Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-големите безделници ли сме в Европа, ще проверява икономическата комисия в НС

Комисията единодушно отхвърли предложението на ВМРО 15 август да стане почивен ден
Ключови думи: Петър Кънев, БСП за България, икономическа комисия, парламент, 15 август, Богородица, депутати, Лазар Лазаров, Кодекс на труда, колективни трудови договори, Жельо Бойчев

Парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм отхвърли категорично предложението на ВМРО 15 август да стане официален празник и почивен ден. На заседанието в четвъртък то не получи нито един глас одобрение – всички 18 депутати бяха „въздържал се“. 15 август е денят на Успение на Пресвета Богородица и е един от най-големите празници като Великден и Рождество Христово, е записано в мотивите към законопроекта на ВМРО.

Предложението обаче предизвика и още една дискусия.

„Можете ли да ни направите една справка за 2019 г. - средно на един работещ по трудов договор колко празнични дни има като официални празници, колко болнични средно на един работещ има и като добавите и 52 седмици съботи и недели, какво излиза средностатистически“, поиска председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, като се обърна към присъстващия на заседанието зам.-министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

Последният обясни, че не е сигурен, че може да се предостави „пълната картина“. Това била информация, с която разполагали по места кметовете и областните управители.

„Но ние общите (данни) ще ги дадем“, все пак обеща Лазаров.

Петър Кънев се аргументира защо е добре комисията да получи данните: „Имаше една статистика преди десетина години – че най-малко се работи в България. Брой болнични на работещ плюс официалните празници, плюс съботите и неделите се получаваше число около 220 – 230 работни дни.“

Лазар Лазаров пък отвърна: „Мисля, че сме в златната среда на Европейския съюз по отношение на официалните празници“.

Икономическата комисия иначе одобри на първо четене друг проект за промени в Кодекса на труда - предложен от Министерския съвет.

Спор обаче предизвика казус за промени в правилата за влизане в сила на колективните трудови договори.

„За мен това, което сте предложили за колективните трудови договори, е абсолютно неработещо. На браншово ниво как ще се решава и как ще се съгласува - абсурдно е. Но, предложили сте го – ще го обсъждаме. В зала ще имаме време да поработим и по тази тема“, коментира Петър Кънев.

Според него Кодексът на труда е един от най-старите действащи закони, от времето на Тодор Живков. Той обаче имал десетки поправки и нямал нищо общо с първоначалния си вид.

„Работодателите, тъй като знаете, че оттам идвам и аз, много пъти сме поставяли въпроса, че просто трябва един нов, модерен кодекс на труда. Но ние продължаваме да кърпим и да работим и винаги когато дойде тази тема, казват „чакай, идват поредните избори“. Всяка година има избори и ние винаги отлагаме. Така че като гледам силния състав в тази зала, догодина по това време пак ще заседаваме тук точно в този състав и ще имаме възможност да поработим по темата“, каза полу на шега Петър Кънев.

Друг депутат от БСП – Жельо Бойчев, подчерта, че имало редица забележки по законопроекта от синдикалните организации.

„Присъединявам се към председателя. Има формулировки, които отсега е ясно, че са неработещи. Какво означава „всички работодателски организации и всички организации да съгласуват колективните трудови договори“. Да постигнеш пълен консенсус по нещо в нашата страна е най-елементарният начин да спреш нещо“, каза Бойчев.

Лазар Лазаров защити поправките, но Петър Кънев отново настоя, че да се постигне съгласие между всички национално представителни организации е неработещо.

„Разберете го! Дайте да видим някакви варианти между първо и второ четене, нещо да сработи. Но, ще оставим политическите дебати за зала“, заключи Кънев.

Законопроектът мина в комисията с 11 „за“ срещу 7 „въздържал се“.

Предстои обсъждане в пленарната зала на Народното събрание (НС).

За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза