Областните управители и РЗИ решават кои болници да приемат само пациенти с COVID-19
Когато заболеваемостта е 600 души на 100 000 население, следва стъпката в областните градове да има лечебни заведения само за COVID-19, както и такива, които ще лекуват пациентите без коронавирус. Болниците се избират от регионалните щабове, те ще преценят спецификата. Срокът това да се случи не е от днес до утре, областните управители трябва да дадат предложения до края на седмицата. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
„Проблемът на системата на здравеопазване е многогодишен. Тя не е реформирана, но сега не е време за резки промени в системата. В момента основната ни цел трябва да е тя да работи като едно цяло“, добави той.
„Имаме достатъчно болнични легла. България е една от страните в ЕС с най-много такива на глава от населението. Страната ни обаче е сред държавите с недостиг на лекари и медицински сестри“, заяви професорът.
От 1 януари заплатите на всеки един лекар ще бъдат увеличени с 600 лева, на медицинските сестри с 360, а на санитарите – със 120 лева, добави той.
Кризата доведе дотам, че паднаха всички маски и видяхме истинските лица на хората, коментира министърът.
Много частни болници в страната помагат в битката с коронавируса, каза той и даде за пример Пловдив.
От самото начало на епидемията експертите са за задължително носене на маски в учебните часове, каза още проф. Ангелов.
Министъра тая схема и липсата на лекари и сестри му е ясна. За разлика от Ананиев той е медик и е вътре в системата. Така, че да спира да говори глупости. Лекари и сестри не са пешки на шахматната дъска!