КС: Следенето по телефона на хора под карантина е незаконно
Конституционният съд обяви за незаконни текстовете от Закона за електронните съобщения, които даваха право на МВР да имат достъп до данните от мобилните устройства на гражданите, поставени под карантина. Делото бе образувано по искане на 63 народни представители от БСП, според които пороците на тези текстове били много, но големият риск бил, че ще отварят широко вратата за злоупотреби и възможност за масово проследяване на голям брой хора.
Според поправките в закона грaждaнитe, пocтaвeни пoд кaрaнтинa зaрaди кoрoнaвируcа, трябваше да бъдaт cлeдeни чрeз мoбилнитe им тeлeфoни, дoкaтo oтпaднe зaдължитeлнaтa изoлaция.
"Незабавният достъп на органите на МВР до трафични данни в конкретната хипотеза, без изискване за представяне на доказателства за наложителност на принудително изпълнение на предписана от здравни органи задължителна изолация или лечение, както и отсъствието на нормативни изисквания към мотивите, обусловили искането, препятства извършването на правилна преценка от съда, включително за законосъобразност и основателност, и би повлияло на ефективността на последващия съдебен контрол", посочват конситуционните съдии.
Те добавят, че всяко ограничаване на правата на гражданите трябва да бъде достатъчно точно, съответстващо на обстоятелствата за вмешателство и да осигурява силни и надеждни защитни средства срещу евентуална злоупотреба. Според съдиите тоталното превантивно събиране на трафични данни за местоположение, без точни критерии за начало и край на предписани от здравните власти задължителни здравни мерки, представлява сериозно, непропорционално навлизане в правото на неприкосновеност на личния живот и защита на личните данни.
В случая общото и неизбирателно запазване на трафични данни по отношение на всички лица за срок от половин година, при неотчитане особеностите на конкретните медицински цели, засягащи само определен, ограничен кръг лица и постижими в срокове, далеч по-кратки от шест месеца, е конституционно нетърпимо, казват още съдиите. Според тях това било така, защото влиза в колизия с принципа на пропорционалност, като измерение на правовата държава – ефектът на ползата за приоритетно защитени интереси на обществото трябва да е пропорционален на негативните последици за статуса на субектите на ограничаваното право. Съдиите са на мнение още, че определеният от законодателя срок се явява несъразмерно дълъг, а кръгът лица, чиито трафични данни подлежат на съхранение и достъп - прекалено обширен, чувствително надхвърлящи строго необходимото за постигане на медицинските цели.
"Правото на личен живот не се явява привилегия само за периоди, когато времената се характеризират с относително спокойствие и непротиворечивост, но и за такива - в условия на кризи, доколкото във всяка криза намесата трябва да бъде, като конституционен императив, пропорционална и строго необходима", е становището на съдиите. Затова достъпът до трафични данни за местоположение за целите на противодействие на пандемията е уредена в несъответствие с конституцията. Решението е прието с 10 гласа.
Добави Коментар