Първо във Флагман.бг! До дни ще решат проблема с недостига на легла за болни от К-19
До броени дни в Бургас ще заработи ново COVID отделение, което в първите дни ще бъде оборудвано с 30 легла, по 5 във всяка стая. Днес следобед здравният министър проф. Костадин Ангелов ще дойде лично да инспектира състоянието на болничната база в Бургаска област, тъй като половинмилионното население тук е изравнено с това на Пловдивска област, а не достигат свободни места. COVID отделението е ситуирано в района на бившата Военна болница, днешен ДКЦ „Св. Георги Победоносец” в жк. „Братя Миладинови”.
Входът към него обаче няма да е свързан с парадния вход на болницата, който е откъм ул. „Ванче Михайлов”, а откъм задната част, известна като място за снабдяване и сервиз. До този момент в това задно крило се помещаваха кабинети и болнични стаи на отделението по Онкология на частната УМБАЛ „Дева Мария”, обслужваши пациенти предимно на химиотерапия. В същото крило се намират и други отделения на държавната болница, която е на подчинение на Военното министерство. Те ще бъдат отцепени.
Здравният министър тръгва спешно за Бургас заради кризата с Covid-19 и недостига на легла
Екип на Флагман.бг видя току-що трескавата подготовка за визитацията на министъра следобед. Тук той ще завари условия, близки до лукса. Собственикът на УМБАЛ „Дева Мария” Семир Абу Мелих е гарантирал, че ще осигури специалисти и сестрински персонал, който болезнено не достига в Бургаска област.
Както Флагман.бг писа през миналата седмица – ситуацията в региона е изключително усложнена – поради отказа на болниците да приемат пациенти с влошено здраве и положителен PCR тест и изпратени за хоспитализация от личния лекар.
Хора, спрете критиките към лекарите и сестрите на УМБАЛ-Бургас, изнемогват и ще ги загубим!
Редакцията разполага с достоверна информация, че в средата на миналата седмица Областният кризисен щаб е получил оставката на най-важния ръководен кадър по специалността „Инфекциозни болести” – началникът на бургаското отделение д-р Иван Йотов. Към момента д-р Йотов продължава да работи по 12 часа – без почивка, заедно с колежката си в отделението д-р Ростислава Кръстева и двама специализанти. Екипът му, в т.ч. и сестринският персонал, са пред изчерпване на психическите и физическите им сили. Той е останал на поста си след дълго увещаване от страна на Областния кризисен щаб и под условие, че екипът му няма да търпи повече неоправдани критики от близки на техни пациенти.
Истината е, че палеативни мерки за разкриване на болнични легла в отделения на всички болници, с изключение само на две общински, са взети, но липсва реална информация къде и как работят - дали приемат болни в първоначален стадий или лекуват настъпилата вече бронхопневмония, дали имат реално интензивен сектор за тези, които се нуждаят от тесни специалисти по реанимация.
Има идея да заработи Единен информационен център за свободните легла, който представлява компютърно приложение и е разработка на собственика на УМБАЛ „Дева Мария” Семир Абу Мелих. Това е и една от причините днес следобед здравният министър да дойде в Бургас. Той ще иска да види на място как работи този Информационен център и дали е реално ефективен, за да се приложи на национално ниво.
По неофициална информация Абу Мелих вече е получил готовата разработка и е бил готов да я демонстрира. Това обаче не означава, че ще става ясно в кои болници в какво точно състояние са пациентите, постъпили с положителен PCR тест.
От 1 юли НЗОК плаща по 1200 лева клиничната пътека за коронавирус. Тя включва и провеждане на PCR тест при приема в болницата, макар че тестването за коронавирус при хоспитализацията не е задължително, защото в повечето случаи пациентът вече идва с направен такъв. Парадоксът е, че за лечение на бронхопневмонията клиничната пътека струва 776, 70 лева, а това състояние всъщност е тревожното и е вследствие на усложненото състояние на пациента с коронавирус.
За да има някакво удовлетворение и чувство за справедливост у работещите на първа линия лекари и мед.сестри, се очаква до дни БЛС и НЗОК да стигнат до споразумение за драстично повишаване на цената на клиничната пътека за лечение на коронавирус – обсъждана е сума, близка до 2300 лева. При това положение собствениците на болници, разполагащи с информацията, достигнала до Флагман.бг, са оправдани да бързат с формирането на COVID отделения.
Поздрави!
А кога ще сменяме този който ги назначава тези некадърници? Главния некадърник кога?