Война! Боевете за Нагорни Карабах продължиха и през нощта
Интензивните военни действия между арменските и азербайджанските сили продължиха и през нощта по границата на спорния регион Нагорни Карабах. И двете страни претендираха за местни победи и съобщават, че са си нанесли тежки жертви, предаде „Агенция Фокус”, позовавайки се на информация от Ruptly.
През нощта е имало сблъсъци „с различна интензивност” на границата с Нагорни Карабах, съобщи говорител на арменското министерство на отбраната по-рано в понеделник. „Противникът възобнови офанзива, използвайки артилерия и бронетехника, включително тежката огнехвъргачка TOS”, разкри служителят. Арменската армия е спряла атаките, „нанасяйки значителни загуби на врага в жива сила и техника”, пише vesti.bg.
Междувременно Баку обвини своя най-голям враг, че нанася удари по цивилни райони. В понеделник сутринта арменските сили са обстреляли Тертер, граничен град с около 19 хиляди жители, съобщи министерството на отбраната на Азербайджан пред медиите. Ще бъдат предприети „съответни мерки”, ако бомбардировката не бъде прекратена, предупредиха от министерството.
По-рано Баку съобщи, че най-малко 550 арменски войници са убити или ранени в азербайджанското „контранастъпление”, заедно с десетки танкове, гаубици и системи за противовъздушна отбрана, изгубени в бойните действия. Ереван незабавно отхвърли твърдението като „неоснователно”. Самият Нагорни Карабах съобщи за загуба на 31 арменски войници в боевете.
Броят на азербайджанските цивилни, ранени в резултат на артилерийски обстрел от арменски въоръжени сили на населени места в близост до контактната линия в зоната Нагорни Карабах, се увеличи до 26, съобщава Генералната прокуратура на Азербайджан в понеделник, цитирана от ТАСС.
„Броят на пострадалите сред цивилното население в момента е 26 души. Те са хоспитализирани с различни наранявания”, се казва в съобщението. В неделя Генералната прокуратура съобщи за 19 ранени цивилни от азербайджанска страна.
Азербайджанският външен министър Джейхун Байрамов заяви на брифинг в понеделник, че броят на убитите азербайджански цивилни е шест, от които петима членове на едно и също семейство.
Нагорно-Карабахска република обяви връщането на редица изгубени преди това позиции на линията за контакт през нощта.
„През нощта продължиха интензивни бойни действия в южните, югоизточните и северните посоки на фронтовата линия. Частите на отбранителната армия (на Карабах) в резултат на контраатака нанесоха тежки загуби на живата сила и военната техника на противника”, се добавя в съобщението на уебсайта на отдела.
Военните действия започнаха в неделя сутринта. Армения и Азербайджан взаимно се обвиняват за началото на сблъсъците.
Ереван обвини Баку, че е използвал бойна авиация и тежка артилерия, за да обстрелва цели в Нагорни Карабах, спорен регион, администриран и населен от етнически арменци, но за който претендира Азербайджан като част от неговата територия.
Баку от своя страна заяви, че е контраатакувал в отговор на арменски „провокации”. И двете страни – между които често избухват военни действия след разпадането на Съветския съюз – изпращат подкрепления на фронтовата линия и се обвиняват една друга, че нанасят удари по цивилни райони.
Нагорни Карабах и неговият дългогодишен съюзник Армения обявиха военно положение и пълна мобилизация в неделя, а Азербайджан последва този пример по-късно през деня. Властите на Азербайджан освен това са прекъснали интернет услугите, като се позовават на военновременните изисквания; Социалните медии и месинджъри, включително Facebook, Twitter, Telegram и WhatsApp, също не работят в южнокавказката държава.
Боевете предизвикаха множество дипломатически реакции, като САЩ, Франция и ЕС призоваха за незабавно прекратяване на бойните действия. Русия, която традиционно поддържа топли отношения както с Армения, така и с Азербайджан, предложи посредническа роля, обсъждайки кризата и с Турция – държава, която веднага предложи своята „пълна подкрепа” на Баку.
Карабахският конфликт започна през февруари 1988 г., когато автономния регион Нагорни Карабах обяви своето отделяне от азербайджанската ССР. В резултат на въоръжената конфронтация през 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и седем съседни региона. От 1992 г. се водят преговори за мирно уреждане на конфликта в рамките на Минската група на ОССЕ, оглавявана от трима съпредседатели – Русия, САЩ и Франция. Азербайджан настоява за запазване на териториалната си цялост, Армения защитава интересите на непризнатата република, тъй като НКР не е страна в преговорите.
Добави Коментар