Представят в Бургас известния в САЩ и Канада безконтактен метод за откриване на заболявания и травми
Експертът д-р Васил Маргаритов ще има изнесен кабинет в Бургас, където ще провежда изследвания чрез метода Термовизуална диагностика от 5-ти до 9-ти октомври. Кабинетът се намира в Бизнес Инкубатор - Бургас на ул. "Княз Александър Батенберг" № 28. Телефон за записвания: 0888 272 888.
Д-р Васил Маргаритов е с над 35-годишен стаж. Завършил е Медицински Университет – Пловдив, работил е като коремен хирург и уролог, има ценен опит като университетски преподавател и като директор на болница в чужбина, занимавал се е и с екологични проекти. Към настоящия момент д-р Маргаритов работи активно за популяризирането на термографията в България.
Термовизуалната диагностика, известна и като “термография“, е неинвазивен метод за изследвания и диагностика на редица заболявания. Тя е съвременен метод за профилактика и превенция на здравето.
Пред Флагман.бг д-р Васил Маргаритов разясни спецификите на този развиващ се и все още непознат за България метод за диагностика и профилактика на здравето.
- Какво представлява термографията и как решихте да разработвате тази диагностика в България?
- За първи път имах възможността да се убедя в предимствата и полезността на термографията в Канада, където живях и практикувах няколко години. Там методът е широко разпространен, както и в САЩ. Когато се прибрах в България, започнах да работя за внедряването й в нашето здравеопазване.
Самият метод е напълно безвреден и може да се прилага многократно. Термографията работи с топлината на нашето тяло - това са инфрачрвените вълни, които излъчваме през кожата си. Те са невидими за нашето око и могат да бъдат „уловени“ с чувствителна инфрачервена камера, след което посредством специализиран софтуер се превръщат в изображения, наречени термограми.
Ценността на метода се състои в това, че той е не само образен, а и функционален! Различните физиологични системи в човешкия организъм не са в състояние да работят автономно, нарушенията в една област задължително се отразяват в други физиологични направления и много често в температурни разлики, съпроводени с атипично кръвоснабдяване. Дисфункцията в някой от анатомичните органи предшества хроничните заболявания и в редица случаи термографията успява да улови именно тези ранни симптоми.
Термографското заснемане на тялото се извършва с инфрачервена камера от последно поколение. Изображенията се разчитат от сертифициран медицински специалист.
- Какви са ползите от този тип изследване?
- В условията на корона вирус този метод се оказа незаменим, защото е напълно безконтактен, дори при цялостен скрининг на тялото. И това е логично, защото с метода бързо и точно се замерва телесна температура в различни анатомични области и точки. Известни са и другите предимства на термографията: тя е абсолютно неинвазивна, няма облъчване, няма радиация и може да се прилага многократно почти без ограничения. Лекарят не докосва пациента, апаратурата също не влиза в контакт с тялото на изследвания, като разстоянието от камерата до тялото е повече от 1,5 метра и това се оказва незаменимо предимство в условията на разпространение на SARS-Cov-2.
- За кого е подходящо това изследване?
- Технологията на безконтактна термография е подходяща както за жени, така и за мъже. Няма възрастови ограничения. Приложима е при патология на млечните жлези, особено при жени с гръдни импланти, които задължително трябва да си правят годишен профилактичен преглед. Известно е, че мамографията не винаги е приложима невъзможен, дори опасен за тях метод. Термографията се прилага и при съдови заболявания, скелетно-мускулни разтройства, съдови болести, , заболявания на щитовидната жлеза, нео-пластични процеси (тумори), възпалителни процеси и други.
- Едно от най-разпространените приложения на метода е профилактика на заболяванията на млечните жлези, какви са другите му приложения?
- В голям процент термографията в Канада и САЩ се използва за диагностициране на рак на млечната жлеза, но методът добива все по-голяма популярност и разпространение – прилагат в ортопедията, в стоматологията, спортната медицина, дори ветеринарите отвъд океана го използват за скрининг на състезателните коне. Термографията се разви изключително много заради софтуера, който създадоха за нея с елементи на изкуствен интелект.
Към момента на някои места в Европа методът се използва дори по време на някои видове хирургични операции, а също така и в неонатологията, за да се следи температурата на новородените, защото от разликата от един-два градуса може да зависи оцеляването им.
Така че термографията се явява съпътстващ метод за диагностициране и проследяване на над 70 вида болести и състояния. Тя е уникален способ за наблюдаване на динамичните физиологични промени в човешкото тяло.
- Как точно се диагностицира, ако има даден проблем?
- Изследването преди всичко е функционално, то не може да измери например колко милиметра е една киста, но може да види нарушения във функциите на различните системи в тялото, понякога преди още пациентът да знае, че съответният медицински риск съществува за него.
- Има ли състояния, които не може да види Термографията?
- Да, при този метод има зони в тялото, които трудно се „виждат“. Например скрининг на мозъка не може да се направи, както и на шийката на матката или простата при мъжете - тези зони са защитени от костен „пръстен“. Костта е силен термичен щит и променя излъчването.
- Как протича един преглед?
- Прегледът трае около 30-40 минути, но се отделя по един час за всеки пациент, защото има подготовка, а след това и разяснения. За всеки отделен човек, чрез сървърите в Америка, се създава персонален файл. В него се записват всички данни, които регистрира софтуерът по време на скрининга и след изследването те се разясняват от мен на клиента. Това е по-бързият вариант. Ако пациентът иска и друго мнение, данните се изпращат в Америка и там колегите от 5 до 10 дни изпращат разчитане на английски, но за това има по-специална подготовка и се доплаща известна сума по курса на щатския долар.
- Какъв тип хора идват да се преглеждат с този метод, който е напълно безвреден и подходящ ли е за деца?
- Методът е напълно безвреден за хора от всякакви възрасти, дори за бременни. При децата също може да се прилага, стига детето да е достатъчно голямо, за да стои неподвижно. При спортистите термографията също все повече се използва. В Австрия я използват за проследяването на долните крайници при скиори, особено в юношеска възраст.
- Какво трябва да знаят хората, които искат да се изследват чрез този метод? Има ли някакви специфики или ситуации, в които не е възможно провеждането?
- Термографията не може да се прилага при хора с паркинсон или такива с наличие на тремор, както и при такива с травми, които им пречат да стоят самостоятелно изправени или седнали. При хора в следоперативен стадий, в зависимост от вида на хирургичната интервенция, трябва да изминат определен брои дни, понякога до три месеца. Ограничения има и за пациенти, които провеждат химиотерапия.
- Колко често е добре да правим такъв тип профилактика?
- В системата са заложени 4 периода – три, шест, девет или дванадесет месеца. Когато е открито заболяване с висок риск, е добре да се прави на три месеца, а ако има нужда – и по-често. Налагало ни се да извършваме термография на пациент в три последователни седмици, при неясни температурни състояния например. В чужбина термовизията се използва и от кинезитерапевти преди и непосредствено след процедури, па също и при акупунктура, мускулни травми. наместване на изкълчвания и т. н.