Висши кадри в МОСВ ходели на работа по 20 дни в годината, други предупреждавали за предстоящи проверки
Екоминистърът Емил Димитров-Ревизоро се оплака, че висши кадри от ведомството му тази година са били на работното си място само 20 дни, при положение че е вече месец октомври.
В четвъртък той участва в блиц контрол в ресорната парламентарна комисия, председателствана от бургаския депутат от ГЕРБ Ивелина Василева. Джевдет Чакъров – народен представител от ДПС и бивш екоминистър, зададе въпрос за административния капацитет на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и нивото на заплатите там.
Емил Димитров отговори така: „Темата с административния капацитет за мен има две гледни точки. Имам служители, които са дошли 20 дни тази година на работа. То не беше коронавирус, то не беше болнични, то не беше... Но иначе са висш ръководен състав – много добър ръководен капацитет. Само че ми бяха полезни 20 дни. А ние сме 10-и месец.
Има други, които са с изключителен административен капацитет в страната... Издавам заповед да се извършат проверки във връзка с указания от прокуратурата. Те по една седмица ги забавят и после казват колко много са работили. Те също са с изключително висок административен капацитет – първо да предупредят този, когото ще проверяват, и след една седмица да отидат, за да установят, че всичко е наред.“
Това обаче била едната страна на проблема.
„Тя е малка, тя е частична, тя подлежи на решение... как да упражняваме контрол, защото всички казват, че ние не упражняваме контрол върху РИОСВ-тата. Вчера четири часа беше прокурор при мен. Четири часа! Даже тука, вижте, съм си взел – това е за последните три месеца, вижте колко проверки сме направили на прокуратурата (размахва папка – б.а.). Всеки един лист е проверка. Всеки един лист е комисия в цялата страна. Всеки един лист е „до петък направете това, друго, трето, четвърто“. Тези хора, обаче, докато работят, този административен капацитет не върши основната си работа.“
След това министърът на околната среда и водите обясни и за проблем с ниски заплати във ведомството.
Наскоро било осигурено увеличение на възнагражденията с 30%, но само за част от служителите, най-вече за тези от регионалните звена. Докато на централно ниво те останали същите, което довело до големи диспропорции.
Проблем имало и със заплатите на служителите в националните паркове. Увеличение за тях не се предвиждало и в бюджета за догодина.
Джевдет Чакъров репликира, че е притеснен и загрижен заради диспропорциите на заплатите в МОСВ и че е учуден от приложения подход. Той пое ангажимент да зададе въпрос по темата на ресорния вицепремиер.
Ивелина Василева, която също е бивш екоминистър, каза от своя страна: „Мисля, че загрижеността е всеобща и подобни усилия, мисля, ще бъдат подкрепени от всички членове на Комисията. Смятам, че бихме могли да обмислим и други варианти, които да са насочени към укрепването на капацитета... както и дейностите за поддържане на парковете. Какво имам предвид – таксите, които се събират за дейности, извършвани на територията на националните паркове, биха могли целево да бъдат насочвани за поддържането им. Така, както разбирам, че има идея за таксите „водоползване“. Същото би могло да се приложи по отношение на поддръжката на националните паркове, възможно е да се подобри и заплащането на служителите.“