МС отговаря на Флагман: Кой и как ще се грижи за вас, ако ви изолират вкъщи заради коронавирус
През последните десетина дни у нас се наблюдава рязък ръст на заразените с Covid-19. Според правилата, носителите на коронавируса трябва да се самоизолират, ако не са настанени в болница.
Според статистиката към 19 октомври, 1500 от 11 574 граждани с коронавирус са хоспитализирани. Това означава, че над 10 хиляди заразени следва да са в изолация вкъщи. Голяма част от тях изобщо нямат симптоми. Със сигурност мнозина българи избягват да си направят PCR-тест заради угрозата да бъдат изолирани вкъщи от здравните власти в продължение на 14 дни (според последните указания на премиера Бойко Борисов карантината трябва да падне на 10 дни).
Един от въпросите е - кой и как се грижи за човек или семейство в самоизолация. Как си осигуряват те храна, лекарства и други необходими стоки за вкъщи в продължение на две седмици? Нарушение на карантината и излизане навън може да доведе до жестока санкция от 5000 лв.
„Флагман“ постави тези въпроси към Министерския съвет.
Отговор дойде от Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
„Една от възможностите за полагане на грижи за задължително карантиниран в условията на пандемията, предизвикана от разпространението на COVID-19, е да се използват услугите на екипите по „Патронажна грижа“ в общината, в която се намира карантинираният. Услугите в домашна среда се предоставят в 226 общини и 18 столични района. Пълният списък с общините и столичните райони може да бъде открит на следния линк - https://esf.bg/oprchr-proceduri-na-fokus/patronajna-grija-lica-ubrejdania/ По проект „Патронажна грижа“ се предоставят услуги на възрастни хора над 65 години в невъзможност за самообслужване, хора с увреждания и хора, поставени под задължителна карантина. Самотни родители на деца до 12 години, които не могат да ги оставят сами, също могат да ползват „Патронажна грижа“. Услугите, които те могат да получат, са доставка до дома им на хранителни продукти, хигиенни материали и лекарства, закупени със средства на карантинирания и доставени безплатно до дома му. Екипите на „Патронажна грижа“ могат да съдействат и за неотложни административни услуги, както и за заплащане на битови сметки. В момента подобни услуги получават 9092 нуждаещи се лица в цялата страна“, информират от МТСП.
„Първата стъпка е карантинираният или негов близък да открие горещия телефон на уебсайта на съответната община и да заяви нуждата от грижи. След това екипите на „Патронажна грижа“ ще съдействат със закупуването на хранителни продукти, лекарства, хигиенни материали от първа необходимост, заплащане на битови сметки“, съобщават от ведомството.
При нужда от храна и вода се прави заявка.
„Средствата за закупуването на хранителните продукти и водата са за сметка на карантинирания. Доставката на необходимите хранителни продукти и водата е безплатна и се осъществява от служителите по „Патронажна грижа“ в рамките на същия ден. При доставката в дома на карантинирания, с касова бележка се удостоверява стойността на покупката, която се заплаща от нуждаещия се“, посочват от МТСП.
Правилата за карантиниран без коронавирус, заразен и болен са еднакви.
„По проект „Патронажна грижа“ на ОПРЧР (Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси") не се прави подобно разделение. За да се използват услугите по проекта, нуждаещият се трябва да е поставен под задължителна карантина, съобразно изискванията на Министерството на здравеопазването и Районните здравни инспекции“, информират от МТСП.
Общините в България са 265. Ако „Патронажна грижа“ се осигурява в 226 от тях, остават близо 40, в които е под въпрос как се справят карантинираните.
На Единния информационен портал за Covid-19 също има инструкции по темата. Оттам става ясно, че може да се разчита на близки или познати, които да доставят продукти от първа необходимост. Възможно е вашата община да осигурява услугата и по друга линия, ако няма „Патронажна грижа“. Може да се разчита и на доброволци, ако има такива.
Добави Коментар