Болните от COVID-19 страдат половин година от задух и кашлица
Установено е, че пациентите с COVID-19, които са преживели по-тежко болестта, страдат половин година от задух и кашлица. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия пулмологът от столичната УМБАЛ „Света Анна“ проф. Коста Костов.
„Установено е, че близо 97 % от пациентите, които напускат болниците с тежки форми от болестта страдат от различни симптоми. Не по-малко от пет са те. Достигат до 30. Най-често хората, които са се излекували от COVID-19, се оплакват от проблеми с дихателната система. Наричат това продължителен COVID, който има четири синдрома и трябва да се научим да живеем с него“, обясни професорът.
Водещ е белодробният, при който пациентите се оплакват от кашлица, от остатъчен недостиг на въздух, добави той.
Проучванията сочат, че не по-малко от 50% от пациентите имат един или повече симптоми до към шестия месец, уточни Костов.
Той съобщи шестима от пациентите в болницата, в която работи, са в реанимация. Това е една от най-натоварените болници за пациенти, страдащи от COVID-19, заяви пулмологът.
„Данните от проучване в 131 страни показват, че най-голям ефект при либерализацията на мерките върху разрастване на една епидемия има отварянето на училищата и даването на възможност на хората да се събират на обществени места. Процентът на увеличаването на броя на заразените от това либерализиране на мерките е над 25“, добави той.
„Подобен ефект се наблюдава от 2 до 3 седмици след отпускането на мерките. Сега виждаме, че след започването на училището, след няколко седмици започването на случаите. 13 пъти са нараснали през последния месец в сравнение с края на септември“, изтъкна професорът.
„Решението за дистанционното обучение е добро, защото по-малките деца са оставени на училище. Мисля, че те била преживели най-тежкия стрес при затварянето на училищата. Колкото по-малки са, толкова по-добре е да бъдат обучавани присъствено в класовете. Така ще им спестим тежък стрес. Едно цяло поколение деца ще живее при такива условия“, добави той.
„Това ще се отрази не само на тяхното на тяхното образование, но и на израстването им като личности и на социалното им адаптиране. Затова малките деца трябва да ходят на училище“, каза още проф. Коста Костов.
Нищо не може да промени манталитета на основната част от населението. След десетина дена започва интересното, докато се стопли отново лятото.