Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-големите безделници ли сме в Европа, ще проверява икономическата комисия в НС

Комисията единодушно отхвърли предложението на ВМРО 15 август да стане почивен ден
Ключови думи: Петър Кънев, БСП за България, икономическа комисия, парламент, 15 август, Богородица, депутати, Лазар Лазаров, Кодекс на труда, колективни трудови договори, Жельо Бойчев

Парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм отхвърли категорично предложението на ВМРО 15 август да стане официален празник и почивен ден. На заседанието в четвъртък то не получи нито един глас одобрение – всички 18 депутати бяха „въздържал се“. 15 август е денят на Успение на Пресвета Богородица и е един от най-големите празници като Великден и Рождество Христово, е записано в мотивите към законопроекта на ВМРО.

Предложението обаче предизвика и още една дискусия.

„Можете ли да ни направите една справка за 2019 г. - средно на един работещ по трудов договор колко празнични дни има като официални празници, колко болнични средно на един работещ има и като добавите и 52 седмици съботи и недели, какво излиза средностатистически“, поиска председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, като се обърна към присъстващия на заседанието зам.-министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

Последният обясни, че не е сигурен, че може да се предостави „пълната картина“. Това била информация, с която разполагали по места кметовете и областните управители.

„Но ние общите (данни) ще ги дадем“, все пак обеща Лазаров.

Петър Кънев се аргументира защо е добре комисията да получи данните: „Имаше една статистика преди десетина години – че най-малко се работи в България. Брой болнични на работещ плюс официалните празници, плюс съботите и неделите се получаваше число около 220 – 230 работни дни.“

Лазар Лазаров пък отвърна: „Мисля, че сме в златната среда на Европейския съюз по отношение на официалните празници“.

Икономическата комисия иначе одобри на първо четене друг проект за промени в Кодекса на труда - предложен от Министерския съвет.

Спор обаче предизвика казус за промени в правилата за влизане в сила на колективните трудови договори.

„За мен това, което сте предложили за колективните трудови договори, е абсолютно неработещо. На браншово ниво как ще се решава и как ще се съгласува - абсурдно е. Но, предложили сте го – ще го обсъждаме. В зала ще имаме време да поработим и по тази тема“, коментира Петър Кънев.

Според него Кодексът на труда е един от най-старите действащи закони, от времето на Тодор Живков. Той обаче имал десетки поправки и нямал нищо общо с първоначалния си вид.

„Работодателите, тъй като знаете, че оттам идвам и аз, много пъти сме поставяли въпроса, че просто трябва един нов, модерен кодекс на труда. Но ние продължаваме да кърпим и да работим и винаги когато дойде тази тема, казват „чакай, идват поредните избори“. Всяка година има избори и ние винаги отлагаме. Така че като гледам силния състав в тази зала, догодина по това време пак ще заседаваме тук точно в този състав и ще имаме възможност да поработим по темата“, каза полу на шега Петър Кънев.

Друг депутат от БСП – Жельо Бойчев, подчерта, че имало редица забележки по законопроекта от синдикалните организации.

„Присъединявам се към председателя. Има формулировки, които отсега е ясно, че са неработещи. Какво означава „всички работодателски организации и всички организации да съгласуват колективните трудови договори“. Да постигнеш пълен консенсус по нещо в нашата страна е най-елементарният начин да спреш нещо“, каза Бойчев.

Лазар Лазаров защити поправките, но Петър Кънев отново настоя, че да се постигне съгласие между всички национално представителни организации е неработещо.

„Разберете го! Дайте да видим някакви варианти между първо и второ четене, нещо да сработи. Но, ще оставим политическите дебати за зала“, заключи Кънев.

Законопроектът мина в комисията с 11 „за“ срещу 7 „въздържал се“.

Предстои обсъждане в пленарната зала на Народното събрание (НС).

Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия Най-обичаната и вкусна яхния, кой не е ял Класическа рецепта, която сме приготвяли десетки пъти и пак ще ги приготвяме - пиле с грах и моркови
Затвориха Босфора, издирват брат и сестра, паднали в морето преди месец Не се съобщава докога ще бъде забранено преминаването на кораби през пролива Сложи си силикон Направих операцията в Турция при един страхотен лекар, при когото се оперират още много българки, разказа Дени от Игри на волята
Пиян тийнейджър удари дъното След доклад на случая в Районната прокуратура - Пловдив, срещу младежа е започнато бързо производство по чл. 325, ал. 1 от Наказателния кодекс Изпратихме най-топлата година, но лошото предстои Климатичните промени са прекрасна салфетка, с която можем да избършем собствените си глупости, коментира проф. Георги Рачев
Той беше любовта на живота й Дългогодишната им връзка, изпълнена с отдаденост, трудности и истинска романтика, е сред най-запомнящите се любовни истории в шоубизнеса Чифликчийските сарми на баба Йова с кисело зеле – не сте яли толкова добри Как да ги приготвите
Дупка в закона спасява пияни шофьори Атакуват с жалби съда, очакват се решения на ВКС Рязко свали килограми и си сложи силикон Направих операцията в Турция, призна си Денислава от „Игри на волята“ Денислава
На 6 януари се прекланяме пред Ботев и отбелязваме 177 от рождението му Събитието ще започне в 11.30 ч. пред паметника на поета революционер в градинката до НЧ „Светлина 1939“ в Поморие Мистериозно петно на ръката на Байдън: Какво не е наред със здравето му? Той се появи и с белег на долната си устна