Кой ще наследи ген.Любен Гоцев?
Ще има ли наследник на легендарния ген. Любен Гоцев, който почина в сряда вечерта на 90-годишна възраст? Той бе сочен за митична фигура в българския преход и може би най-влиятелния човек в държавата след 1989 година, пише Блиц.
Гоцев бе дипломат, високопоставен политик преди и след промените, шеф в бившата Държавна сигурност, създател на кръга „Монтерей“. Генералът пазеше най-големите тайни през последните 50 години. Гоцев е роден на 3 март 1930 г. в София. От 1974 г. до 1982 г. е зам.-началник на Първо главно управление на Държавна сигурност, тръгвайки от щатен сътрудник през 1961 г. Зам.-министър е на външните работи в първото правителство на Андрей Луканов, а във второто - от септември до декември 1990 г., е министър на външните работи, а след промените - Сив кардинал.
Гоцев още в началото на прехода се еманципира от Столетницата. Оглавява предизборния щаб на БСП на първите демократични избори за Седмото Велико народно събрание през юни 1990 г., но през 1997 г. е сред основателите на т.нар. "генералско движение", което представлява дълго време отделен властови център в партията и влияе върху решенията на ръководството. Години по-късно той оспорва името на движението, като твърди, че генерали в него са само той и Иван Драшков, бивш заместник-шеф в ДАНС.
Заедно с Виктор Вълков са сред основатели на т.нар. кръг "Монтерей" - приятелски кръг, съставен от някогашни служители на Държавна сигурност, МВР и разузнаването, който всяка седмица се събира в столичен ресторант, за да решава съдбата на държавата.
Самият Гоцев винаги е твърдял, че на сбирките се разказват предимно спомени, но през годините тук бяха засичани политици и бизнесмени от най-различни цветове. Това е една от причините да наричат Гоцев Кадровикът на прехода.
Въпреки че през последните 30 години той прекара само няколко месеца в изпълнителната власт, познаваше кариерата на всеки чиновник и начинаещ бизнесмен. И как иначе, без неговите съвети никой нямаше да нагази в дълбоките води на политиката, още по-малко да се събуди като капиталист.
В Генералското движение се пишеха сценариите за бъдещите пиеси в България. На сбирките на прословутия кръг „Монтерей“ се решаваха съдбите на поредица правителства. Но това са митове, както обичаше да казва генералът, който никога не си позволи да мине тънката граница между това, което знае и това, което трябва да се знае.
Затова и всяка негова среща бе възприемана като знакова, а поканата за рождените му дни осигуряваше бърза писта за лесно издигане в политиката и бизнеса.
Легендарната му реплика „Ако Борисов не беше съществувал, пак щяхме да го създадем“ никой никога не прие като шега. С изключение на тазгодишния си юбилей, Гоцев от години редуцира срещите си и остави наследниците да дърпат конците и в дипломацията, и в службите, и в бизнеса, и по всички етажи на властта.
Срещите в бившия „Монтерей“ пък отдавна се насрочват от Виктор Вълков. Системата на бившата Държавна сигурност вече е попълнена не само със синовете, но с внуците. Затова и твърденията, че ерата Гоцев си отива заедно с него, са силно преувеличени.
или, или! Или нямаш мнение?!