Швейцарски вестник: България не си прави достатъчно реклама
Тази година в България почиват твърде малко немскоговорящи туристи. Защо? България не може да бъде обвинявана в небрежно отношение към пандемията. Тя обаче не се саморекламира достатъчно, пише швейцарският вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг". На Златни пясъци отвсякъде гърми музика. Това обаче съвсем не означава, че заведенията са пълни.
"Нормално тук се извиват дълги опашки, но сега е катастрофа", казва пред репортер на швейцарския "Нойе Цюрхер Цайтунг" Сава Даритков, собственик на няколко заведения в курорта на север от Варна. Обикновено България се посещава годишно от общо 1,3 милиона туристи от Германия, Австрия и Швейцария. А Златни пясъци е един от най-посещаваните от тях курорти. Не всички от тях идват обаче непременно заради купона.
В Златни пясъци идват и семейства с деца. А плажната ивица, дълга 3,5 километра, отдавна вече не представлява шумно място за забавления. Но без съмнение парти-туризмът продължава да играе важна роля за курорта. Неслучайно наричат Златни пясъци "Балерман на Балканите", сравнявайки го с известния плаж на Майорка. Сезонът свърши преди да е започнал Тази година обаче всичко беше различно. Заради пандемията сезонът започна чак в края на юни, а в началото на август германският институт "Роберт Кох" обяви районите Варна и Добрич за рискови.
През юли Златни пясъци попаднаха в новините в Германия с едно частно видео, показващо как хората се веселят в препълнено заведение съвсем без предпазни маски. В България се чувстват неоснователно критикувани, посочва по-нататък изданието. То цитира Станислав Стоянов от местния хотелиерски съюз, който казва, че подобни сцени се разиграват и в други големи туристически центрове. Стоянов изтъква през изданието, че в България дотук няма нито един случай на заразил се с коронавирус турист в курорта. Това потвърждава и Мрагарита Христова, управителка на хотел "София" в курорта Златни пясъци пред журналисти от германската обществено-правна телевизия АРД.
"Ръстът на новите заразявания в района на Варна няма нищо общо с обстановката в курорта. В случая ние сме жертва", казва тя. АРД цитира и Улрих Хепе, управител на двете основни летища, на които пристигат туристите, със следните думи: "Почивките на българското Черноморие си остават безопасни". България не може да бъде обвинявана в небрежно отношение към пандемията, посочва по темата "Нойе Цюрхер Цайтунг". В общи линии изискването за носене на маски на закрито се спазва, а на летищата изискват от пристигащите от рискови райони негативен тест за коронавирус. Контролът там е по-строг, отколкото например в една Германия, посочва швейцарското издание. България не се рекламира достатъчно По-нататък авторът на статията в "Нойе Цюрхер Цайтунг"се спира на един от сериозните проблеми на туристическия сектор в България: лошия маркетинг. За разлика от съседите си Гърция и Турция, където бяха проведени огромни информационни кампании, България не направи нищо, за да спечели доверието на най-важните си пазари в тази извънредна ситуация. Същевременно бизнесът не разчита на подкрепа от страна на правителството, срещу което от седмици има протести заради ширещата се корупция. "Правителството прави много малко и много бавно", казва Станислав Стоянов. Според него, премията от 35 евро за всеки турист, пристигнал с чартърен полет, е била добра идея, но програмата е закъсняла твърде много. Той все още не е получил и парите от програмата 60/40, за които е кандидатствал преди месец и половина. И все пак има светлинка в тунела: много българи, представители на средната класа, които обикновено почиват в Гърция, сега преоткриват родното Черноморие, казва хотелиерът. Идват и много туристки от Румъния. "Да се надяваме, че ще успеем да задържим за по-дълго една част от тях", казва още Стоянов. Кризата като шанс за Черноморието?
Австриецът Ервин Линдбихлер, който завежда спортната и развлекателната дейност в курорта Албена, вижда в сегашната криза нов шанс. "Може би трябва да се откажем от модела "ол инклузив", при който всичко трябва да е евтино, и да заложим на по-високото качество и иновациите. България е много повече от просто една евтина дестинация", казва австриецът. Собственикът на заведения в Златни пясъци Сава Димитров обаче не мисли така. Той се надява скоро всичко да бъде постарому. "В продължение на 17 години градим нашата търговска марка. Не искаме тепърва да откриваме топлата вода", казва той.
Лайната в морето, циганките джепчийки по плажа? Вонящите бакшиши? Вмирисаните манджи по кръчмите, чалга олифорените?
KRADE V TAZI STRANA