Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Със съвест срещу Ковид-19: В Япония маските не са задължителни, но 95% ги носят

Ключови думи: япония, маски, мерки япония, коронавирус япония, флагман

Юлияна Антонова – Мурата е дългогодишен дипломат и писател. Тя от години живее в Япония и е автор на две книги -  "Моши моши, Япония" и "Уки уки, Япония". 

Пред колегите от Dariknews тя разказва как една толкова дисциплинирана нация се справя с коронакризата. По думите й на практика мерки и забрани няма, но няма и паника в обществото. Маските не са задължителни никъде, но 95% от хората ги носят.

В същото време броят на заразените не е голям и само 0,27% са смъртните случаи. Към момента и здравната система не е пренатоварена.

Япония и коронавируса

„През ранната пролет бе казано, че трябва да се носят маски, да се спазва дистанция и хигиена и това допринесе вирусът да бъде „озаптен“. В един момент вирусът отшумява, после започва да действа. Тоест падаме под 100 заболели, на другия ден заболелите са над 100 или 200 в Токио. Не може да се определи точно причината, затова веднъж са казани мерките и хората ги спазват“, разказва Юлияна Антонова – Мурата.

„Когато се определи даден клъстер, се действа така, че да може да бъдат изолирани хората. Имаше случаи на заболели хора в старчески дом и доста възрастни хора починаха. Тогава се даде разпореждане всички да бъдат изолирани и да няма посещения от близките. Друг голям клъстер са нощните заведения и баровете, и ако това продължи, може би в бъдеще, тези заведения ще започнат да работят с намалено работно време, а не до зори. Така се предполага, че вирусът ще може да бъде озаптен или намален“, добавя тя.

„Сред хората нито веднъж не е имало паника, не се коментира излишно, приеха, че такъв момент от живота съществува, че има такъв вирус, всички за наясно – от най-малките деца, първолаците, до най-възрастните хора, и всички са с маски. Разбира се, може и да се намери някой без маска, но никой няма да отиде да го спре, да му направи забележка, да го глоби“, подчертава Юлияна Антонова – Мурата.
Япония без туристи

В Япония не e обявявано извънредно положение, казва още писателката.

В Япония имаше т. нар меко извънредно положение. Бяха прекратени всякакви туристически пътувания, но от 1 април 2021 ще бъдат отворени границите за туристи. От първи ноември ще се разрешават посещенията на бизнесмени от региона за 3 дни.
Тестване и лечение

„В Япония не се правят много тестове. Ако случайно някой е неразположен, следи себе си внимателно. Ако започне хрема и бърза умора, няма апетит или губи вкусови качества, или има температура, тогава съмнението е силно, че има Ковид-19. Обажда се в близката клиника или болница, отива там, през страничния вход, с маска, и го завеждат за допълнителен тест. Ако има Ковид, му се дават лекарства, но не го задържат в болница. Ако има други заболявания или е много възрастен, може да се отдели място за него в болница“, обяснява Юлияна Антонова – Мурата.

Както в САЩ и Европа, и там лекуват с Ремдесевир и антибиотици, но и с ново лекарство, което съвсем скоро е получило разрешение. Разработката на ваксината обаче е спряна.

„На пазара бе пуснато лекарството Авиган, разработено от Фуджи. За дни болестта се овладява, казват, че няма странични действия, но всичко е относително“, уточнява тя.

От 1 ноември на международното летище в Токио ще бъде сложен и специален уред, който ще отчита дали човек има коронавирус или не, като това ще става ясно до час.

Учени са изобретили и уред, който представлява тръба, и чрез дишане и издишване може да се определи за 5-7 мин. дали някой има коронавирус, разказа още Юлияна Антонова – Мурата.
Маските не са задължителни, но 95% от хората ги носят

„Маските не са били никога задължителни, нито през зимата, нито през пролетта. Няма глоби. Ако желаеш – носиш маска, ако не желаеш – не носиш. Но желаещите са над 95%. Защо е важно да се носи маската - тя е средство да предпазиш другия човек“, посочва тя.
„Много спорят, че маската не предпазва. Но тук е важно психическото състояние на човека. Не може един човек, който има слаба имунна система, който страда от странично заболяване, да стои в метрото и точно до него да стои човек без маска. Той се чувства дискомфортно. Маската е и за това да създадем онзи минимален комфорт, за да не се пита човек „дали този до него случайно е болен“, добавя писателката.
Дисциплина и съвестност

„Тук хората са много съвестни. Ако човек има симптоми, той няма да си позволи да тръгне на работа или да излезе на улицата, или да отиде в заведение. Как да се пазим – маската, дистанцията и хигиената. Казано е как и не се повтаря, всички сме го чули, включително и децата“, завършва Юлияна Антонова – Мурата.
 

4
Коментара по темата
4.
Окаримаска
24.10.2020 18:51:51
Носете маски тъпири ,и странджанските цървули
3.
Бугари
24.10.2020 15:19:58
Бугарите като им кажат да носят маски квичат и роптаят.Като им кажат да не носят пак квичат като прасета.Они не знаат кво сакат и кво им е
2.
очевидец
24.10.2020 15:11:05
Юлиана или е подкупена да каже тези неща или колегите ѝ от Флагман преиначават думите ѝ. В Япония от много години си носят маски и намесата на коронавируса в тази статия е преднамерен - глупав.Хората там са проумяли отдавна, че ако се разболее човек това се отразява негативно на абсолютно всички.Затова и японците са трудни за стигане - имат правилно държавническо мислене. Ние тук сме съвсем друго нещо...
1.
БАЙ ГАНѝО УМНИКА
24.10.2020 14:56:50
ЯПОНЦИТЕ СА ТЪПИ
  Добави Коментар
Радва се на голяма любов Михаела Филева е в много романтична връзка Секретен документ разкрива планът на Путин за прекратяване на войната в Украйна Кремъл предлага Украйна да бъде разделена на три части, като целият изток на страната и Крим остават за Русия
Малкият креслив орел царува в Сакар планина Горски експерти и орнитолози са оптимисти за бъдещето на защитения вид Тръмп ще уволни 15 000 трансджендъри от US-армията Новоизбраният президент може да издаде указа още на първия си работен ден
Зонта клуб Бургас с куп инициативи днес 25-ти ноември е Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените Пиех по три уискита преди 9 сутринта
Разцелуваха се Галена и Теа са първи дружки Прекръсти се, че не я познава, а са пяли на една сцена /видео/ Беатрис Халваджиян и Орлин Горанов пяха в Коледно матине 2023 година един след друг
Николай Димитров: Община Несебър изпълнява отговорна и целенасочена политика за опазване и съхраняване на Стария град Несебър прие важен доклад, ето неговите акценти Абсолютната класика "Железният светилник" отново изгрява на бургаска сцена Билетите ви очакват на каса НХК, като поради големия зрителски интерес е добре да не чакате до последния момент и да запазите своя навреме
Ядоса се много Емануела попита: Адекватни ли сте?  Преживя 4 куршума, за да дойде в София и... Съперникът на Кобрата има живот като на филм