Пари вместо отпуск за полицаите при извънреден труд в работни дни – 65 млн. лв. по-голям разход за бюджета
Около 65 млн. лв. повече на година ще отделя държавата заради промени в правилата за компенсиране на извънредния труд на полицаите. Това сочат мотивите на проект на Министерския съвет за промени в Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР).
Днес поправките бяха приети на второ четене в парламента.
Предвид специфичната дейност на министерството, служители на ненормиран работен ден регулярно полагат труд над установеното работно време в работни дни. Съгласно действащата към момента нормативна уредба, положеният труд в работни дни над установеното работно време не представлява извънреден труд, поради което не се компенсира с възнаграждение. С промените обаче се налага друг подход. При него всеки труд, положен извън установеното работно време (до 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно), ще се отчита като извънреден труд и ще се компенсира с възнаграждение, се посочва още в мотивите.
Според законовото изменение, за служителите (извън тези с намалено работно време и работещите на смени) се установява подневно отчитане на работното време. По този начин за държавните служители по ЗМВР ще отпадне компенсирането с платен годишен отпуск до 12 дни за положения труд над установеното работно време в работни дни.
Освен това, компенсирането на положен труд над установеното работно време с допълнителен отпуск е предпоставка за полагане на друг извънреден труд от служители, които следва да обезпечат дейностите на МВР, обясняват вносителите от Министерски съвет (МС).
Според правителството, промените ще доведат до повишаване на качеството на труда и мотивацията на служителите в МВР.
Поправките бяха внесени от МС на 28 юли – в разгара на продължаващите и до днес протести с искания за оставки на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев.
Митингите доведоха до командироване на голям брой служители на МВР от цялата страна в столицата. Със сигурност е положен значителен извънреден труд.
Тънък момент е, че въпросните поправки в закона влизат в сила от 1 януари 2021 г.
От БСП направиха предложение това да стане веднага с аргумент, че би струвало само около 10 млн. лв. до края на годината. Мнозинството в парламента обаче го отхвърли.
65-те милиона лева допълнителни разходи за извънреден труд ще са разпределени така - 37,4 млн. лв. за възнаграждения и 27,6 млн. лв. за осигуровки.
Извънредният труд в МВР ще продължи да се заплаща с 50 на сто увеличение върху основното месечно възнаграждение.
Винаги на разположение. Извънредният труд защо не се заплаща съгласно КТ - доп.труд в делничен ден в почивен и при нац.празници. Няма ли да си измислят доп. работа. Ще им се брои ли за стаж доп.вложените ч.ч. Ще има ли доп. "кафе за полицаите от 40 лв."?