Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бойчев поиска законодателни ограничения за Euronet - Ананиев обяви, че с БНБ обсъждат мерки

28 са АТМ-устройствата на Euronet у нас, стана ясно по време на обсъждането на казуса в парламента
Ключови думи: АТМ, Euronet, Юронет сървисис, Димитър Бойчев, парламент, депутати Кирил Ананиев

28 АТМ устройства на Euronet има в България към края на юни 2020 г. Това обяви министърът на финансите Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата Димитър Бойчев по реда на парламентарния контрол.

Проблемът с високите такси, които се събират от тези „банкомати“, съществувал не само у нас, но и в други държави от Европейския съюз – най-вече тези, които са извън Еврозоната.

Бойчев изрази удовлетворение, че министърът се е заел „толкова насериозно“ с въпроса.

„Имахме такъв проблем и с чейндж-бюрата. Знам, че това касае международна регулация, но все пак ние трябва да обърнем внимание на това нещо, защото наистина няма как да позволим на една фирма да се облагодетелства върху един цял отрасъл. Тази фирма повлиява много негативно на туризма. Аз съм готов, а и моите колеги – ще подкрепим, ако трябва, и законодателна инициатива. Подайте ни някакви текстове, но наистина да намерим разрешение на този въпрос", призова бургаският депутат от ГЕРБ. 

Кирил Ананиев заяви от своя страна: „По данни на БНБ към края на месец юни 2020 г. на територията на Република България дружеството „Юронет сървисис“ ЕООД оперира общо с 28 броя терминални устройства АТМ. По-големият брой устройства са разположени в морските курорти, като има малък брой устройства в град София и на някои гранични контролно-пропускателни пунктове.

Считаме, че на този етап е целесъобразно да се повиши контролът върху изпълнението на изискванията на Закона за платежните услуги и платежните системи. Министерството на финансите и БНБ обсъждат възможността и целесъобразността на допълнителни мерки на национално ниво с оглед точното прилагане на изискванията на Регламента.“

От отговора на Ананиев стана ясно, че към момента нарушения не са открити. Работата на устройствата на Euronet била базирана на европейски норми.

Според министъра, отговорността за проверка на сигнали при оплаквания в случая е на Комисията за защита на потребителите. 

Министерството на финансите (МФ) не контролирало АТМ-устройствата, затова оттам се обърнали към Българската народна банка (БНБ). 

"Извършването на дейност като оператор на АТМ и обмяната на валутата при теглене на пари в брой чрез АТМ сами по себе си не попадат в обхвата на регулация по Закона за платежните услуги и платежните системи. Съответно за извършването на тази дейност не е необходим лиценз, освен ако съответното лице не предоставя и друга платежна услуга", заяви Кирил Ананиев. 

Председателстващият заседанието Валери Симеонов прекъсна отговора на Ананиев, като му направи забележка, че той не е съобразен с правилника на Народното събрание. 

"Той ви определя 3 минути за отговор. Дотука бяха зададени три въпроса - аз не успях да чуя отговор на нито един от тях", възропта Симеонов. 

След изразеното становище на Димитър Бойчев, Кирил Ананиев се възползва от правото си на дуплика и продължи да чете подготвения му отговор. 

"През март 2019 г. бе приет Регламент ЕС/2019/518, който влезе в сила от април 2020 г. и въвежда определени изисквания по отношение таксите за превалутиране в допълнение на изискванията за прозрачност по Закона за платежните услуги и платежните системи. Регламентът е с пряка приложимост и за нарушение на неговите изисквания, изискванията на закона предвиждат глоби и имуществени санкции. Съгласно него актовете за установяване на нарушения се съставят от лица, оправомощени от подуправителя на БНБ, ръководещ направление "Банково". Наказателните постановления се издават от подуправителя или от оправомощено от него лице", добави финансовият министър. 

Затова от МФ се обърнали към БНБ относно проверките на "Юронет сървисис". 

"Съгласно получения отговор, през 2019 г. от страна на БНБ е извършена проверка по повод сигнали, свързани с дейността на дружеството, в която е установено, че изискванията за предварително уведомяване на клиентите за приложимите такси за теглене и обмяна на валута, включително за обменния курс, посочени в чл. 50 и 54 от Закона, са изпълнени", каза още Кирил Ананиев. 

Дружеството предоставило като доказателство снимки от екрана на терминално устройство. На тях се виждала сумата на операцията в левове, сумата в другата валута, приложимият обменен курс, както и общата сума на разходите за превалутиране, изразена като процентна надбавка. 

На клиента се предоставяла възможност да приеме или да откаже операцията. 

"След 19 април 2020 г. - датата на влизане в сила на разпоредбите на Регламента, не е извършена друга проверка на дружеството относно спазване изискванията за предварително уведомяване на клиентите за разходите за превалутиране, но според получения от БНБ отговор, предоставената предварителна информация на клиентите отговаря и на тези изисквания и остава същата като установената при проверката през 2019-а", обясни още финансовият министър. 

Валери Симеонов отново прекъсна Ананиев с обяснение, че му е изтекло времето. Финансовият министър пък отвърна, че няма как да даде отговори, преди да разясни какво е българското и европейското законодателство. 

Председателстващият пленарното заседание в крайна сметка прикани Ананиев да предостави пълния отговор в писмен вид на Димитър Бойчев. 

Министърът и бургаският депутат пък след това се оттеглиха заедно за допълнителни разяснения в кулоарите на парламента. 

 

12
Коментара по темата
12.
до 10
18.09.2020 13:51:26
Могат да искат и хиляда ограничение реално няма. Това не ти е доставка на ток или вода. Това е частен бизнес с такса за услуга.
11.
до 15
18.09.2020 13:51:18
Могат да искат и хиляда ограничение реално няма. Това не ти е доставка на ток или вода. Това е частен бизнес с такса за услуга.
10.
до 5
18.09.2020 13:49:36
Много ясно, че като не могат да докажат че имат разход над 10 стотинки на транзакция няма да могат да искат 10-100лв за транзакция, ако има кой да ги следи и пляска през ръцете
9.
Генади Шавльов
18.09.2020 13:33:26
Бойчев да се замисли защо тройка кюфтета по морето е 18 лв и защо банките изтеглиха банкоматите си от курортите, та оставиха толкова място на други.
8.
Rob Petroff
18.09.2020 13:21:50
Б@_ тоз сайт... Постингите ми ту не се постват, ту се постват!
Я да пробвам мултипостинг...
7.
Rob Petroff
18.09.2020 13:19:16
Rob Ivanoff, аз внасям 200лв. в една кооперативна банка и ми вземат 1лв. такса! Влизам да внеса моите пари в моята сметка. Това е 0,5%. Лихвата на сметката ми е точно 0,00%. Най-високата лихва която дават е 0,025% на месец, това при едногодишен депозит!!!
6.
Rob Petroff
18.09.2020 13:13:38
До Rob Ivanoff, аз внасям 200лв. в една кооперативна банка и веднага ми вземат 1лв. че внасям пари в банка по моя си сметка!!! В момента една "държавна спестовна каса" дава точно 0,00% лихва по безсрочните си влогове.
5.
до 4
18.09.2020 12:45:50
Разхода за една транзакции не е нещо което се контролира. Попринцип ако има такава е за печалба или плащане към платежен процесор. Така е в цял свят.
4.
Има си начини
18.09.2020 12:40:03
Нека накарат операторите да докажат разхода за една транзакция и да има регулация в сектора.
3.
до 1
18.09.2020 12:37:09
Всичко е законно според нашият и европейският закон. Обичам да ми е всичко точно колкото и всеки друг, но законите и регулациите не са за сметка на личната отговорност. Това е просто. А всяка друга наредба ще усложнява и нормалните банкомати. Най-вероятно.
2.
До Иванов
18.09.2020 12:34:54
Ползвай дебитна карта или ако имаш мерак за кредит ипотечен или друг в бъдеще, кредитна. Това е положението.
1.
Действайте! Много говорите, а нищо не правите
18.09.2020 12:26:05
Наистина трябва да се забранят тези банкомати, но Бойчев какво ни разиграва театро и се прави на активен политик, все едно не са си направили сценария на говоренето предварително. В този парламент се симулира дейност само. Вместо празни приказки трябва повече действие и воля за справяне с проблемите. Въпросният господин го играе манекен и си прави PR, но не ми прилича на политик някак си
  Добави Коментар
Тя обвини звезда в изнасилване, но след това... Едва отърва затвора Изключително му върви И в киното, и в щастието да има много деца
Успехът на мечето Падингтън се крие в... Историята му е много човешка Направи скандални разкрития Ноле твърди, че е тровен
Той е на над 1 милион години Става въпрос за антарктически лед Тази напитка е много полезна Ето как да я приготвите
В Турция са категорични, че Мъри е... Голям спортсмен Петима родни баровци с коли за по 1 милион лева Цената може и да е дори по-висока
Шеф в Левски и бургазлия със сходни показатели в... Голмайсторските умения на малки вратички Мъжът ѝ е президент, а тя води сватби Президентшата се изложи с тотален кич на безизвестни парвенюта
Сашо Кадиев "взриви" ефира Ето какво каза синът на Катерина Евро Нафтата лети за Купата Тимът е на 2 победи от трофея