Официално: В само 2 общини в Бургаска област работещите в частния сектор взимат повече от тези в публичния
В само две общини в Бургаска област – Камено и Средец, заплатите в частния сектор са по-високи от тези в обществения. Това сочи справка с интерактивна карта на Института за пазарна икономика (ИПИ). Тя показва разликата между средната заплата в публичния и частния сектор в общините в България към 2018 г., откогато са последните актуални данни, подадени от Националния статистически институт.
В Камено съотношението във възнагражденията е 140,8% в полза на работещите за частния бизнес, а в Средец – 112,3%. На другия полюс в областта е община Айтос. Там работещите в частния сектор взимат едва 62,3% от това, което получават в публичния.
Най-балансирано е положението в Поморие и Приморско – там съотношение на заплатите е съответно 89,1% и 88,8%.
В общините Созопол и Бургас пък то е почти еднакво – 87,5% и 87,4%.
Следват Несебър – 83,2%, Сунгурларе – 80,7%, Карнобат – 78,1%, и Руен – 72,5%.
С под 70% освен Айтос са още Малко Търново – 69,5%, и Царево – 65%.
Според анализа на ИПИ за цялата страна, най-голяма разлика в полза на заплатите в публичния сектор се наблюдава в общините, на територията на които има големи държавни енергийни предприятия.
Обратно, частният сектор дава средно по-високи заплати там, където има модерни добивни компании, както и в малки общини с водещи експортно-ориентирани индустриални предприятия.
Заради по-разнообразния икономически профил на големите икономически центрове, и заради значително по-големия общ брой заети, там пазарът на труда по-успешно „изглажда“ разликата между заплащането в частния и обществения сектор, посочват от ИПИ.
Бургаска област може да се каже, че не се отличава от ситуацията в страната.
В почти всички общини в България заплатите в частния сектор са по-ниски от тези в обществения – това е вярно за 191 от тях, като най-голяма е разликата в Козлодуй (заплатите в частния сектор са 39,5% от тези в държавния), Батак (42,4%) и Раднево (45,1%).
В другия край на класацията са Суворово (185,3%), Пирдоп (179,7%) и Летница (156,6%). Конфиденциални са данните за Сопот, Мирково и Челопеч, но и трите общини най-вероятно са в двата екстремни края на подреждането, информират от ИПИ.
Броят на общините в България е 265.
Следва да се отбележи, че реалното съотношение на заплатите вероятно е доста по-различно. Обществена тайна е, че в частния сектор у нас е масова практика официално декларираната заплата на служителите да е (понякога доста) по-ниска от действителната. Целта е да се спестяват данъци и осигуровки към държавата.
В публичния сектор това няма как да се случи.
само така се печелят избори и купени цигански гласове ама те са не повече от 10% от целия вот
никой не го интересува че държавата и народа отиват към пропастта, важното е на всеки хванал власта да се нагуши с космическа скорост пък после каквото ще да става
изхода е само народен съд , сега разбирате защо се е състоял преди 75 г
НАПРИМЕР :Имотна декларация - попълваш стандартен формуляр и чакаш като идиот в тясно коридорче да те пусне една дебелогъза мустаката грубиянка за да отидеш на гише и да препишат данните на копието на нотариалния акт - ВСИЧКО ТОВА МОЖЕ ДА СТАНЕ ЕЛЕКТРОННО !!!
ОТПИСВАНЕ на автомобил - СЪЩОТО всичко по интернет
и много много други места
това са 2-3ти братчеди сложени да гласуват до ОТКАТ
влезте в ХЕИ - бюра, бюрца, бюрчета , в една стая по 10 бюрца не можеш да се разминеш
в данъчното взели 100 компанионки духалки на общинарите , влезте в данъчното и постойте 30 минути и погледайте зад стъклата какви мацки минават с документчета, НЕ КАСИЕРКИТЕ а тези които са отзад на бюрца
все едно си в елитен бардак.
ЦЯЛАТА тази бюджетна сфера и раздута администрация ОНИЩОЖАВА държавата НИ и нашия живот, всички тези заплатаджии трябва да бъдат моментално уволнени и част от парите за заплати да се насочат към здравеопазването за заплати на лекари и сестри!!!
Една кабеларка в Бургас е живият пример за което.
Те че получават повече никой не се съмнява, само къде са необлагаеми/в брой...