Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Плачът е полезен за здравето – защо?

Ключови думи: плач, защо е полезен, сълзи

Плачът е нещо, което някои от нас потискат, други се страхуват от него, за да не изглеждат слаби. Сълзите са естествен феномен, механизъм, който тялото ни има неслучайно. Плачът е полезен по няколко причини. Независимо дали е причинен от болка, тъга или дори радост, тялото използва плача, за да се прочисти и да възстанови баланса си, пише az-jenata.bg.

Според Американската академия по офталмология има три вида сълзи. Базалните сълзи са постоянни, те присъстват непрекъснато в очите, за да ги смазват и защитават. Рефлекторните сълзи се появяват, когато тялото трябва да отмие някакъв дразнител, навлязъл от външната среда – прах, дим. Емоционалните сълзи са тези, които са породени от повишено емоционално състояние на тъга, тревожност, обида, радост, изобщо силни емоции, както добри, така и лоши. 

Докато базалните и рефлекторните сълзи се състоят най-вече от вода, емоционалните сълзи са наситени с хормони на стреса, които тялото се опитва да „изплаче“, пише Psychology Today.

Какво се случва в тялото, когато плачем?

Когато настъпи задействащо събитие, независимо дали е от радост или тъга, тялото го възприема като стрес. Мозъкът, надбъбречната жлеза, бъбреците и симпатиковата нервна система работят съвместно, за да освободят хормони, които подготвят тялото за битка със стреса. Сърцето и белите дробове реагират, учестявайки дишането, като осигуряват допълнителен кръвен поток към мускулите.

Плачът е един от начините на тялото да се възстанови от стреса и да си върне баланса. Според проучване, публикувано в Frontiers of Psychology, парасимпатиковата нервна система и мозъкът освобождават окситоцин, за да помогнат да се отпуснем от превъзбуденото състояние, пише healthdigest.com.

Този процес притъпява болката, оправя настроението и ни помага да се самоуспокоим. Задържането на сълзите може да остави тялото подвластно на стреса. Дългосрочното излагане на стрес се сочи като основен фактор за развитие на проблеми, свързани със сърдечносъдовата система, затлъстяване, проблеми с храносмилането, тревожност и депресия. 

Плачът поражда и емоционална подкрепа. Дава възможност на другите да знаят, че имате нужда от подаване на ръка. Това е важен механизъм на общуване, изграждане на социална структура и подкрепа. Така че, когато ви се доплаче, не потискайте сълзите, а дайте воля на емоциите и тялото си. То има нужда от това.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Вихри се в Европа Везенков пак показа класа за Олимпиакос Голямо задръстване на "Хемус" Поради катастрофа
По-тежки глоби при нарушения на пътя в... Гърция Пламна голям магазин В град Пазарджик
Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Много хора са обявени за изчезнали Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Радев почете паметта на актьора
Росен Желязков има празник днес Министър-председателят е рожденик Кирил Петков анонсира вот на недоверие Чакаме само датата за влизане в еврозоната, каза политикът
Дава 8 бона за... Преслава тъне в лукс Само тези 3 зодии умеят да пазят тайни Може да си излеете душата пред тях и да сте спокойни, че няма да издадат казаното
Обръщат пенсиите в евро Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане