Потребителите на ел. енергия на свободния пазар постигат по-добри условия от тези на регулирания
По изискване на Европейския съюз малките предприятия в България излизат на свободния пазар на електроенергия от 1 октомври 2020 г. Министерството на енергетиката провежда информационна кампания по темата, включително с видеоклипче в YouTube. Зам.-министърът Жечо Станков пък обяви готовност да отговаря на допълнителни въпроси. „Флагман“ зададе няколко:
- Какво трябва да направят фирмите във връзка с либерализацията на пазара на ток за тях от 1 октомври?
- Либерализацията на пазара на електроенергия за малките стопански субекти е поредната много важна стъпка от процеса на пълно освобождаване на пазара за всички потребители. Либерализацията на пазара означава пълна свобода при определяне на доставчика ни, което води до повече конкуренция между търговците, повече възможности за избор и по-добри условия за потребителите. От свободния пазар ще могат да се възползват както малки фирми, така и общини, училища, болници, читалища и други. До 1 октомври те трябва да изберат своя нов доставчик за свободния пазар. С цел максимално улесняване на потребителите, законът бе променен така, че от тях се изисква единствено да се свържат с избрания от тях търговец. След това всички административни действия по преминаването от регулиран към свободен пазар се извършват от избрания търговец, без клиентът да се ангажира допълнително и да губи време за документално прехвърляне. Тук трябва да отбележим, че списъкът с лицензираните доставчици е публикуван на сайта на КЕВР - https://www.dker.bg/spisk-na-litsenzirani-trgovtsi-na-elektricheska-energiya-na-svobodniya-pazar. Оттам всеки може да се информира и да открие най-подходящите за него условия. Министерството на енергетиката също провежда информационна кампания, която ще продължи, за да подпомогне потребителите в техния избор.
Важно е да отбележим, че, ако не сте избрали своя нов доставчик до 1 октомври, има гратисен период до края на юни 2021 г., в който може да ви снабдява досегашният ви доставчик. За целта трябва да сключите с него типов договор – документът е утвърден от Комисията за енергийно и водно регулиране и може да бъде намерен на сайта на регулатора - https://www.dker.bg/news/532/65/kevr-utvrdi-obrazets-na-tipov-dogovor-za-prodazhba-na-elektricheska-energiya-na-nebitovi-potrebiteli.html. Моят личен съвет към потребителите е да се информират добре, да изберат своя доставчик съобразно конкретните си потребности и да сключат индивидуален договор с него. Така могат да постигнат още по-добри условия в сравнение с типовия договор.
- Какво ще стане, ако фирмите не направят нищо?
- Както вече стана ясно, до 30 юни 2021 г. малките стопански субекти разполагат с достатъчно време, за да изберат своя нов доставчик на електроенергия. Предвидено е до края на годината да заработи и платформа, на която ще могат да бъдат сравнявани предлаганите цени на всички търговци. Това допълнително ще улесни потребителите при техния избор. Самите доставчици също са задължени да публикуват своите условия на сайтовете си. Целта е процедурата да бъде максимално улеснена и щадяща за потребителите и същевременно – те да бъдат максимално добре информирани, така че да направят най-подходящия за тях избор.
Ако след 1 юли 2021 г. все пак някой от задължените по закон лица все още не е избрал своя доставчик, той няма да остане без електричество, а ще бъде снабдяван от досегашния си снабдител, но в качеството му на доставчик от последна инстанция. Дебело искам да подчертая, че това не е желана перспектива за никого и ние по никакъв начин не я препоръчваме на потребителите, защото там цената е по-висока от пазарната. Причината за по-високата цена е липсата на възможност за договаряне на конкретни профили на потребление, което увеличава риска за доставчика. Снабдяването от доставчик от последна инстанция е нещо като „спешна помощ“ за онези, които не са направили нищо, за да излязат на свободния пазар, но все пак трябва да продължат да получават електроенергия. Считам, че времето между октомври и юни следващата година е достатъчно, за да може всеки да се ориентира, да проучи пазара и да избере доставчика си спрямо своите конкретни интереси.
- По телевизиите напоследък се появиха доста реклами във връзка с либерализацията - за посредници ли става въпрос?
- Фирмите доставчици на електроенергия са много активни в този процес и това е естествено. Все пак, те се стараят да привлекат повече клиенти и от това зависи бизнесът им. В този смисъл бих казал, че държавата и тези фирми работим в една посока, а това гарантира успешното преминаване към либерализиран пазар на малките стопански субекти. В по-дългосрочен план процесът ще продължи и с битовите потребители. Тук не става въпрос за посредници. Това са лицензираните търговци на електроенергия, които са одобрени от КЕВР за тази дейност. Техният списък е публичен, може да се види на сайта на регулатора и оттам всеки може да черпи информация - https://www.dker.bg/spisk-na-litsenzirani-trgovtsi-na-elektricheska-energiya-na-svobodniya-pazar.
- Ще падне ли цената на ел. енергията за фирмите с влизането на либерализацията?
- Моите наблюдения дотук сочат, че потребителите, излезли на свободния пазар, постигат по-добри условия от тези на регулирания. Пазарът затова е пазар, защото всеки потребител има право да избере своя доставчик и да договори с него най-добрите условия. Ако не е доволен, той е в правото си да го смени. Конкуренцията между доставчиците гарантира най-добри условия за потребителите – това е азбучно правило. На свободния пазар цените се променят, но от активността на конкретния субект зависи да открие онези условия, които най-пълно съответстват на неговия профил на потребление.
-Не, Енергото.
- И на вас съм ви ебал майката!
Имаме три енерго дружества, които не са конкуренти помежду си, а държат средно по 1/3 от пазара на териториален принцип, т.е те са регионални монополи. Сега ще има по още едни лещепери на веригата, които също ще искат да смучат. В началото може и да изглеждат по-ниски цените, но скоро ще се получи както при мобилните оператори. Ще има сигурно договори за по 1-2 години и разни измислени промоции с обяснения с дребен шрифт и т.н. Така енерго дружествата ще се освободят от едни главоболия и ще си гледат рахата, като даже и пари ще спестят. А въпросните дружества, които ще застанат по веригата ще са със занижен контрол и възможност да фалират и да се изнесат от пазара за една вечер, защото нямат активи, а няколко човека персонал и една стаичка за офис.
Много ги е страх от знаещи, можещи, трудолюбиви и честни хора като теб!
Много ги е страх от знаещи, можещи, трудолюбиви и честни хора като теб!
Свободен пазар в България - по-скоро джунгла, ще видим.
Ще има сговор както е при мобилните оператори в момента.
Няма да се учудя всички фирми, които ще се пръкнат покрай цялата тая чудесия сега да са на няколко човека свързани помежду си