Защо айтоската болница остана без Ремдесивир?
Лекарството Ремдесивир, което се използва за лечение на болни от коронавирус, не е поръчано от ръководството на айтоската болница. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов.
„Директорът на МБАЛ - Айтос не е подал заявка. Говорих с шефът на РЗИ – Бургас д-р Георги Паздеров преди да вляза в студиото и той ми съобщи това“, сподели професорът.
„Ежедневно съм в контакт с всички РЗИ-та. В склада, който се намира в Бул Био, имаме достатъчно количество Ремдесивир. Разписан е ясен алгоритъм, който е изпратен на всички лекари. Всяка заявка, която е подадена за това лекарство, се изпълнява“, подчерта той.
Лекуват 20 пациенти с COVID-19 в МБАЛ - Айтос, а лекарства няма
„Имаме достатъчно лекарства и на национално ниво, и в аптечните складове. Въпрос на логистика е те да бъдат доставени“, заяви Ангелов.
„Не всеки пациент, който има коронавирусна инфекция, трябва да получава Ремдесивир, тъй като има строги показания, наблюдават се и алергични реакции. Този медикамент има странични ефекти, не е безопасен. Не може на всеки болен с COVID-19 да му даваме от това лекарство, защото ще рискуваме живота му“, добави той.
„Как в големите болници в София, в Пловдив, в Бургас, в Стара Загора и Плевен, където от самото начало имаме създадена строга организация, няма проблем, а в един „прекрасен“ момент се оказва, че има лечебно заведение без лекарства. Логистика е това“, обясни министърът.
„На национално ниво нямаме недостиг на ниско молекулярните хипарини. Вероятно се извършва реекспорт на тези лекарства. Внесъл съм текстове в парламента, за да се забрани износа им. До дни ще бъде приета промяната“, добави той.
„Имам много страхливи приятели. Всеки от тях пие антибиотик в момента. Когато ги питам защо, ми отговарят, че се страхували да не се разболеят. Не може всеки български гражданин да отиде в аптеката, да си купува лекарство и да започва терапия. Тя се назначава от лекар“, коментира министърът.
„Готов е софтуерния продукт за издаване на направления за бързи тестове. Трябва до края на тази седмица да бъде сключен анекс към рамковия договор. След като се подпише този документ, направленията може да се издават електронно и да стигат до РЗИ-тата и до ДКЦ-тата“, добави той.
Личният лекар издава през електронната система направеление. То достига до всички лаборатории, където се извършват тези изследвания. Пациентът отива там, прави му се теста и всичко е наред. Нищо не трябва да носи. Изследването на пациенти, които имат симптоми за коронавирус, е безплатно, а тези, които се редят на опашките от страх, не се изследват“, заяви професорът.
Той се закани да глоби МБАЛ „Маджуров” в Бургас, ако се докаже, че са принуждавани пациенти с коронавирус да си доплащат лечението с мотива, че клиничната пътека не достигала само за антибиотиците.
В МБАЛ „Маджуров” искат от пациент с COVID-19 700 лв., за да му сервират храна три пъти на ден
„Най-важното което трябва да кажем от числата за днес е че имаме 875 излекувани. За последните седмици има хиляди излекувани”, каза проф. Ангелов.
„Натискът върху здравната система е изключително голям. Вчера в София е имало над 550 повиквания за последното денонощие, т.е. на 40 секунди се дава адрес. Броят на колите, които са обслужвали столицата, е бил 40. Те ще бъдат увеличени още. Всеки човек, който има симптоми за коронавирус, търси помощ и очаква да бъде закаран до лечебно заведение. Лекарите следват строги алгоритми и обективните медицински факти, за да закарат някого до болница“, заяви професорът.
„В тази ситуация хората остават с усещането, че не трябва да се лекуват вкъщи, а в болница и държат да са там. Около 200 от случаите са били с COVID-19, а само около 35 души са постъпили в лечебните заведения, т.е. около 80% от пациентите остават на домашно лечение“, добави той.
„Недостиг на медицински персонал има дори в Германия. Там липсват около 30 000 медицински сестри, колкото не достигат и в България“, уточни министърът.
„Достъпът до здравна помощ е различен от наличието на легла. Той означава да стигнеш до лекар, да получиш помощ. Проблемът е един единствен – липсата на лекари и сестри. Той съществува от десетилетия”, добави той.
„Най-важното е хората да бъдат разумни – да спазват разписаните мерки. Да не се срещат с хора на големи групи. За да пречупим гръбнакът на тази пандемия трябва да подходим с разум”, призова професор Ангелов.
„В областите където имаме заболяемост над 20% всички ще минат в електронна среда на обучение, независимо дали са в първи или в 12-ти клас. Това вчера сме го обсъдили с министър Вълчев. Другата мярка е осигуряване на зелените коридори за пазаруване. Това ще го направим“, добави той.
„Не е вярно, че оставяме под риск пациентите с хронични заболявания. В заповедта ясно е разписано, че не е спрян приемът на хората, които имат нужда от продължително лечение“, каза още министърът.
От влизането ви в болница започва лекуване за вирус Ковид(несъществуващ) но пренебрегващ сезонната настинка.
10 дневно лечение с Remdesivir:
- първи ден - доза от 200 mg
- в останалите 9 дни - по 100 mg
Обявената от Gilead Sciences, производител на лекарствения продукт, цена за закупуване на лекарствения продукт е 675 лв. без ДДС (345 EUR без ДДС) и 810 лв. с ДДС за флакон.
без думи... при положение че не лекува Covid-19, поне според мнението на СЗО, а на тях може да се вярва
"Препаратът „Ремдесивир” не лекува COVID-19. Това обяви официално Световната здравна организация, след изследване на над 11 000 пациенти в повече от 30 държави. Антивирусното лекарство беше едно от четирите, подложени на тест. Предварителният анализ сочи, че нито едно от тях не намалява смъртността или дължината на престоя в болница."