Проследяването на контактните с коронавирус – катастрофален провал за Европа
Катастрофален провал се оказа системата за проследяване на това кой, кога и от кого се е заразил с коронавирус в Европа. Това сочат последните данни от проучвания на Стария континент, проведени 8 месеца след началото на пандемията. Към момента 75% от случаите в Германия са с неизвестен произход; такива са и 77% в Австрия. В Испания за едва 7% от всички новозаразени може да стане ясно откъде са прихванали вируса, а в България, според източници на Флагман.БГ – докато в началото, когато епидиемията се разпространяваше на локализирани клъстери, проследяването на контактите беше сравнително лесно и от РЗИ и МЗ дори излизаха с официални ежедневни сводки – днес ситуацията е различна. Процентът на положителните за коронавирус, за които със сигурност може да се назове източника на заразата, спада драстично и в момента е под средните 15% за Европа.
За този феномен обаче има и ясна причина. Докато в азиатските страни, които обективно се справиха по-добре със епидемията от развития Запад, взимат интервюта на 10 и повече хора, които са имали близък контакт с един заразен, тук това се прави средно с по 3-4 човека. Не само в България, а в Европа като цяло.
Проследяването на контактите е изключително трудно и заради средния период, който е наобходим на вируса да демонстрира първите си симптоми у заразения. Това време е изчислено на между 4 и 10 дни, но се взима предвид само и единствено ако въпросния човек реално прояви симптоми. А не по-малко от 40% от всички случаи са асимптоматични.
Това обаче съвсем не означава, че епидемията е извън контрол. Съдейки по това, което се случва в Европа, картината там е изключително близка с тази в България. Въпреки категоричното завишение на положителните проби, процентът хоспитализирани, както и относителния им брой спрямо общо болни, не се качва драстично. В същото време у нас около 30% от направените за деня тестове са положителни. От тях обаче само малък процент се нуждаят от настаняване в болница под лекарско наблюдение. Това, заедно с факта, че проценттът на хора, които знаят със сигурност от къде са се заразили е малък, водит до заключението, че заразата се разпространяява дифузно и е отслабена след 8 месеца циркулация сред популациите.
В същото време страни като Франция вече обявиха, че са минали през пика на т.нар. „втора вълна”, докато за България той се очаква не по-рано от втората половина на декември.