Уникална подводна находка доказа: Още през 17 век регионът около Бургас е бил търговски
На уникална подводна находка са се натъкнали учени и археолози от Националния исторически музей-София, Център за подводна археология-Созопол и Регионалния исторически музей-Бургас. Над 400 на брой и почти напълно запазени стъклени артефакти са открити в акваторията на Ченгене скеле, край нос Чироза. Част от тях бяха представени днес за пръв път в двора на Етнографския музей в Бургас, а в пресконференцията взеха участие кметът на Бургас Димитър Николов, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт, проф. д-р Иван Христов – зам.-директор на Националния исторически музей, Милен Николов – директорът на РИМ-Бургас и д-р Найден Прахов от Центъра за подводна археология в Созопол.
Вероятно става въпрос за стока от потънал търговски кораб в района на Ченгене скеле, разкри на пресконференцията д-р Прахов. Той обясни, че акваторията на рибарското селище досега е била слабо проучена, но от тази година това е на път да се промени. „По всяка вероятност намерените стъклени съдове са изработени в някой от големите Средиземноморски центрове. Произведени са фабрично, вероятно масово, но са аристократични. Предполагаме, че са от 17 век, тъй като подобна посуда е изобразена на множество от художествените произведения от този период. Надяваме се, че след проучването, което в момента правим, ще получим ясна информация за техния произход, предназначение и история“, каза той.
В същото време кметът на Бургас Димитър Николов обясни, че става въпрос за находка, която има изключителна културно-историческа стойност за Бургас и региона. Откритието на археолозите доказава еднозначно, че Бургас не е младият, 200-годишен град, основан от рибари, за който говорят много текстове. „Находката доказва, че тези земи са древна територия, в която се е развивал интересен обществен, търговски и икономически живот. Градът е наследник именно на тези събития и затова, колкото и да ни е трудно с Бюджет 2021 г., ще направим всичко възможно да продължим финансирането за изследванията в тази област. Така ще открием миналото на града и региона“, каза кметът Димитър Николов.
Той подчерта, че идеята е всичко, което се открие в акваторията на Ченгене скеле, да бъде експонирано и презентирано на място – в самото рибарско селище, което в момента претърпява метаморфовза, но и в кв. Крайморие, където наскоро построеното пристанище трябва да се превърне в публично-обществена територия. Двата обекта пък в близките години ще започнат да привличат културо-исторически туризъм.
Кметът обяви още, че Община Бургас ще разкрие фонд, с който вече откритите през годините от рибари и водолази артефакти от потъналия кораб, да бъдат откупувани от тях и присъединявани към фонда на РИМ-Бургас. „Призовавам и моля всички, които притежават част от тази колекция, да върнат артефактите – те са част от културното наследство на Бургас и са от значение не само за музея, но и за всички хора, живущи на територията на областта“, каза кметът.
„Заливът през годините по една или друга причина е оставал пренебрегван и е слабо познат като район. В последните проучвания работихме комплексно – по суша и под вода. Всички находки от стоката в потъналия търговски кораб ще останат в Регионалния исторически музей, а основно благодарение на Община Бургас пред нас се отварят нови хоризонти за бъдещи проучвания, което е много важно за това да достигнем до една по-ясна представа за Бургас и региона“, каза на свой ред проф. д-р Иван Христов – директорът на Националния исторически музей.
НИКАКВИ заселници преселници НЕ имало в района, герберите вече и Историята взеха да пренаписват и манипулират утре ще изкарат че по тия земи прадядото на Бойко Бахур Бехар е въртял алъш вериш с Истанбулските валии а бабата Цветелина Карагьозова е била шеф на Митница "Ченгене скеле" и е търгуеала с Карагьоз, лимони от Анталия и анасон от Хиос
Наистина ли вярвате, че преди това е нямало търговия в региона около Бургас?