Ще стане ли България атрактивна за военен туризъм?
България има потенциала да бъде атрактивна страна за военен туризъм. Освен последната българска подводница „Слава“, която наскоро беше превърната в музей, в България има много интересни места за посещение, много военни регалии и изостанала техника. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria журналистът Георги Милков.
„По турско-гръцката граница на България има стари германски и руски танкове, вкопани още от времето на Студената война. Това е така наречената отбранителна ивица ‚Крали Марко‘. Имаше една известна история преди време – германци дойдоха и изкопаха един стар танк ‚Майбах‘ и го изнесоха, защото има колекционери. Ако държавата положи усилия за реставрация на ивицата, това наистина би се превърнало в интересна туристическа дестинация“, прогнозира журналистът.
Той се надява, че държавната политика може да направи атрактивен и военния туризъм и напомни, че Военно-историческият музей пази паметта за славното минало на България.
Освен за България и световно познатите дестинации като Виетнам и демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея, Георги Милков съобщи, че съществуват не толкова популярни за военен туризъм зони, но също толкова любопитни за посещение.
„Най-голямата разделителна стена в света, малко хора знаят, че се намира в Западна Сахара. Това са 1 500 километра пясъчна стена, по която има военни фортификации, артилерия и минни полета. Границата не съществува на географските карти и отцепва 2/3 от Западна Сахара, контролирани от кралство Мароко, а другата от фронта ‚Полисарио‘. Това е т.нар. ‚Война в пясъците‘", поясни Георги Милков.
Според него достъпът до тази разделителна ивица не е лесен - нужни са разрешителни както от мароканските власти, така и от алжирските.
Георги Милков информира, че туристическите агенции, които предлагат оферти за посещения на екстремни дестинации, са позиционирани в чужбина, защото в нашата страна все още не могат да наберат достатъчно ентусиасти за този туризъм.
Добави Коментар