Арестът на кмета на Несебър се нареди до аферата „Костинброд“ като символ на злоупотреба с правото
Случаят с ареста на кмета на Несебър Николай Димитров през 2019 г. се нареди до т. нар. афера „Костинброд“. Поне според новия анализ на БИПИ (Български институт за правни инициативи), финансиран от Държавния департамент на САЩ, на тема „Злоупотреба с държавен ресурс за партийни и електорални цели“. Както „Флагман“ съобщи, документът бе представен на пресконференция в БТА-София във вторник.
Според Теодор Славев – един от авторите на анализа, прокуратурата се намесва като политически фактор по време на избори и злоупотребява с правомощията си.
„Тя участва и злоупотребява с най-силното си право – да задържа и да разследва, именно по време на кампании и във връзка с избори, като тук сме описали случая „Костинброд“, където имаше оправдателни присъди; описали сме задържането на кмета на Несебър, при който отново съдът поправи прокуратурата“, коментира г-н Славев.
Спорно, недоказуемо и спекулативно би било да се твърди какъв електорален ефект е последвал от действията на държавното обвинение, но е факт, че единственият, на когото е повдигнато обвинение - Росен Желязков, тогава главен секретар на Министерски съвет (а сега министър на транспорта – б.а.), е за престъпление по служба и че не е упражнил контрол върху отпечатването на бюлетините за изборите през 2013 г., припомнят от БИПИ по отношение на "Костинброд".
„Желязков е оправдан напълно, две години по-късно, от Софийския градски съд, като забележителното е, че прокуратурата не протестира присъдата на по-горна инстанция“, сочи анализът.
„Друг способ, който прокуратурата като че ли традиционно използва за влияние върху политическия контекст, е по време на местни избори и повдигнатите обвинения към кандидати, които се ползват с имунитет и той трябва да бъде поискан от ЦИК. Така се стигна до абсурдната ситуация, при която избраният за кмет на гр. Несебър бе отведен с белезници, за да положи клетва при встъпването си в длъжност, тъй като прокуратурата поиска ареста му в хода на предизборната кампания. Съдът, обаче, не отстрани кмета на Несебър от длъжността и в момента делото е висящо, като съдът е изискал парична гаранция, за да го пусне на свобода“, пише още в анализа на БИПИ.
Документът се позовава и на статия в сайта svobodnaevropa.bg, озаглавена „Клетва с белезници. Арестуваният кмет на Несебър и странното му дело.“
Припомняме, че Николай Димитров бе задържан дни преди кметските избори през октомви 2019 г. Обвинението му бе, че е ръководител на организирана престъпна група за купуване на гласове.
Необичайно за този тип разследвания, то бе водено не от Районната прокуратура, а от Специализираната прокуратура. Делото съответно се гледа в Специализирания наказателен съд в София.
Арестът обаче, изглежда, имаше обратен ефект, тъй като местното население преизбра Николай Димитров за още един мандат и то още на първи тур. Несебърлии вероятно изтълкуваха държавната репресия спрямо Димитров като тенденциозна и свързана с кампанията в полза на ГЕРБ.
Показателно е, че една година по-късно по разследването срещу кмета видимо развитие няма.