Най-големите безделници ли сме в Европа, ще проверява икономическата комисия в НС
Парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм отхвърли категорично предложението на ВМРО 15 август да стане официален празник и почивен ден. На заседанието в четвъртък то не получи нито един глас одобрение – всички 18 депутати бяха „въздържал се“. 15 август е денят на Успение на Пресвета Богородица и е един от най-големите празници като Великден и Рождество Христово, е записано в мотивите към законопроекта на ВМРО.
Предложението обаче предизвика и още една дискусия.
„Можете ли да ни направите една справка за 2019 г. - средно на един работещ по трудов договор колко празнични дни има като официални празници, колко болнични средно на един работещ има и като добавите и 52 седмици съботи и недели, какво излиза средностатистически“, поиска председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, като се обърна към присъстващия на заседанието зам.-министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Последният обясни, че не е сигурен, че може да се предостави „пълната картина“. Това била информация, с която разполагали по места кметовете и областните управители.
„Но ние общите (данни) ще ги дадем“, все пак обеща Лазаров.
Петър Кънев се аргументира защо е добре комисията да получи данните: „Имаше една статистика преди десетина години – че най-малко се работи в България. Брой болнични на работещ плюс официалните празници, плюс съботите и неделите се получаваше число около 220 – 230 работни дни.“
Лазар Лазаров пък отвърна: „Мисля, че сме в златната среда на Европейския съюз по отношение на официалните празници“.
Икономическата комисия иначе одобри на първо четене друг проект за промени в Кодекса на труда - предложен от Министерския съвет.
Спор обаче предизвика казус за промени в правилата за влизане в сила на колективните трудови договори.
„За мен това, което сте предложили за колективните трудови договори, е абсолютно неработещо. На браншово ниво как ще се решава и как ще се съгласува - абсурдно е. Но, предложили сте го – ще го обсъждаме. В зала ще имаме време да поработим и по тази тема“, коментира Петър Кънев.
Според него Кодексът на труда е един от най-старите действащи закони, от времето на Тодор Живков. Той обаче имал десетки поправки и нямал нищо общо с първоначалния си вид.
„Работодателите, тъй като знаете, че оттам идвам и аз, много пъти сме поставяли въпроса, че просто трябва един нов, модерен кодекс на труда. Но ние продължаваме да кърпим и да работим и винаги когато дойде тази тема, казват „чакай, идват поредните избори“. Всяка година има избори и ние винаги отлагаме. Така че като гледам силния състав в тази зала, догодина по това време пак ще заседаваме тук точно в този състав и ще имаме възможност да поработим по темата“, каза полу на шега Петър Кънев.
Друг депутат от БСП – Жельо Бойчев, подчерта, че имало редица забележки по законопроекта от синдикалните организации.
„Присъединявам се към председателя. Има формулировки, които отсега е ясно, че са неработещи. Какво означава „всички работодателски организации и всички организации да съгласуват колективните трудови договори“. Да постигнеш пълен консенсус по нещо в нашата страна е най-елементарният начин да спреш нещо“, каза Бойчев.
Лазар Лазаров защити поправките, но Петър Кънев отново настоя, че да се постигне съгласие между всички национално представителни организации е неработещо.
„Разберете го! Дайте да видим някакви варианти между първо и второ четене, нещо да сработи. Но, ще оставим политическите дебати за зала“, заключи Кънев.
Законопроектът мина в комисията с 11 „за“ срещу 7 „въздържал се“.
Предстои обсъждане в пленарната зала на Народното събрание (НС).