Рибарите от Бургаска област гневни заради промените в Закона за рибарство и аквакултури
Всеки, който иска да лови риба в Черно море да има валиден билет за любителски риболов. Това предвижда Закона за изменение и допълнение на Закона за рибарство и аквакултури.
Проектодокументът бе публикуван преди три дни в сайта на Министерството на земеделието и разбуни духовете сред рибарите от Бургаска област.
Любителският риболов в Черно море с улов до 3 кг на ден бе напълно свободен от регулации до този момент.
Всеки ден стотици въдичари разпускат за удоволствие край морето по няколко часа и никой досега не им изискваше риболовен билет, но ако промените бъдат приети, тази дейност ще се обособи като дребномащабен риболов, ще се наложат редица ограничения и рестрикции.
Ще се забрани, например, на лицата под 14-годишна възраст да извършват любителски риболов, ако с тях няма възрастен придружител с редовен билет. Увеличават се значително и санкциите, които достигат до 3000 лева за на пръв поглед дребни нарушения.(ВИЖТЕ ТУК)
Предвижда се да бъдат ограничени и местата за извършването на дребномащабния риболов. Според вносителите по този начин щял да се гарантира по-доброто административно управление.
Флагман.бг потърси за коментар бургаския депутат от БСП Петър Кънев, който е сред най-сериозните защитници на рибарите в това Народно събрание. Той бе категоричен, че ще гласува "против" предложенията и призова управляващите за повече разум.
„Чудя се в тежи тежки времена кой болен мозък ще иска от всички, които хвърлят по една въдичка в Черно море да вадят риболовен билет. Не разбраха ли колегите от ГЕРБ, че сами си режат клона на който стоят. Това е безумие, поредната глупост, която се опитват да въведат! Нещо, което 100 години е безплатно, сега искат да се вади документ. Да не би в Италия или Гърция да се иска риболовен билет за дребен улов“, коментира пред наш репортер Петър Кънев.
Трябва да си носят бански , плавници и шнорхели.
Всичко е за заплати на администрацията .
Това ли е най-големия проблем на Черно море.
Или някоя канцеларска мишка се опитва да си спаси задника с промени , за които ще получи повишение.
Явно не съм и достатъчни професионалните рибари посегнаха и на любителите.
Вземете данък и от магазините които продават рибарски такъми.
Да се задавите дано!
Португалия, Испания (на билета пише дали задържаш уловената риба или я пускаш облатно), в някои страни е безплатно за малък улов до ... кг, но само от лодки или на определени места.
В Турция напр. се възмущаваха, когато въведоха правилата, но там вече се следи много строго, дори и за определените видове риба.
Може да попитате другаря Google: "recreational sea fishing license in ..." за различните страни. Черно море специално е много замърсено и пренаселено и е почти като голям язовир, и според мен е необходим по-сериозен контрол, особено за големите нарушители.
Как ще стане това? В 19 век са ни погребвали безплатно на селското гробище, днес си плащаме за място. В детството си живеех в едноетажна къща в двор в Бургас, днес почти всички живеем на n-тия етаж без двор.
Колкото по-рано осъзнаем, че времената и условията се промнят постоянно и колкото по-рано спрем да се оплакваме като ц-ните за щяло и не щяло, толкова по-пълноценно ще живеем.
Трябва ли да търпим всичко малоумно което се предлага?
Правилата трябва да важат и за големите, и за малките. Голямата кражба не оправдава малката.
На кея понякога няма никакво място от тези китоловци и грозните им пластмасови такъми (виж снимката).
Черно море преди 100 г. не е било това, което е сега, не е богатото гръцко и италианско море, необходим е някакъв ред, дори и турците въведоха такива такси, има го в много страни (fishing license).
Искаме обществен ред и опазване на природните ресурси, но правилата да не важат за нас! Е, така не става :)