Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България взе 5 млрд. лв. заем от международните пазари

Ключови думи: дълг, кирил ананиев, финанси, Ковид19, корона криза

Нов външен дълг за страната. Общата стойност на пласираните на международните пазари еврообилигации е 2,5 милиарда евро или близо 5 млрд. лева. Първоначалният план е бил да бъдат изтеглени около 4 млрд., но интересът бил много голям и така се е стигнало до новото решение, съобщава Нова ТВ.

Тегленето на дълга се очакваше през май, но тогава беше отложено заради тежката икономическа криза.

Това е първият голям заем за последните 4 години. Осъществява се на 2 транша – всеки от тях е за по 1 милиард и 250 милиона евро. Падежът е за 10 и 30 години, като за първи път в нашата история България излиза на пазара с 30-годишни книжа.

Финансовото министерство определи дълга като „изключителен успех”, който ни нарежда сред по-богатите, развити и финансово дисциплинирани държави. 

Една от причините кабинетът да определя новия дълг като успех е постигната доходност на облигациите.

„При 10-годишните книжа доходността е от 0,389 %. А при 30-годишните имаме доходност от 1,476 %. Лихвите, които ще плащаме оттук нататък, са много по-ниски от тези, които бяха заложени в първоначалните ни намерения”, заяви финансовият министър Кирил Ананиев.

Той съобщи, че високият интерес от страната на инвеститорите е причината дългът да бъде увеличен до 2,5 млрд. евро.

„Очевидно доверието в страната ни е на много висок ниво. Това е потвърждава от участниците – инвеститори, които са от много висок клас – централни банки, държавни пенсионни фондове. 16 % от общия обем на книжата са придобити от български инвеститори. Интерес са проявили и инвеститори от Германия, Великобритания, САЩ, Белгия”, заяви Кирил Ананиев.

Финансовият министър обясни и за какво ще бъдат изхарчени парите.

„Този ресурс ще го използваме за рефинансиране на съществуващ дълг досега, за увеличаване размера на фискалния резерв, за покриване и финансово осигуряване на социално-икономическите мерки, които прие правителството за COVID-19 и за икономическото възстановяване на страната. И финансиране на бюджетния дефицит”, обясни Ананиев.

Новият заем предизвика критика от страна на опозицията. Въпреки че размерът на дълга е в рамките на гласуваните 10 млрд. лева, за БСП сумата е твърде голяма.

„Юридически проблеми няма, но има икономически проблеми, тъй като очевидно управляващите не се справят с кризата така, както те декларират в медиите. Освен това, това управление няма да ги плаща тези средства, ще ги плаща българският народ. Падежът е 10 и 30 години, а междувременно ще плащаме лихва. Не виждам причина да леем шампанско”, заяви Румен Гечев, БСП.

А според експерти емитирането на облигациите е успех, но големият въпрос сега е за какво ще бъдат изхарчени парите.

„Ако някой ви даде банков кредит с много ниска лихва, близка до 0, това е голям успех, защото това е изгоден кредит. Но ако прахосате тези пари за няколко дребни подаръка и парите свършат и после трябва да ги връщате, това е лошо решение”, смята финансовият експерт Николай Василев.

4
Коментара по темата
4.
Пламен
17.09.2020 09:06:49
Да му мислят проявилите интерс инвеститори от германия, ЮК, САЩ и Белгия! ХА ХА ХА ХА! Ей сега ще договорим сменяне плочките на 17 площада, разрочено за 3 години напред, за КОВИД-19. Следващият път ще вземат 5-те милиарда от Джет Кредит, Сити кеш и Креди Йес, и "безлихвена" Бяла карта. Имаш кола, имаш пари... Да та клецам у държавата кафява!
3.
Rincewind
16.09.2020 23:23:52
Мутрата от Банкя тегли заеми и заробва бъдещите поколения, за да се задържи на власт още малко и да осигури кльопачка за обръчите от хрантутници, с които се е обградил. Ще построим южен паток, ще плащаме милиарди за корупционния гьол в Белене, ще раздаваме милиони на закъсали гнили банки, за да си задържи мутрата още няколко месеца на власт. Тъжно, но факт!
2.
Вземането на заем
16.09.2020 22:50:53
може да озночава че във фискалния резерв няма нищо .Защо ще взимаме заем като можем да се преборим за безлихвените пари от Фонда за възстановяване!!!!!!!Твърди икономист
1.
юберашунгмахен
16.09.2020 21:43:57
целия свят в рецесия само бойкономиката върви на плюс и пак ще се хвалят че има бюджетен излишък
шкафчето ще се пръсне тоя път
пък вие правете деца че правнуците ви ще ги плащат заемите които герб ги теглиха , с тази икономика ,с толкова цигани, паразитите в бюджетната сфера, самолети , санирания , всеки от вас бачкатори ще работи за 10 гърла , като не включваме вашето семейство естествено, там вече вие се спасявайте както можете
абе вие сте капо селяни прости!
  Добави Коментар
Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца 4 яйца, чаша грис и малко орехи и буквално се връщаш в детството Сладкиш Ореховка се топи в устата
България e 37 години без победа над Ирландия Последният двубой между България и Ирландия се игра преди четири години Радва се на голяма любов Михаела Филева е в много романтична връзка
Секретен документ разкрива планът на Путин за прекратяване на войната в Украйна Кремъл предлага Украйна да бъде разделена на три части, като целият изток на страната и Крим остават за Русия Малкият креслив орел царува в Сакар планина Горски експерти и орнитолози са оптимисти за бъдещето на защитения вид
Тръмп ще уволни 15 000 трансджендъри от US-армията Новоизбраният президент може да издаде указа още на първия си работен ден Зонта клуб Бургас с куп инициативи днес 25-ти ноември е Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените
Пиех по три уискита преди 9 сутринта Разцелуваха се Галена и Теа са първи дружки
Прекръсти се, че не я познава, а са пяли на една сцена /видео/ Беатрис Халваджиян и Орлин Горанов пяха в Коледно матине 2023 година един след друг Николай Димитров: Община Несебър изпълнява отговорна и целенасочена политика за опазване и съхраняване на Стария град Несебър прие важен доклад, ето неговите акценти