Атентаторите от Сарафово ще останат ненаказани?
Терористите Мелиад Фарах и Хасан Ел Хадж Хасан, които бяха осъдени на доживотен затвор без право на замяна заради атентата на летището в Сарафово, ще останат ненаказани. При смъртоносната атака преди осем години загинаха седем души - един българин, шофьорът на автобус, петима израелски туристи и самият атентатор. 40 души бяха ранени. Възмездие обаче едва ли ще има, защото "Хизбула" няма да посочи къде са Фарах и Хасан, прогнозира арабистът проф. Владимир Чуков.
Ливанската терористична организация няма да съдейства атентаторите да бъдат открити и от тук насетне нищо няма да се постигне, каза той в „Денят започва“ по БНТ.
"Решение на съд не се коментира, но има много силен политически контекст. Моето усещане е, че вероятно ще се стигне до обжалване и до изчерпване на цялата процедура. България все пак е демократична държава", заяви арабистът.
Според него сходни съдебни дела на приключилото вчера в София са съдебният процес за атаката срещу местната синагога в Буенос Айрес, продължило от 1994 до 2004 година, както и процесът в Специалния наказателен съд в Хага за убийството на Хафик Харири, където ясно е посочен извършителят.
„Делото в Аржентина завърши с оправдателна присъда и се извършиха много неприятни неща. Стигна се до разкриване на корупционни практики. Преди месец пък чухме становището за второто дело в Хага. Много ясно бе посочен извършителя“, добави той.
"Има сходни компоненти с това, което вчера се случи в софийската съдебна зала - посочват се лицата, ясно се дава становището на съдебните власти, че такова престъпление не може да остане ненаказано, и по силата на нашето законодателство това е максималното, което е възможно", изтъкна проф. Чуков.
„Нека да си спомним далечната 2012 г., когато се случи този атентат в Бургас! Тогава и у нас, и в чужбина се коментираше кой би могъл да стои зад тази атака. Атентатът е много добре организиран с ясно подбрана мишена. Възможностите бяха две – или „Ал Кайда“ или „Хизбула“. Тогава бе кулминацията на атаките на тази ливанска терористична организация срещу израелски мишени“, припомни той.
„По-рано през същата година имаше сходно нападение срещу туристи от Израел в Тайланд, но там властите много бързо успяха да ги хванат. В предходната година подобен тип атаки имаше и в Африка“, добави арабистът.
„Имаше няколко етапа на разследването. През първите четири години бяха събирани доказателства, а след това започна и самото следствие. Израелските партньори бяха много полезни не само с разпитите на свидетелите, но и с отделни обстоятелства“, подчерта той.
„През 80-те години „Хизбула“ беше слаба. Тогава се формираше като една мафиотска структура. Имаше нападения срещу ресторанти и определени личности, но нямаше такива добре организирани атентати като този в Бургас“, коментира Чуков.
„След 2010 г. „Хизбула“ се пренесе от Испания към Германия, защото на терористите им трябваха средства. Тогава започна големият европейски дебат дали тази организация да бъде призната като терористична. До 2012 г. европейците не я признавахме като такава с изключение на Великобритания, която обяви военното крило на „Хизбула“ за терористично. Тогава държави като Австрия и Чехия бяха категорично против. След атентата обаче в Бургас дебатът приключи в полза на тази британска формула“, добави той.
Преди няколко месеца Германия призна и двете крила на „Хизбула“ за терористични, каза още арабистът.