Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Опасната игра на Лондон по ръба на Брекзит

Ключови думи: Борис Джонсън, преговори за Брекзит, Брекзит

Oще откакто встъпи в длъжност миналия юли, Борис Джонсън се показва като фен на политическия авантюризъм. Но в края на една съдбовна за британската политика седмица, когато ЕС заплашва Великобритания със съдебни действия срещу заради намерението е да наруши сделката за Брекзит, а правителството е заклеймявано за готовността си да наруши международното право, Джонсън наистина стигна твърде близо до ръба. Защо ще поема толкова висок риск в такъв важен момент? Една от вероятните причини за желанието му да торпилира преговорите и да наруши споразумение, което сам е подписал, са държавните помощи, пише вестник Труд.

Засега правителството не е оповестило много подробности за конкретните си намерения. Алок Шарма, министърът на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия, заяви, че страната ще е доволна да следва правилата за субсидиране, определени от Световната търговска организация, от следващия януари. Също, че тя трябва да има гъвкавостта, “като независима суверенна нация”, да се намесва в подкрепа на новите и възникващи индустрии, както и в защита на работните места.

Какво означава това на практика не е ясно, но правилата на СТО относно държавните помощи се прилагат само за стоки и по своята същност са ограничени като вътрешна рамка. По-скоро, ако слуховете от Уестминстър са верни, както Джонсън, така и главният му съветник Доминик Къмингс, са готови да рискуват Брекзит без сделка, за да могат да следват без ограничения своята визия за Обединеното кралство. Според тях само тогава правителството ще има свободата да изгражда свои собствени технологични компании за трилиони долари - новите титани на икономиката, които ще позволят на глобалната Великобритания на Джонсън да просперира. Само така Обединеното кралство ще избяга от участта да свири втора цигулка в технологиите на бъдещето и да бъде принудено да разчита на иновации от САЩ и Китай.

Ако трябва да сме честни, този подход е погрешен по всички параграфи. Погрешно е да жертваме търговските отношения на Великобритания с най-близките є съседи заради способността да подкрепяме нови индустрии. Също така е погрешно режимът на ЕС да се смята за ограничаващ британските амбиции в областта, защото той допуска отраслова помощ. Като член на ЕС Великобритания е похарчила много по-малко за държавни субсидии като процент от своя БВП, отколкото примерно Франция или Германия.

Още по-лошо, подходът противоречи на духа на британската индустриална политика, водена от десетилетия насам, за въздържане от фаворизиране на победителите. Тя спомогна за повишаване на конкурентоспособността и дори послужи за пример на други нации. Вместо това, сега Къмингс изглежда готов да повтори грешките на Харолд Уилсън, който обещаваше, но в крайна сметка не успя, да преобрази Обединеното кралство с “нажежения до бяло пламък” на технологиите.

Тревожно е, че Джонсън и Къмингс изглежда вярват, че държавната помощ може да създаде следващия Microsoft или Google. Това не е вярно. Днешните преуспяващи технологични пионери не са изградени под ръководството на правителството, нито с държавни подаяния. Има, разбира се, и изключения, основно в области като отбраната и националната сигурност. Истинският двигател на иновациите са първокласните университети и изследователски институции, каквито във Великобритания не липсват. Ролята на правителството е да насърчава подходяща среда, в която новите компании да процъфтяват, а това означава привличане на таланти - а също и на капитал. Много от стартиращите фирми в страната се оплакват от недостиг на дългосрочно финансиране.

Не бива да се позволява страстите на конкретни личности, били те на г-н Къмингс или на местен общински съветник, да определят кой заслужава държавна помощ и кой не. Добре функциониращата система трябва да предотвратява произволни, пристрастни и прахоснически решения. Позицията на Джонсън ще направи лоша услуга на Великобритания в периода след Брекзит. Време е той да отстъпи назад от ръба.

3
Коментара по темата
3.
Рашку
22.09.2020 23:43:46
Дори малко късно разбрахме, че британците гледат доста напред и ни бият "дуспата". А гейовете от Европа само мрънкат и чакат от върбата да роди круши.... a7f46
2.
Tarikat Komers EOOD
22.09.2020 17:37:43
Boreksa e ot naste.
1.
Въй
21.09.2020 18:24:17
Кой казвате че е автора на този анализ? Флагман?
  Добави Коментар
Сексолог с разтърсващи думи: Има двойки, които... Не правят секс с години Обра точките на 55 години (СНИМКА) Джей Ло показа отлична форма по бански
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП