Йовкови vs Грунови: Има ли право съседът да ни ремонтира етажа и да подпишем празен чек за разходите
„Съседите ни искат от нас 16 хил.лева за ремонт, който не сме искали да правят на къщата. Те не ни представят и сериозни доказателства, че извършените дейности струват толкова пари”. Това сигнализира до Флагман.бг Йорданка Йовкова от Карнобат. Тя и съпругът й Таньо са категорични, че са жертва на неправомерен натиск от съседите им – Мария и Георги Грунови.
Мария работи в социален център в Карнобат, а семейството й държи кафе под старата Съдебната палата в града. Те са известни фигури, докато Йорданка и Таньо са най-обикновени пенсионери.
Двете фамилии обитават двуетажна къща в Карнобат. Грунови са закупили втория етаж от брата на Таньо Йовков през 1997 година и през годините имали сериозни противоречия с наследените си комшии.
През 2016 година Грунови решават да санират тухлената сграда, след което отношенията им се изострят до краен предел, тъй като Йовкови твърдят, че не са одобрили ремонта.
Грунови обаче претендират, че са извършили дейности по етажа на съседите си, за които искат 16 хил.лева – 12 111,84 лева главница и 3630,20 лева лихва от 2016 година, плюс адвокатски хонорари и разноски от още 1000 лева.
„Аз не видях фактура, а само хвърчащи бележки. Вещото лице го потвърди”, категоричен е Таньо, който обяснява, че на много места етажът му не бил със стиропор, а само замазан. Саниране по първия етаж било извършено само откъм входа на Грунови, кълне се той. По думите му съседите буквално искали да подпише празен чек - да им плати, приемайки на сляпо всички направени разходи.
„Искат да ни вземат къщата, ние сме безработни и болни и хора, нямаме средства за адвокати, нито за ремонти. Тормозят ни 14-15 години, имаме подадена жалба срещу тях до прокуратурата и проблемите продължават. Сега не се опитаха извънсъдебно, а директно ни пратиха исковата молба - с лихви, адвокатски хонорари и огромна сума, която трябва да платим. Но ние нито сме разписвали документите, нито сме приемали разходи”, допълни той.
Семейството си е наело адвокат в лицето на Живко Бойчев от БАК, който ги представлява и на първа инстанция – РС Карнобат, и на въззивното дело в Бургас, провело се през тази седмица в Бургаския окръжен съд. Той е категоричен, че санирането, ако за такова може да се говори, не било извършено по законов ред и нямало никакви доказателства за разходите.
Флагман.бг потърси версията и на съседите Грунови. Наш репортер се опита да разговаря с Мария Грунова в коридорите на БОС, но тя категорично отказа коментар.
Между кориците по дело става ясно бе, че те са преценили нуждата от саниране на сградата за неотложно, защото сметките за ток били високи, а и къщата – крайно неугледна за възприятията им. Според твърденията на семейство Грунови през 2016 година те са разговаряли Таньо Йовков и Йорданка Йовкова, които са им дали картбланш да наемат фирма, която да ремонтира двуетажната къща. Според Грунови майсторите работили в присъствието на съседите им, те виждали всичко, което се прави. Уговорката била накрая да разделят разходите за ремонт, но тогава Йорданка и Таньо им казали, че нямат пари и обещали да платят по-късно.
Йорданка е изумена от тези твърдения. Обяснява, че дори не са знаели за ремонта, когато санирали сградата те били извън Карнобат, а освен това нямало как да поемат ангажимент за подобно задължение, тъй като тогава били безработни и нямали никакви спестявания.
От разбивката, която са предоставили Грунови пред съда става ясно, че за стиропор са похарчени 2 хил.лева, за лепило 1785 лева, за шпакловка – 3175 лева, грунд – 173 лева, ъгли – 84 лева, водобранни лайсни – 54 лева. Общо материалите са стрували 12 223,67 лева, а на майсторите платили 12 хил.лева. По делото са приложени две изявления на работниците - от карнобатския ж.к.”Възраждане”. Тошо Динев и Георги Георгиев твърдят, че са ремонтирали етажа на Йовкови, но признават, че на места само са замазали.
Направена е и съдебно-техническа експертиза от Стефка Раканова, която посочва, че е извършено частично саниране. Дейностите за първи жилищен етаж, по ценни в строителството от 2016 година, са 3 382 лева, а за втория 10 049 лева. Вещото лице е достигнало до извода, че вследствие на изпълненото частично саниране по южната фасада на първия етаж, цената му се е увеличила с 2 хил.лева.
Съдията по делото в Карнобат Красимир Сотиров не приема, че на майсторите са платени 12 хил.лева, защото законът изисква, когато сумата е над 5 хил.лева да се сключи договор, а такъв в случая липсва. Предоставени били разплащателни документи за 8 500 лева, но това били предимно бележки, а не документи, които би приел съдът, установява Сотиров.
РС Карнобат уважава частично иска – до 5 619 лева и отхвърля иска за лихва от 3630 лева.
Делото влезе тази седмица в Бургаския окръжен съд и се очаква решение до месец.
Ние македонците винаги се разбираме
Затова сме така и пари си имаме.
А вие като ме видите ще ходите с наведени и глави.
Иначе ще ви мачкам с тойотат
После като започне някой да си строи къща- всички роднини и от едната, и от другата страна кой с каквото може се е включвал да помага и не срещу надник.
Със заплати 100лв, но 80лв от заплатата е оставала чист влог. По селата старите са отглеждали домашни животни и земеделски култури в дворове от по 2декара, отделно общините даваха земеделски земи под наем за отглеждане на определени земеделски култури.
Сега, ако видят, че в двора имаш 3реда домати и 6 реда пипер и ти търсят доход и от тях и още малко и земеделски стопанин ще те регистрират.
Сбъркани ненаядени служители!
Ние турците винаги се разбираме
Затова сме така и пари си имаме.
А вие като ме видите ще ходите с наведени и глави.
Иначе ще ви мачкам с тойотата
Плащат им и си пишат разходите!
Тия, дето правят финансови ревизии плащат ли им нещо?
Може да са си я построили от продажби от тиражи на творчеството на Й.Йовков.
Едно време домашните библиотеки в домакинствата и семействата заемаха цели стени и бяха фул с книги на издателства и нямаше нужда от вътрешни изолации!