Е-рецептата ще се изпълнява в аптеките срещу ЕГН и уникален код
Е-рецептата ще се изпълнява в аптеките срещу ЕГН и уникален код от догодина. Това е станало ясно по време на представянето на прототипа на част от функционалностите на Националната здравно информационна система (НЗИС) в петък. На нея са присъствали представители на МЗ, НЗОК, съсловни и пациентски организации, асоциациите на производителите на лекарства, пише Инвестор.бг.
Целта на здравното министерство е да се заменят изцяло книжните рецепти от началото на 2021 г. Идеята е след преглед, лекарят да генерира електронна рецепта в НЗИС, която да е прикрепена към пациентското досие, тя ще притежава и уникален QR-код. Уточняват се различни варианта, по които пациентът ще може да получи кода – например чрез смс, имейл или да го види директно в електронното си пациентско досие.
С кода и ЕГН пациентът или негов близък ще може да получи лекарствата във всяка аптека. Съществува вариант рецептата да бъде изпълнена в аптеката дори, ако в момента няма ток или интернет, така че хората да не се бавят.
Тестовият период на електронната рецепта трябва да приключи до края на годината, а поетапното й пускане да стане от началото на 2021 година.
Електронната рецепта е един от елементите на дългоочакваната Национална здравно информационна система. Със старта на електронната рецепта ще се даде сериозен тласък на електронното здравеопазване в България, за което се говори повече от десет години.
Министерството на здравеопазването предвижда до края на годината да бъде готова и функционалната спецификация на електронното направление, информираха експертите, които работят по системата. Те подготвят и анализ на първичните медицински документи, които трябва да бъдат електронизирани.
Досега общо средствата за изграждането на Националната здравна информационна система са 12 млн. лв., осигурени по европрограми.
Вече бившият здравен министър Кирил Ананиев преди месец обеща електронната система да е готова през 2022 г.
Ананиев докладва, че е изготвен графикът за изграждане на Националната здравна информационна система, като целта е работата да бъде приключена до края на ноември, а в началото на 2021 г. да имаме електронно здравеопазване.
Припомняме, че здравното министерство подписа меморандум с „Информационно обслужване“ АД и сдружение Българска аутсорсинг асоциация за изграждане на ключови системи за електронното здравеопазване. Това са електронната рецепта, електронното направление, електронното досие, ключови регистри, система за проследяване и анализ и лекарствата и информационна система за диагностициране и лица под карантина.
Добави Коментар