Консултативният съвет по туризъм заседава, набеляза мерки за излизане от кризата
Сформираме Консултативния съвет по туризъм с идеята на него да се дискутират най-важните и неотложни теми, свързани с възстановяването и рестартирането на туризма, за които е необходимо широко обществено съгласие.
Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова на първото заседание. В състава му освен експерти от Министерството на туризма влизат над 60 авторитетни членове – ръководители и представители на туристическия бранш, работодателски и синдикални организации, национални курорти, сдружението на общините, образователната общност, неправителствения сектор и др., посочи министърът.
Съветът ще дава експертни становища в съответствие с нормативните актове и стратегическите документи, както и по конкретни професионални казуси, за да може страната ни да се утвърди като конкурентна, здравословна и безопасна дестинация за туристите. Категорични сме, че само чрез свободна дискусия можем да се справим с критичната ситуация, да запазим дейностите и работните места.
Фокус върху подготовката на предстоящия зимен сезон 2020/2021 г., а и на летен сезон 2021, които също са предизвикателство. Нужни са конкретни предложения за мерки, действия, срокове, отговорни институции. Важно е да уточня, че Консултативният съвет не е Националният съвет по туризъм, т.е. орган, който работи по правилник и дневен ред. Тук функциите са в по-различен ред. Аз и моята администрация се допитваме до експертизата Ви и очакваме конкретни предложения от Ваша страна, подчерта вицепремиерът.
Тя се спря подробно и на промените, които COVID кризата наложи в туристическата индустрия. Много представи, понятия и навици, свързани с предлагането и ползването на туристически услуги, се промениха кардинално. Само гъвкавите и адаптивните предприемачи и фирми ще се преборят с предизвикателствата на пандемията. Убедена съм, че единствено ако сме единни и вземаме решенията в широк, открит диалог, можем да се справим. Кризата преориентира трендовете и хората все повече залагат паралелно с масовия и на нишовия туризъм. България има много какво да предложи в специализираните форми. Целта на съвета е с общи усилия да намерим заедно пътя към промяната, каза тя.
Правителството вече предприе редица социални, икономически и финансови мерки в помощ на бранша, за да намали негативните последици за сектора, който е най-тежко пострадал от пандемията. Това са безпрецедентни трудности, които не са по силите на отделен човек, организация, компания. Пакетът от социално-икономически мерки е за близо 2 млрд. лв., дофинансиран с евросредства. От тях над 700 млн. лв. са безвъзмездни, другите са кредити и гаранции за кредити, изпълнявани чрез Българската банка за развитие и Фонда на фондовете, поясни вицепремиерът.
Тя подчерта, че над 54 мерки са одобрени от Тристранния съвет за сътрудничество. Мярката 60/40 в помощ на бизнеса е достигнала до почти 200 хил. души, а за сектор туризъм – хотелиерство и ресторантньорство, се трансформира в 80/20. Предложила съм вече тя да бъде удължена до 1 май 2021 г. Одобрена бе субсидия от по 35 евро на седалка за чартърните полети. На 9% беше намален ДДС не само за ресторантьорство и кетъринг услуги, но и за ползване на спортни съоръжения. По Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" ще се окаже помощ на пострадали от пандемията туроператори и турагенти в рамките на 10 млн. лв. Също по ОПИК за подкрепа на микро- и малки предприятия над 27 хил. подадени проектни предложения са в процес на оценка.
Според данните на НСИ и ЕСТИ обаче пренощувалите български граждани във всички места за настаняване през лятото на 2020 г. са над 1,44 млн., а за същия период на миналата година в местата за настаняване с 10 и повече легла те са около 1,46 млн.
Разликата е малка, докато при чужденците е сериозна. В някои по-малки курортни селища по Южното Черноморие дори има ръстове на туристи от по 20 на сто, което се дължи предимно и именно на българското присъствие. Вицепремиерът благодари за тази активност, която чувствително помогна на сектора. В общините Балчик и Несебър броят на българските и чуждестранните туристи бе почти изравнен през лятото, а в общините Варна и Каварна чуждите гости даже са преобладавали.
Членовете на съвета приветстваха създаването му и направиха конкретни предложения за развитието на туризма в условия на криза. Те ще бъдат обобщени и включени в програмата за дейността му. Бяха представени и две презентации – на министър Николова за политиките за справяне с последиците от негативното влияние на пандемията от COVID-19 в туризма и на доц. Алексей Пампоров от БАН "Предизвикателства пред туризма в България в контекста на глобална епидемия от COVID19".
От горе иде информацията. Ще се чуе.
Май ще си останат само с искането за грабене на АД то.
А й като чуваме,май са ги подготвили за обстрел от горе. Много скоро ще има новини за тях из Несебър и то финансово болезнени.
Само харчене на пари и безумни кръгли маси с още по-безумни решения. Дет се вика правим се на важни и чакаме да ни изтече мандата. Тази Марияна е на нивото на Ангелкова