Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво да правим, за да си върнем обонянието след прекаран COVID-19

Ключови думи: обонянието, COVID-19, симптоми, здраве

Загубата на обоняние се превърна в един от най-често срещаните симптоми на COVID-19 заедно с високата температура, сухата кашлица и отпадналост. Заради по-голямата продължителност на симптома лекари препоръчват специални упражнения на сетивата за по-бързо възстановяване, пишат авторитетни международни издания.

Специалният симптом на COVID-19

Здравните експерти определят невъзможността да се усещат миризми като патогномоничен симптом или такъв, който е характерен за специфично заболяване.

При около 80% от доказаните пациенти с коронавирус във Франция и Белгия и при 86% от тези в САЩ се наблюдават проблеми с обонянието.

Във Франция 70% от тях се възстановяват в рамките на месец, но най-малко 8% от засегнатите от първата вълна на пандемията все още не усещат миризми. Това предизвиква опасения у учените, че състоянието може да се задържи завинаги.

Въпреки че е подценяван симптом, учените подчертават, че липсата на обоняние може да има негативен последствия за психическото здраве. Сред тях са депресия и тревожност.

Тренировка за обоняние

Няма специално лечение или лекарство за справяне със загубата на обоняние. Въпреки това е възможно пациентите да тренират мозъка си, за да се възстановят по-бързо.

Един от достъпните съвети е консумацията на много плодове и зеленчуци, които спомагат възстановяването на нервите. Ефектът е благодарение на това, че те са богати на витамин B и антиоксиданти.

Водещ германски учен в областта на аносмията или загубата на обоняние е изготвил протокол как да се научим отново да разпознаваме миризми, пише Трафикнюз.

Програмата включва две сесии на ден в продължение на 12 седмици. В този период пациентите трябва да се опитват да разпознаят ароматите на между 4 и 6 етерични масла, сред които лимонена трева, евкалипт, карамфил и мента.

Според протокола пациентите трябва да са отпочинали и спокойни по време на упражненията. Те трябва да оставят ароматът да стигне до тях вместо да се опитват да го усетят насила.

„Нашето състояние на ума има голям ефект над възприятието ни на аромати“ се обяснява в програмата.

1
Коментара по темата
1.
Дедовия
14.11.2020 11:24:10
Яж ми фуя,гранясалия и ще се наместят всички чакри.
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година