Държавата – майка или мащеха за общините по време на пандемия?
Държавата на практика не е предоставила никаква безвъзмездна помощ на общините във връзка с кризата, породена от мерките срещу коронавируса Covid-19. Това смята бургаският депутат от „БСП за България“ Николай Тишев.
Коментарът му по темата бе във връзка с негов въпрос, зададен на петъчния парламентарен контрол към финансовия министър Кирил Ананиев.
„Общинските бюджети са едни от най-засегнатите от икономическите последствия, предизвикани от пандемията от коронавируса. В по-голямата си част местните власти прибягнаха към вътрешнокомпесаторни промени, свързани с намаляване на разходите и актуализиране на намалените бюджетни приходи. Това основно се отрази върху социалните разходи и капиталовите програми на българските общини“, каза Тишев от трибуната на Народното събрание.
Той посочи как същевременно с редица постановления на Министерския съвет се разпределят финансови средства.
„Само като пример: за месеците август и септември – 56 млн. лв. по бюджета на Министерството на земеделието, храните и горите за подобряване ликвидността на земеделските стопани; 379 млн. лв. за модернизация на 69 км от пътя Видин – Ботевград; 100 млн. лв. за студентски общежития; 30 млн. лв. за подпомагане на земеделски стопани, отглеждащи животни, пчели и така нататък, и така нататък. Това показва, че бюджетът има свободен ресурс, който се разпределя с постановления на Министерския съвет, извън Закона за държавния бюджет през миналата година и неговата актуализация от пролетта на тази година“, добави бургаският депутат.
И попита: „Предвижда ли Министерството на финансите да подпомогне финансово българските общини безвъзмездно или възмездно, каквито практики е имало в миналото при подобни икономически и финансови кризи? По какъв начин ще се осъществи това подпомагане и кога, тъй като финансовият ресурс е нужен на общините сега?“
В отговора си Кирил Ананиев обясни, че развитието на пандемията от коронавирус наложило през годината правителството да преподреди своите приоритети, като насочи усилията си към извършване на законодателни промени с цел ограничаване и преодоляване на последствията от нея. Били предприети и осъществени редица спешни мерки за подобряване на бизнес средата, от една страна, и подпомагане на засегнатите от вируса граждани, от друга.
Правителството разработило и били одобрени от народните представители няколко законови разпоредби, с които да се подпомогнат усилията на местните власти за финансиране на разходите за изпълнение на набелязаните противоепидемични мерки.
Разрешило се, например, пренасочване, за сметка на представените до 20 януари 2020 г. трансфери за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и до 30 на сто от натрупаните от общините средства за отчисления по Закона за управление на отпадъците, за противодействие на последиците от кризата.
„За Ваша информация – разликата между плащанията по начислените задължения за текущата година на посочените два данъка (върху недвижимите имоти и върху превозните средства – б.а.) и таксата към последния отчетен период – 31 август, и плащанията по същите показатели към същия период на 2019 г., е положителна на национално равнище. Това означава, че голяма част от общините са успели да наваксат изоставането вследствие на различните обстоятелства, породени от пандемията...“, каза Ананиев.
„С ПМС №176 от 31 юли 2020 г. на общините се предоставиха допълнително 24,6 млн. лв. във връзка с пакета от нови социалноикономически мерки на правителството през 2020 г. за увеличение на стандартите от 1 август за делегираните от държавата дейности, за училищното и детско здравеопазване и здравните кабинети, за достигане на определените по Колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ размери на възнагражденията, както и на стандартите в социалната сфера за увеличение на разходите за персонал“, добави финансовият министър.
Николай Тишев в репликата си изрази неудовлетворение от чутото.
За отпуснатите 24,6 млн. лв. депутатът изкоментира, че „на 6 милиона и половина население в общините на Република България, не знам доколко са им помогнали“.
„Все пак моето очакване беше да разбера каква безвъзмездна помощ ще се отпусне на общините. Защото заеми – ясно е, и преди имаше такава възможност, както беше и с кризата за КТБ, тогава също бяха отпуснати безлихвени заеми на общините, но така или иначе те трябва да ги връщат.
А иначе, радвам се, че и Вие сте наясно, че българските общини са може би обществените институции в страната, които са най-силно засегнати финансово от кризата и очакванията ми бяха, че Министерството на финансите много по-бързо ще реагира на този финансов колапс в тях. Приемам, че Вие наистина отскоро сте министър на финансите, но от друга страна пък, мисля, че Вие имате един от най-дългите опит и експертиза като финансист и бюджетар в това министерство.
В заключение, надявам се и очаквам бързи и адекватни действия в помощ на българските общини“, каза още Николай Тишев.
В дупликата си Кирил Ананиев обясни, че с постановления на Министерския съвет се предоставили допълнително 136,3 млн. лв. на редица обекти на социалната и техническата инфраструктура на общините за подобряване качеството на техния живот.
„През тази година Министерството на финансите отпусна безлихвени заеми на общини общо в размер на 18,8 млн. лв. по реда на Закона за публичните финанси, от които 10,3 милиона във връзка с временни касови разриви по бюджетите им и 8,5 млн. лв. за целите на изпълнение на плана за финансово оздравяване на общините с финансови затруднения. Независимо че някои общински делегирани дейности в периода от извънредното положение не функционираха на пълен капацитет, Министерството на финансите продължи да осигурява трансферите за текущо финансиране на делегираните от държавата дейности, съобразно предвидените срокове, със Закона за държавния бюджет за 2020 г., за да бъдат гарантирани възнагражденията на заетите в тях лица“, заяви Ананиев.
Той изреди още няколко десетки милиона лева помощ, отпуснати най-вече по линия на здравеопазването на общински лечебни заведения.
„Оценката за възможностите за допълнително финансово подпомагане на общините за оставащото време до края на годината в голяма степен зависи от отчета за изпълнението на основните бюджетни показатели за деветмесечието, на базата на които ще бъде изготвен анализ за очакваното изпълнение на държавния бюджет за 2020 г. Тези разчети ще бъдат готови в края на този месец и тогава ще мога да Ви запозная с конкретните възможности за подкрепа на общините. До този момент в Министерството на финансите са постъпили искания от общините за над 600 млн. лв.“, завърши Кирил Ананиев.
Николай Тишев обаче пак не бе доволен.
Той акцентира на проблемите в черноморските общини, които бяха особено силно ощетени от слабия туристически сезон заради мерките срещу Covid-19.
Това, че общините са поискали 600 млн. лв. - вероятно безвъзмездно, показвало, че има проблем.
„Аз наистина имах очакване, че Министерството на финансите ще реагира малко по-бързо и адекватно, защото, например, през април направихме актуализация на бюджета, като дадохме възможност държавата да изтегли 10 вместо 2 милиарда лева нов дълг. И аз очаквах, че част от този дълг (както сега изтеглиха 5 милиарда) ще го насочат към общините“, каза Тишев пред „Флагман“.
В периода април – май, когато бе обявено извънредно положение, почти никой не излизал и не се плащали местни данъци и такси.
„Примерно Бургас бе на минус 70%. Отделно, в черноморските общини като Созопол и Несебър хотелите не очакваха да отворят и те спряха да плащат такса смет, която е по-високият приход. И на тази база очаквах, че ще има някаква помощ, защото това са обективни обстоятелства. Бизнесът спира да работи. Само че държавата може да тегли заеми, а общините откъде да вземат заем? И едното, и другото е обществен ресурс. Обаче – нищо“, заключи недоволно бургаският народен представител.
Ми щото ше ги огелпиш,като трите кораба,феномен ! А сега,пусни и трета статия/любимото ти число,а и лесно се брои до 3 !
Трябваше да бъде :
Държавата- майка или мащеха за честния български данъкоплатец!