Разхищавана ли е вода от „Камчия“ заради ВЕЦ на приятел на Доган
През последните седмици държавата бие аларма, че язовир „Камчия“ е с тревожно ниски нива. Това заплашва от воден режим Бургас и Варна. С проблема се е заел министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро. Според него основна причина за ситуацията е дългият период на суша.
Наред с това обаче се поставя и въпросът дали за кризата не допринася и водноелектрическата централа (ВЕЦ) на „Камчия“, която има разрешение за работа от 2010 г. и е свързана с Димитър Тадаръков. Той пък е близък до почетния председател на ДПС Ахмед Доган, което поражда спекулации, че и тук е намесена дългата ръка на „мафията“.
„Понеже е важно кой стои зад схемите за сметка на хората, Димитър Тадаръков през фирмата си Булгарлизинг е собственик на ВЕЦ, построен на язовир Камчия преди десетина години. Той е близък приятел на Ахмед Доган, беше и в ръководството на ДПС. Преди години пък лидерът на Възраждане Копейкин хвалеше ВЕЦа с колко модерни турбини е. Това сигурно е така. Само че критично важно за този бизнес е какви количества отпуска на ВЕЦ министърът на околната среда всеки месец. Неговата задача номер 1 е да пази водния обем на язовирите, така че подаването на вода за гражданите да бъде гарантирано. А не да зависи от количеството валежи през следващите месеци, както е сега“, написа във вторник във „Фейсбук“ Владислав Панев – столичен общински съветник от „Демократична България“ и представител на партия „Зелено движение“.
Според Панев, за да има проблем в несушави години, значи министърът (не само Ревизоро, но и предишният - Нено Димов) е разрешавал насочване на повече вода за ВЕЦ-а на Тадаръков.
„В момента Камчия разполага с двойно по-малко вода в сравнение с миналата година по това време. Според специалисти това може да не е фатално при добро управление и недопускане на претоварване на ВЕЦа там. Само че става въпрос за много пари. Представете си за какви обвързаности става въпрос. Практически министърът решава колко пари да напечата на собственика на ВЕЦа чрез определянето на това колко вода да му отпусне.
Оттук проличава много ясно схемата ГЕРБ-ВМРО (от чиято квота са Ревизоро и Димов) - ДПС. Това е много силна икономическа коалиция на толкова нива. ТЕЦ на Доган, студен резерв, Росенец, зимните сараи на Вълка на язовир Искър, ВЕЦ. Това не са партии, а клиентелистки лобита. Затова няма оставка. За да вървят схемите. Да се назначи нов председател на КЕВР (мандатът на Иван Иванов изтече през пролетта), който да бъде изцяло послушен“, коментира още г-н Панев.
По думите му, екобомбите касаят всички, а интересите са за много милиарди.
„Това не е просто екология, това е залог за съществуването ни. Което властта рискува на руска рулетка дали ще вали или не“, написа още Владислав Панев.
По този повод „Флагман“ зададе няколко въпроса към Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Първият от тях е - колко и кои ВЕЦ работят с вода от „Камчия“?
Министърът на околната среда и водите е издал Разрешително №01440015/10.08.2010 г. за водовземане от яз. „Камчия“ с титуляр „Булгарлизинг Бургас“ АД, с разрешен годишен лимит 116,5 млн. м3 за производство на електроенергия постредством ВЕЦ „Камчия“.
ВЕЦ „Камчия“ е изградена на магистрален питеен водопровод. ВЕЦ „Камчия“ не работи на енергиен режим, той преработва водите и ги подава за питейно-битово водоснабдяване за ВиК Бургас, ВиК Варна и ВиК Сливен, информират от МОСВ
Колко кубика вода е изразходвана за този ВЕЦ през годините?
През 2018 година – 83,713 млн. м3
През 2019 година – 91,966 млн. м3
През 2020 година /до м. август вкл./ - 57,558 млн. м3
Горните количества са количествата, заявени от ВиК дружествата за питейно битово водоснабдяване, които се преработват чрез ВЕЦ, отговарят от МОСВ.
Доколко горното е съществено за обема вода в язовира?
С месечните графици за използване на водите от комплексни и значими язовири, одобрявани от министъра на околната среда и водите, се разрешава ВЕЦ „Камчия“ да преработва само използваните водни обеми за питейно-битово водоснабдяване, подчертават от ведомството.
Предвид настоящата водна криза, взети ли са мерки за намаляване на насочената вода към ВЕЦ-а на „Камчия“?
Предвид малкия постъпващ приток, с месечните графици са редуцирани месечните заявки за питейно-битово водоснабдяване, като е разрешавано реално използваното през предходната година, с цел обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване и през 2021 г.
ВиК операторите са уведомени, при планиране на потреблението да вземат предвид състоянието на язовира и да предвидят, при необходимост, използването на алтернативни водоизточници, информират от МОСВ.
Междувременно, в четвъртък Владислав Панев излезе с нова публикация във „Фейсбук“ по темата.
Той съобщава, че в сряда говорил с Димитър Тадаръков, „който се почуствал засегнат от публикацията ми за неговия ВЕЦ на язовир Камчия“.
По този повод Панев публикува и официални данни от МОСВ.
През септември 2018 г. полезният обем на язовир Камчия е бил 130 милиона куб. м. От тях министър Нено Димов е разрешил 10,62 млн. куб. м. месечно да се ползват от ВЕЦ-а, като след това заминават за водоснабдяване на Варна и Бургас.
„Трябва да отбележим, че наистина ВЕЦ-ът на Тадаръков е от модерните. Водата, която минава през него, след това стига до чешмите на двата големи града. На други места не е така и там проблемът е още по-сериозен“, коментира Владислав Панев.
През септември 2019 г. полезният обем вече бил 113,7 млн. куб. м. За ВЕЦ-а и за Варна и Бургас били отпуснати 9,9 млн куб. м.
„През този месец полезният обем вече е паднал на 55,3 млн. куб. м. За водоснабдяване – 7,6 милиона. Тоест, гражданите по морето консумират с 28% по-малко, отколкото преди две години. Големият въпрос е как се получава това“, пита Владислав Панев.
Единият вариант е - заради слабия туристически сезон потреблението наистина да е намаляло, разсъждава общинският съветник.
Другият обаче е предишните години отпуснатите води да са били много повече от необходимото. „Така че ВЕЦ-ът да работи с по-голяма мощност и съответно да печели повече. Примерно за периода октомври 2018-септември 2019 са произведени 5,3 хиляди мегаватчаса електроенергия. От октомври миналата година до този месец количеството е близо 20% по-малко. Така стигаме до извода, че екологичното министерство е играло хазарт с водата за половин милион човека, и е разчитало сухите години да са след управлението на ГЕРБ и патриотите. Затова е разрешавало близо 30% повече вода от необходимото. Това е, когато язовирът е бил пълен на над 70 процента. Сега е само 25% пълен. И се влиза в режим на паника. Вода има за още 6 месеца при сегашния темп на ползване (ако не вали и не се намери друг източник). А представяте си какъв ад би бил за Борисов режим на водата по време на предизборна кампания“, пише още Панев.
Според него сечите на гори също имат значение.
„Оголените планини задържат по-малко вода и язовирите не се пълнят ритмично. Това ми обясниха експерти (аз не съм всичколог, по тази тема само се опитвам да превеждам на достъпен език). Така че причина за създадения риск (дано не се осъществи) са хората, а не природата. Това е много важно да се знае. И е хубаво. Защото щом ние сме прецакали нещата, значи е в наши ръце и да ги оправим. Но е важно да си направим правилните изводи, за да не повтаряме грешките. Ако си заровим главите в пясъка, сме обречени“, смята Владислав Панев.
По думите му, ВЕЦ на язовир, когато водата след това се ползва допълнително, е хубаво нещо.
„Какво по-хубаво от това хем да произвеждаш енергия, хем да снабдявш с вода. Проблем са изкушенията, които го съпътстват. Най-вече от надписване. Тук може да има схема между министерство и инвеститор. И тя може да създаде водна криза“, заключава Панев.
По повод активността на общинския съветник, самият Димитър Тадаръков е коментирал темата пред „Медиапул“.
„ВЕЦ Камчия е единственият, който има два пъти проверки от министъра на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро и се видя, че няма нарушение, не е преработен и един излишен литър вода. ВЕЦ-ът е направен на байпас с най-модерната технология. Копейкин (Костадин Костадинов от партия „Възраждане“), който също ни оплюва, му дадох възможност да влезе, да заснеме ВЕЦ-а и веднага направи ново изявление, че това е най-модерният ВЕЦ“, казва Тадаръков.
Според него по-ниските заявки на ВиК операторите за питейна вода този септември се дължат на по-малкото туристи, които посещават това лято страната ни заради рестрикциите, свързани с коронавируса.
„От язовир „Камчия“ един тръбопровод отива в пречиствателната станция, където да се пречисти водата за населението. Преди пречиствателната станция е направен ВЕЦ-ът. Той използва вода от язовира за производство на ток и след това водата от ВЕЦ-а отива за пречистване и от там за питейните нужди на населението. ВЕЦ-ът не влияе с нито един литър вода, дали ще се пусне повече или по-малко. Решението е на ВиК“, заявява още приятелят на Доган.
Според него ниското ниво на водата във водоема е заради сушата.
Там в Стара планина и сняг си имаше и дъждове валяха. Особенно април,май и юни нямаше празно
От юли дъждовете поспряха , ама той язовира е изпразнен още миналата година...
Този мушмурок продава електричеството на 80 ст на киловат, най вероятно е ползвал пари по евро програми и до 2-4година е избил милионна инвестиция....
Тези бизнесмени ако са в нормална пазарна среда ще продават семки и бонбонки....
Да, посторен е като байпас на питейния водопровод, но изхода на ВЕЦ-а всичко ли отива в пречистмвателната станция, или една част отива в дерето?