Обзор иска да стане самостоятелна община и да се отдели с 6 несебърски села
Морският курорт Обзор иска да се отдели от Несебър и заедно с 6 села да стане самостоятелна община, съобщиха организаторите от Инициативния комитет. В последния месец те събират подписи, за да стартират сложната административна процедура.
Населените места се намират северно от Стара планина, в радиус от 15 км от Обзор. Това са селата Емона, Баня, Раковсково, Приселци, Паницово и Козница.
„Събрани са 1300 подписа, от които 1250 са валидни. Налице са над 50 % от регистрираните гласоподаватели и процедурата може да започне”, обобщи пред Флагман.бг адв.Марин Божков, председател на УС програма „Достъп до правосъдие”, която наблюдава законосъобразността на действията на всички страни в този референдум.
За сряда е насрочено извънредно заседание на ОбС-Несебър на което предложението ще бъде подложено на гласуване.
Решението ще бъде с консултативен характер и ще се приложи в цялата преписка, след което ще се прати при областния управител заедно с икономическата и социална обосновка, че Обзор може да съществува като самостоятелна административна единица. Необходим е и план за обществен ред и социални дейности.
Областният управител трябва да прегледа законността и след това, ако са спазени всички процедури, да върне казуса към ОбС-Несебър, който в двумесечен срок да насрочи референдум, обясни Марин Божков.
Няма изискване за избирателната активност на местния референдум, ако бъде получено одобрението от местните жители, ще се пристъпи към структуриране на бъдещата община.
В Обзор са изчислили, че приносът им към общинския бюджет на Несебър е 4,5 млн.лева, те искат сами да харчат парите си и да ги насочват по приоритети. Най-големият проблем е отдалечеността на общинския център, който за някои от населените места е 45-50 км.
Бъдещата община ще има 3200 души, което според Марин Божков не е толкова необичайно. Съседната Община Бяла също е с 3200 души, а в България има 73 общини с население под 6 хил.души и 21 - под 2 хил.души.
В исторически план Обзор е бил център на община, създадена през 915 година и е продължил да бъде такъв до 1979 година, когато е реализирана голямата административна реформа, при която 30-те окръзи бяха сведени до 8 области, а част от общините закрити.
В последните 10 години жители на Обзор на няколко пъти повдигаха темата, искаха да се местят към Област Варна и Община Бяла, но сега идеята е изцяло нова - за самостоятелна община. Последната новосъздадена община е Сърница, която се отдели от Велинград през 2015 година. В Бургаска област примерът е с Приморско от края на 90-те години на миналия век.
Оставили са обработваеми плородни земи и оземлени в 80% от изоставените плородни с чукари.
Има и нещо друго, което също не трябва да забравяме. След 89-та, 90-та, 91-ва имаше също вълна преселване на нашите турци в Турция.
Това, което запомних е, че преди да се изселят дойдоха и си оставиха работния домитък на същите тия тракийци, "бягали от турския геноцид".
Затова по-полека с "геноцид"-а, че сме от един дол дренки- турци, българи и гърци, особено пък настоящите години.
Териториалната площ на населените места и землищата им незначимо условие ли е?
Това, че трябва да се приключи с грозното презастрояване на курортните места не е ли фактор за искането на ИК.
В к.к.Слънчев бряг единствено "Хризантема" - ремонтирана стара хотелска база и "Дюн" - кипро хотелче от началото на века имат нещо курортно. Масово новопостроените хотели в курорта приличат на цветно боядисани работнически общежития. Това ли е била социалната обосновка за тоя курортен комплекс?
ИК може даже да включат и етични изисквания за поведение на туристите и командировани анкетьори в социалната им обосновка, че горките анкетьори, освен права по служебните им договори нямат никакви имоти, тяхна собственост и са пуснати като парашутисти да се оглеждат кой какво притежава и с какво могат да се облагодетелстват.
Че са надошли селяни от цяла България след 1944 е вярно, но нито са гледали прасета, нито кокошки, а са работили по строителни обекти и за "Балкантурист". Земите не им ги "дадоха", а ги върнаха на тези, от чиито бащи и дядовци ги бяха откраднали, както в цяла България - и то само част от отнетите земи, за да има за софиянци, пловдивчани и други "наши хора".
И не ми казвай, че в Бургас не е пълно със селяни от къде ли не, защото до преди 80 години, никой истински бургазлия не е казвал "Въй".
Защото ще има промяна в данъците, таксите и цените на имотите. Заблудените селяни (не обиждам никого) няма да разберат как ще ги прецакат.
Живи и здрави успехи в бизнеса!
Да се махат, одобрявам !!!
Бъдещата "Община" ще има общо население по-малко отлкото е записано в наредбатаза образуване на град.
"Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2005 г.) За обявяване на село за град е необходимо населеното място да има изградена социална и техническа инфраструктура и население не по-малко от 3500 души, а в курортните населени места - не по-малко от 1000 души." Ще имат само 3200!
А как ще покриват изискването за община?
"Чл. 8. (1) Условията за създаване на нова община са:
(изм. - ДВ, бр. 154 от 1998 г.) наличие на население над 6000 души общо в населените места, които ще бъдат включени в общината;"
Напълно безсмислено е. И не само за Обзорамиза много дуги псевдо градове и общини.
Несебърска община за последните 20+ години е инвестирала милиони в Обзор. Да върнат построеното и инвестираното пък да се отделят.
Всичко опира до пари в крайна сметка.
После да няма пак: "Искаме към Несебър"?
Обзор е на 60 км от Варна и на 75 от Бургас.