Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

БВП със спад в пандемията, износът рязко намалял

Ключови думи: бвп, флагман, пандемия

Произведеният Брутен вътрешен продукт на България намалява с 8.7 на годишна база през второто тримесечие, според месечния обзор на българската икономика на Министерството на финансите. В обзора са ползвани данни, получени до 17 септември.

С най-голям отрицателен принос е износът, със спад от 19.6 на сто, повлиян на-вече от рязкото намаляване на износа на услуги. Същевременно значителен спад е отчетен и при вноса, и в резултат нетният износ има почти неутрален ефект върху БВП.

Ограничителните мерки по отношение на COVID-19 през април и май довели до свиване на потреблението на домакинствата с 5.9 на сто. Инвестициите са спаднали с 21.3 на сто.

Намалението на Брутната добавена стойност е 8 на сто. Най-големи спадове са отчетени в културата, спорта и развлеченията, в търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството, както и в промишлеността, отчитат във финансовото министерство.

През август, спрямо юли, месечната инфлация е 0.4 на сто и се дължи на повишенията в цените на транспортните услуги и енергийните стоки. Най-висок принос за общото поскъпване са имали цените на услугите и по-специално цените на международните полети. Обичайно цените на тези услуги се повишават през юли и август, като тази година, поради кризата с коронавируса, повишение е имало само през август.

Цените на течните горива са продължили леко да нарастват под влияние на по-високите цени на нефта през юли и август. През август инфлацията на годишна база се е ускорила за първи път от началото на годината, достигайки 0.6 на сто, пише в доклада.

Значителният спад в нетните постъпления от пътувания на чужденци в страната през юни се е отразил в понижение на излишъка на текущата сметка спрямо 2019 г. Приходите от износ на свързани с пътувания услуги са се свили с 59.7 на сто на годишна база, при спад на посещенията на чужденци с 66.1 на сто. Ограничителните мерки, свързани с COVID-19, са засегнали туристическия сезон и повече от две трети от спада на пристиганията в страната през юни са били поради неосъществени пътувания за почивка и екскурзия.

Пътуванията на българи в чужбина също са намалели, но ограничаването на разходите извън страната не е компенсирало по-ниските приходи от чужденци.

През второто тримесечие броят на заетите в икономиката, е 3 511.4 хил. души и намалява с 3.3 на сто на годишна база, повлиян от предприетите мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19. Най-голямо понижение е имало в секторите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство- с 10 на сто, и в индустрията (без строителство) - с 4 на сто.

Според документа мярката "60/40" за запазване на заетостта в условия на COVID19 до голяма степен е осъществила целите си и е успяла да ограничи както загубата на работни места вследствие на предприетите противоепидемични мерки, така и нарастването на безработицата.

По оценки на МФ, защитените от мярката работни места през периода март-юни са около 170 хиляди. Спрямо предходното тримесечие броят на заетите се е увеличил със 114 хил. души или 3.3 на сто. Това показва, че загубата на заетост на годишна база се дължи преди всичко на много по-ниската сезонна заетост в сравнение с тази, наблюдавана през предходните години.

Темпът на растеж на кредита за частния сектор е продължил да се понижава и в края на юли е достигнал 6 на сто, при 6.7 на сто месец по-рано. Забавянето на растежа е вследствие на по-ниско нарастване на кредитите за нефинансови предприятия - 1.8 на сто при 2.8 на сто през юни.

Кредитите за домакинства също са отбелязали по-нисък растеж на годишна база - 7.7 на сто през юли, при 8 на сто в края на предходния месец. По-слаби темпове на нарастване е имало и при потребителските и жилищните кредити, съответно 6.7 на сто и 12.7 на сто, срещу 7.1 на сто и 13.3 на сто през юни.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят
Какъв късмет - час преди финала с Джокович Меншик попълнил формуляр за отказване Той обаче не успял да го даде на съдията, който отишъл да хапне за обяд Какви боклуци дават на децата ни в училищата и детските градини Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата, казва специалист
Държавата наднича в портфейла ти: 180 домакинства в Бургас под лупа Избрани са на случаен принцип До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите, убеден е Бил Гейтс Гейтс сподели визията си за бъдещето на ИИ и човечеството във "Вечерното шоу на Джими Фалън", заявявайки, че скоро хората няма да са необходими „за повечето неща“
Поискаха отстраняването му от Капките Тоя се държи толкова непрофесионално и просташки, гневни са фенове на предаването Наказание в детска градина: Дете да чисти тоалетна с голи ръце Случаят е от Пловдив и се проверява
САЩ поискаха от Европа да забрани програмите за многообразие Френски компании са получили писма, с които ги призовават да спрат да назначават по пол, раса или религия Петна от мазут в морето край Варна в дигна на крак институциите От Областната администрация заявиха, че се очаква да се извърши проверка и кой е отговорен
С 30% са се увеличили пенсиите за инвалидност за година Това сочат данните на НОИ Учителка в детска градина накара дете да чисти тоалетна с голи ръце? Какво се случва в Пловдив?