези, които не искат да си направят никакъв тест, но имат типична клинична картина като за COVID. Ние не можем да ги задължим да направят", посочи д-р Сотиров.
Заболяването е масово, почти всеки, който има симптоми за остро инфекциозно заболяване и си направи тест, излиза положителен. Така се оказва, че един лекар в страната се грижи за около 50-60 болни от COVID в момента. Натоварването на личните лекари е дори по-голямо от това, което е в COVID секторите в болниците.
При случаи, когато общопрактикуващият ви лекар е починал, а вие се нуждаете от болничен лист и сте под карантина, при сега действащите разпоредби никой не може да ви издаде такъв, обясни председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.
Добави Коментар