Бургаски депутати в спор заради Гешев, Кьовеши и европейските ни делегирани прокурори
“Народното събрание ще се спъне ли в същия камък, а именно – да предостави на Прокурорската колегия избора на европейски делегирани прокурори - на тази колегия, която доказа, че когато избира даден прокурор, избухва гражданско недоволство, обществено напрежение и протести?”. Това попита бургаският депутат от „БСП за България“ Тодор Байчев. Той също се включи в дебата в парламента по промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), касаещи избора на европейски прокурори.
Припомняме, че миналата година именно Прокурорската колегия предложи Иван Гешев за главен прокурор, чиято оставка пък искат протестите през последните близо четири месеца.
Според Байчев трябва да се приемат съответни правила за европейски делегирани прокурори, но не и във вида, в който са предложени от правителството.
Съответният регламент на Европейския съюз (ЕС) нямал достатъчно добра прецизност и щял да породи напрежение, ако не се опишат подробно процедурите в НПК.
„На какви критерии ще отговарят избраните европейски делегирани прокурори? Ще бъдат ли те независими, висококвалифицирани и най-вече обществено приемливи личности? Или тази длъжност ще бъде награда за хора, които са послушни и добре изпълняващи поставените им задачи от страна на някое политическо ръководство? Народното събрание ще се спъне ли в същия камък, а именно – да предостави на Прокурорската колегия избора на европейски делегирани прокурори; на тази колегия, която доказа, че когато избира даден прокурор, избухва гражданско недоволство, обществено напрежение и протести“, попита Байчев.
Парламентът трябвало да отговори дали ще предложи ясни критерии, на които тези прокурори да съответстват, за да бъдат приети те не само в България, но и в Европейската прокуратура.
Никой не репликира изказването на Тодор Байчев. След него обаче думата взе друг бургаски депутат, но от управляващата коалиция – Христиан Митев от „Обединени патриоти“.
Той обясни, че регламентите на ЕС за разлика от директивите имали пряко действие и било въпрос на избор дали ще доразвием правната уредба у нас.
Службата при европейския главен прокурор имала право да не се съобрази с предложените кандидати. Т.е. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет нямало да прави избора, а само да предлага.
Митев заяви и че нямало как всичко подробно да записано в НПК и ЗСВ.
Освен това ставало въпрос за нова материя, така че законопроектът на първо четене следвало да бъде одобрен, а на второ – да се мисли за евентуални корекции.
Припомняме, че Европейската прокуратура все още се сформира под ръководството на прочутата румънка Лаура Кьовеши.
България трябва да предложи поне двама представители в нея. Точният брой обаче нормативно не е уточнен, което също стана повод за спор в Народното събрание днес.
В крайна сметка законопроектът бе одобрен на първо четене с гласовете на ГЕРБ, „Обединени патриоти“ (ОП) и частично на ДПС.