Европейски дни на наследството в Несебър
Община Несебър се включи в Европейските дни на наследството– съвместен проект на Съвета на Европа и Европейската комисия, който тази година се провежда под надслов: „Европа, общо наследство”.
Събитието бе отбелязано с няколко инициативи и целта му бе да запознае публиката както с архитектурно-археологическите и исторически дадености на града чрез панорамна обиколка на обекти световно наследство, организирана от Музей „Старинен Несебър“, така и с развитието на българския език и неговите диалектни форми чрез лекция на експерта към община Несебър Веселин Столев. Част от Европейските дни на наследството в града на ЮНЕСКО бе и изложбата на пощенски картички от годините преди 1990.
В организираната от музея обиколка се включиха жители и гости на града, желаещи да дообогатят знанията си за Несебър и неговата история от античността, ранното и късно средновековие, до наши дни. Те бяха придружени от екскурзовод, който ги разведе в панорамна обиколка на Стария Несебър и ги запозна с малко известни факти от богатото минало на древния град. По повод Европейските дни на наследството две от емблематичните за Несебър църкви - „Св. Спас“ и „Св. Параскева“, бяха отворени за свободно посещение.
Изложбата на стари пощенски картички, озаглавена „Другите за нас“, се представя за втори път в Несебър. Тя представлява колекция от изпратени до Германия картички с оригинални послания до получателя. Притежателят й е немският гражданин Георг Кайм. С тази експозиция посетителите в Артиум център можаха да се потопят в недалечното минало на Несебър и Слънчев бряг чрез картички от шейсетте, седемдесетте и осемдесетте години на миналия век. От името на Общината колекцията представи от Денис Гонсалвеш. Експозицията може да бъде видяна всеки ден от 12:00 до 22:00 часа до 30 септември.
По повод Европейските дни на наследството в Артиум център се проведе и беседа на тема: „Диалектът – състояние и тенденции“ с лектор Веселин Столев, който запозна гостите със съвременното развитие на езика и в частност диалектните форми и изрази в него. Основен интерес за публиката представляваше „Модерният жаргон“ на тийнейджърите и неговото значение и влияние върху речта. Друга интересна тема беше „Обогатяването на националния език“ от диалектите и диалектизмите. Бе подчертано, че всеки език има общонароден граматичен строеж и речник, които са в основата на създаването на националния език.
Със събитията, организирани от Центъра за култура и образование по повод Европейските дни на наследството, Артиум за пореден път се утвърди като средище на културата и образованието, навлизайки все по-дълбоко в духовния живот на гражданите в Община Несебър.
Снимки от инициативите в Несебър ще бъдат изпратени на официалните представители на Европейски дни наследството, за да бъдат публикувани на интернет страницата на форума.
За първи път „Дните на наследството“ са организирани във Франция през1984 г. по инициатива на тогавашния министър на културата Джак Ланг.
Подкрепени от 1991 г. от Съвета на Европа и от Европейския съюз, те се провеждат всеки трети уикенд на месец септември в близо 50 европейски държави, сред които и България.
Дните са важен момент, по време на който широката общественост има възможността да посети национални обществени или частни обекти, които са част от архитектурното наследство и често отварят врати само по този повод.
Това събитие е доказателство за интереса на публиката към историята и допринася за запознаването на гражданите с културното богатство и разнообразие на Европа, както и с опазването и популяризирането на архитектурното наследство.