България на 62-о място по смъртност от COVID-19, под средното ниво за света сме
Смъртността от новия коронавирус в България, отчитано на 1 млн. население е по-ниска от средното ниво за света, сочи официалната статистика на worldometers.info. Страната ни се нарежда на 62-о място по най-негативния показател, а преди нас са някои от съседите ни на Балканския полуостров – Румъния (30-о място с 306 смъртни случая на милион), Северна Македония (20-о място с 400 смъртни случая на милион), Албания (55-о място със 157 смъртни случая на милион), Черна гора (23-о място с 376 смъртни случая на милион) и т.н.
По общ брой регистрирани случаи от началото на пандемията пък страната ни се нарежда на 82-ро място; на 53-о място сме по брой активни случаи; и на 54-о място в света по брой активни в интензивните отделения.
Броят на положителните проби на PCR тестове в последните няколко седмици расте, но пък в същото време броят на смъртните случаи остава на сравнително едно и също ниво спрямо дори ранните месеци на пандмията. От тогава насам тази черна статистика на дневна база се движи в сравнително линеарна прогресия. Тъй като инкубационният период на SARS-CoV-2 обаче е между 3 и 14 дни е прибързано да се правят заключения за това дали има положителна взаимовръзка между високия брой положителни проби и запазващия се сякаш на едно ниво дневен брой смъртни случаи.
За последните 2 седмици – от 5 октомври до днешния празник на лекарите – броят на активните случаи в страната се е завишил двойно от около 5800 до около 11 500. В същото време обаче, за разлика от предходния показател, броят на смъртните случаи не се движи експоненциално нагоре, а запазва линейност. Според експерти това може би означава, че или вирусът, циркулирайки вече повече от половин година сред обществото, е започнал да отслабва, или бройката на положителни, но безсимптомни, е драстично по-голяма от тази, която към момента наблюдаваме. Това пък от своя страна значи, че реалната смъртност от вируса е с драстично по-ниска от обявената към момента на база положителни проби/смъртни случаи такава от около 3%.
Припомняме на тази тема, че все още няма и постигнат консенсус за това каква точно е смъртността от новото заболяване, причинено от вируса SARS-CoV-2. По последни проучвания този коефициент се изчислява на стойности между 0.04% (стандартната смъртност при грипни епидемии) и 0.3% (тежка грипна епидемия).
Причината в най-малко десетократната разлика между първоначалните данни и излизащите такива в последните месеци е по-големия обем от информация, провеждането на множество изследвания, както и самата циркулация на вируса в обществото, което допълнително го отслабва.
Факт е, че случващото се в България с голям брой положителни проби на ден се случва и в голяма част от западните държави. Във Франция например броят на новите положителни проби на PCR тест през последните месеци от август насам е стигнал от около 90 хил. до колосалните близо 900 хил. случая. В същото време броят на смъртните случаи на дневна база съвсем леко се е повишила. Сходна е и ситуацията в Испания, а в Швеция, където рестриктивни мерки не бяха въвеждани, въпреки лекото завишение на дневните положителни проби, смъртните случаи сякаш остават константа.