Изненада: ГЕРБ и правителството се разцепиха заради скандален законопроект, пуснат тихомълком
ГЕРБ необичайно се разцепиха заради нов законопроект, предложен от техни депутати. Станислава Стоянова и група народни представители на 23 октомври са внесли текстове за промяна в Закона за водите, които някои определиха като лобистки, а други дори като заплаха за националната сигурност.
Според сегашните норми право на безвъзмездно водовземане до 10 куб. м на денонощие имат само физически лица – собственици или ползватели на недвижим имот в границите на населени места и селищни образувания за собствени потребности. Казусът касае кладенците в рамките на имота, като водата се използва най-вече за поливане на земеделски площи.
Сега обаче няколко не особено популярни депутати от ГЕРБ предлагат регистрираните земеделски стопани – собственици или ползватели на недвижим имот, разположен във или извън границите на населените места и селищни образувания, да имат право на водовземане до 50 куб. м на денонощие за земеделски цели в случаите, когато те нямат осигурен достъп до напоителна система.
Народните представители искат и либерализация на режима за водовземане, който сега е разрешителен и уведомителен.
За регистрираните земеделски производители се предлага само уведомителен режим при водоползване на до 50 куб. м на денонощие „за по-голяма оперативност предвид краткия напоителен сезон“, аргументират се вносителите.
Като основен мотив за поправките се посочва и очертаващата се продължителна суша през последните години.
Депутат от "Обединени патриоти" коментира пред „Флагман“, че текстовете всъщност са подадени от земеделския министър Десислава Танева, като зад тях стояли и скритите партньори на ГЕРБ – ДПС. Неслучайно на първо четене те минали в парламентарната Комисия по земеделие с гласовете именно на тези две партии.
Законопроектът обаче днес не бе одобрен от Комисията по околната среда и водите, където при гласуването ГЕРБ се разцепиха.
В конфликт по темата са и съответните министерства. Това на земеделието, разбира се, подкрепя поправките, докато ековедомството е против тях.
Неправителствени организации се обявиха категорично срещу промените.
Депутати от БСП първо се ядосаха на лобистките според тях текстове, които можеше да минат експресно в пленарна зала, ако вчера не се бе провалил кворумът в разгара на заседанието.
Днес, явно разбрали какво ще се случи, социалистите в Комисията по околната среда и водите започнаха да се присмиват на законопроекта и да зоват той да бъде оттеглен.
Изказвания направиха Манол Генов, Атанас Костадинов и Румен Георгиев, които изразиха подкрепа за становището на екоминистерството.
Тримата определиха законопроекта като лобистки и опасен за националната сигурност. Подобно мнение изложиха и двама представители на неправителствени организации по време на заседанието.
И за Министерството на околната среда и водите (МОСВ) поправките са неприемливи.
Предложените изменения на Закона за водите са значими и следва да бъдат подложени на обществено обсъждане, категорични са от ековедомството.
Освен това имало опасност от наказателна процедура от Брюксел.
В момента разрешеното ползване на 10 куб. м е съгласувано с Европейската комисия и е форма на дерогация, обясни от своя страна Ивелина Василева – председател на парламентарната Комисия по околната среда и водите, която е бивш екоминистър, а сега е бургаски депутат от ГЕРБ.
Тя тактично не изкоментира предложените от съратниците й промени, като преди гласуването просто посочи, че достатъчно детайлно и изчерпателно са били изложени всички съображения по темата.
От МОСВ имат куп други аргументи против законопроекта. Безконтролното и непроследимо водовземане за земеделски нужди би довело до спадане на нивата на подземните води.
„Друг принцип, който е заложен в Закона за водите и рамковата директива е определяне на правото на всеки гражданин на достъп до вода за питейно-битови цели като основна жизнена потребност и приоритет“, обясни пред парламентарната комисия Илияна Тодорова – директор на Дирекция „Управление на водите“ към МОСВ.
При последвалото гласуване само трима бяха „за“ - всички от ГЕРБ. „Против“ бяха четирима от БСП, а „въздържали се“ - двама от „Обединени патриоти“ и пет от ГЕРБ, включително председателката Василева.
Така комисията отхвърли предложенията на първо четене.
Любопитно е дали при тази ситуация законопроектът изобщо ще стигне до обсъждане в пленарна зала или ще бъде тихо заметен под килима.
Чичко политик идва и иска да ти вземе парите защото ползваш вода от твоя кладенец в твоя двор на твоята къща.
И после спори с друг политик за размера, с който да те обере, а ти трябва да вземеш страна. И да кажеш - ето толкова искам да откраднат от мен.
Щот бат Бойко ще им го нацепи.
Чудовищно, нали.
И тоя неандерталец управлява България!