Планират обновяване на каменните буни край Моста в Бургас, обследват и акваторията на залива
Община Бургас ще подмени каменните буни край Моста на плажа. Това става ясно от обществена поръчка, публикувана на сайта на АОП, чиято цел е мащабно обследване на Черноморската акватория в Бургаския залив. Двете съоръжения, строени през 70-те години, са обследвани през 2012 г. от комисия специалисти, която установила, че откакто са поставени там те не са взети никакви мерки за тяхното поддържане. Те са каменно-насипни, изградени от подредени едри скални късове, а състоянието им още при изграждането им е било констатирано като лошо. Днес те са в окаяно състояние.
Тяхната роля е изключително важна за пясъчната ивица, тъй като те не само защитават брега от разрушителното влияние на морската ерози (абразия), но същевременно спомагат за увеличаването на плажната ивица.
Възстановяването им и адаптирането им към контактната среда на Морската градина е от съществен обществен интерес, пише в заданието на обществената поръчка, публикувана официално в сряда (30 септември).
Експертната комисия е направила предложение за изготвяне на техническо обследване, целящо да се подготви задание за изготвяне на проект, с който да бъдат възстановени двете съоръжения край моста, разполжени съответно на Северния и на Централния плаж в Бургас.
Всъщност предметът на самата обществена поръчка, която е с прогнозна стойност около 70 хил.лв., не се изчерпва само с това. Тя е за масово проучване на региона в залива и обхваща района между границата на община Бургас и община Поморие до тази с община Созопол.
Тя има за цел да избере проектант, за да се проведе най-напред обследване. То ще покаже къде и какво да се случи на практика впоследствие. Тази година Община Бургас е предвидила средства за проектирането.
Обследването ще обхване цялото бургаско крайбрежие от „Сарафово“ до „Крайморие“ с плажните му ивици. Целта е да се предпишат мерки срещу редукция на пясъчната ивица, тъй като с времето морето я отнема. Проектът трябва да бъде съобразен със съществуващи и нови съоръжения в територията – пристанища, лодкостоянки, Моста.
Като краен резултат може да се очаква възстановяване на стари и евентуално обособяване на нови буни, както и изграждане на друг тип брегозащитни съоръжения. Те помагат да се образува по-широка пясъчна ивица и предотвратяват отнасянето на съществуващата в морето.
Съществуващите сега буни до Моста, например, са направени през 70-те години на миналия век и вече не са достатъчно ефективни и актуални, съобщиха за Флагман.БГ от пресцентъра на Община Бургас.
Крайният срок за подаване на оферти е 2 ноември. Процедурата е открита, а участниците трябва да разполагат с екип от експерти, сред които задължително да присъстват: Инженер хидротехническо строителство, експерт геодезист, експерт геолог, експерт по строителни конструкции.
На тях, на буните , това им е съдбата- морето непрекъснато ги подкопава и те постепенно потъват..Н о си свършват работата- разбиват вълните , завъртат водата и по този начин се отлага повече пясък!
Били некачествени, ала-бала , те никога не са били качествени и постоянни ! След 1990 година , фирмите , които ги поддържаха се разпаднаха, нямаше кой да дава пари , и така....
Сега пак "Еврика" !!
Стига с недомислията на самозвани ХТС-инженери. В краен случай хидроинженерът от Сараите, намиращи се на отсрещнатия бряг.
Стига с недомислията на самозвани ХТС-инженери. В краен случай хидроинженерът от Сараите, намиращи се на отсрещнатия бряг.