Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Западът трябва да се обедини срещу китайските технологични попълзновения

Ключови думи: китайска технология, западът, технологии

Римски пътища, китайски барут, британски параходи, автоматични огнестрелни оръжия: голямото съперничество между великите сили винаги е било определяно от технологичното превъзходство. Днес Китай, Русия, Иран и други осъзнават, че технологиите могат да заличат военното и икономическо надмощие, на което Великобритания, САЩ и техните съюзници отдавна се радват, пише за Financial Times Аня Мануел, съосновател и директор на консултантската компания Rice, Hadley, Gates & Manuel, пише Инвестор.бг.

Китай е фокусиран изцяло върху това догонване. Прави го законно, като инвестира милиарди в ключови технологии, насърчавайки научното, технологичното, инженерното и математическото образованието, както и черпейки от бази данни с отворен код. Пекин обаче действа и незаконно - чрез кибер кражби и индустриален шпионаж.

Реакцията на света ще определи дали Западът ще продължи да бъде лидер и да извлича ползите от технологичните иновации. Европа и САЩ засега не са в състояние да въздействат върху поведението на Китай. Но времето за пасивност свърши. Нуждаем се от стратегия, за да останем конкурентоспособни. От решаващо значение е по-задълбочената взаимна ангажираност.

След Втората световна война Европа и САЩ въведоха световен ред. Те установиха норми за мирни икономически отношения и международни стандарти, уреждащи всичко - от телекомуникациите до сателитите и безопасните самолетни маршрути. Това огромно усилие се отплати. Сега е време да направим същото по отношение на технологичното развитие: предложение, което наричам „Технология 10“.

То ще се основава на скорошната британска инициатива „Демокрация 10“, която има за цел да обедини държавите от Г-7 с Южна Корея, Индия и Австралия за координиране на глобалните 5G стандарти и обезпечаване на веригите за доставки. Досега никоя държава не се ангажира съществено. Обединеното кралство и САЩ трябва да удвоят усилията си.

Ако Джо Байдън бъде избран за президент на САЩ през ноември, премиерът на Великобритания Борис Джонсън ще има реален партньор в подобно начинание. Байдън заяви, че ще „създаде единен фронт от приятели и партньори, който да се противопостави на злоупотребите от страна на Китай“ във връзка с кражбите на „технологии и интелектуална собственост“, ще се изправи срещу неговия „високотехнологичен авторитаризъм“, ще изгради безопасна 5G инфраструктура и ще въведе „правила, норми и институции“, които да надзирават глобалното използване на новите технологии.

Важно е как ще бъде организира инициативата. Създаването на нова, постоянна организация би било грешка. Такива държавни институции са бавни и бюрократични. Далеч по-добра е гъвкавата, неформална структура от работни групи.

В тях биха могли да уастват висши правителствени служители, технологични лидери и учени чрез срещи при затворени врати, за да се постигнат конкретни резултати. Включването на технологичната индустрия от самото начало би ѝ помогнало да прогледне, че „бизнесът постарому“ с Китай може вече да не е възможен.

Гъвкавата структура също е от ключово значение за съгласуваността между съюзници, които гледат на китайската заплаха по различен начин и могат да са лидери само в една технология. В работната група по полупроводници, например, може да участват САЩ, Великобритания, Южна Корея, Япония, Нидерландия и Тайван. Групата относно стандартите за изкуствения интелект пък може да изтика на преден план Великобритания, САЩ, Канада, Израел и Индия.

„Технология 10” трябва да започне с няколко тесни въпроса и след това да създаде допълнителни групи, ако е необходимо. Темите могат да включват: гарантиране, че държавите от инициативата запазват лидерството си в проектирането и производството на полупроводници; координиране на контрола върху инвестициите и износа; възвръщане на водещата роля във финтех иновациите; и разписване на норми за безопасна употреба на изкуствения интелект и други напреднали технологии. Бъдещите групи биха могли да координират ресурсите за изследвания в областта на модерните биотехнологии и квантовите изчисления.

Координацията между съюзниците е най-ефективният начин в противовес на Китай. Инициативи като „Направено в Китай 2025” и „Китайски стандарти 2035” имат за цел да сложат край на технологичното господство на Запада и неговите съюзници чрез пазарна доминация, контрол върху международните стандарти и подкопаване на индустриалния капацитет. Време е нациите съмишленички да се обединят. Време е за „Технология 10”.

4
Коментара по темата
4.
Софияц
15.10.2020 12:58:23
Изкукал дъртак
3.
Софияц
15.10.2020 12:58:21
Изкукал дъртак
2.
_nib_
13.10.2020 21:23:19
Аз не мога да разбера що се правят на идиоти и ощипани булки запасните лидери.Сами,доброволно си изнесоха технологиите там,заради евтината,китайска работна ръка.И сигурно са се заблуждавали че след като дракона се наеме,ще му кажат ,,чуш" като на магаре и той ще спре.Да,да,ама...не.
1.
Едуард
13.10.2020 20:13:27
След 'Варшавския договор' идва ред на СИВ-където всяка държава концентрира усилията си в определени области за да може да има на всеки по малко от 'баницата'/ времето на тази икон. организация е от 1950-1990/като отговор на плана Маршал/ нищо ново под слънцето и както винаги нас няма да ни огрее 'директно' и ще разчитаме на 'потупване по рамото' .Всеки народ сам 'кове' съдбата си
  Добави Коментар
Доц. Атанас Мангъров каза какво да правим, за да се предпазим от грипа Началната остра фаза е около 4-5 дни, но някой път продължава до 7-8 дни Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг Много лесно се приготвя
Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт NNK и CRB призоваха за "независимо, официално разследване" Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи изменението на климата
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево Силен тласък на културните събития в общината през есенно-зимния период Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян