Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учените откриха живот на Венера

Ключови думи: учени, живот на венера, планети

Учени от университета в Кардиф (Великобритания) и Масачузетския технологичен институт (САЩ) са открили фосфин в атмосферата на Венера, който може да е от биологичен произход, съобщи източник, запознат с изследването, пред РИА Новости.

„Откритието е направено с телескопа „Джеймс Кларк Максуел“ на Хаваите и с антената с големи милиметрични вълни в Атакама, Чили. Концентрацията на фосфиновите частици е била 20 на милиард“, обясни той.

Фосфинът е безцветен, силно токсичен газ. На Земята се произвежда от анаеробни микроорганизми, които не се нуждаят от кислород. През 2019 г. търсенето на фосфин в атмосферите на екзопланети (планети около други звезди) беше предложено като маркер за възможен живот върху тях, предава "Фокус".

В същото време, отбелязва източникът, откриването на фосфин не означава автоматично откриване на живот на Венера, тъй като газът може да се образува в резултат на неизвестни природни процеси. В същото време учените все още не са успели да намерят начини за небиологичен произход на газа, каза източникът на агенцията.

Той добави, че информацията за откритието ще бъде оповестена по време на онлайн пресконференция, след която публикацията ще се появи в Nature.

Това не е първото предположение, че на Венера има живот. През януари 2012 г. в научното списание Astronomical Bulletin главен изследовател в Института за космически изследвания на Руската академия на науките Леонид Ксанфомалити публикува статия за анализ на изображения от съветския модул за кацане на станция Венера-13. Върху тях той намери няколко обекта, които смяташе за живи насекомоподобни същества. Повечето колеги обаче бяха скептични.

Сега Русия и САЩ обмислят възможността за създаване на космически кораб Venera-D за кацане на Венера, който освен всичко друго трябва да изследва както повърхността, така и с помощта на подвижен балон, атмосферата на планетата за признаци на живот.

1
Коментара по темата
1.
има има
14.09.2020 21:15:00
На Ганимед, Европа и Титан вероятно има живот защото има вода. На някои от тях има кислород в атмосферата и магнитно поле - Ганимед, на Европа има твърде много метан и подледен океан, а на Титан са окрити различни органични съединения. Венера е имала атмосфера подходяща за живот но е прегряла и сега е отровна. При положение, че металните космически апарати оцеляха само няколко минути, ако има живот на Венера той ще е много як.
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация